www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Humbucker? Doza Single Coil?


Guest Ronin46
 Share

Recommended Posts

Guest Ronin46

În încercarea mea disperatã de a scãpa de noise(brum) am fãcut o pseudo-ecranare...n-a funcționat. Am împrumutat chitara unui prieten cu aceeași configurație HH, cu gândul sã fac legãturile la fel ca la a lui. Buba e cã din doza mea ies 2 fire, și nu 4 cum am gasit pe net cã ar fi normal. Chitara este ESP LTD ec100-qm made in CHINA.

Fãcând abstracție de made in CHINA ați mai întâlnit așa ceva?

Link to comment
Share on other sites

4 fire ies din dozele humbucker cu posibilitate de split (pot fi utilizate si ca single-coil). Eu acum am doze de strat si pentru a obtine efectul de humbucker urmeaza sa pun un switch care leaga in serie doza middle cu bridge-ul. O alta varianta ar fi sa-ti pui "dummy-coils" . http://www.tdpri.com/forum/just-pickups/129403-dummy-coil.html

Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti raspundem simplu la intrebarile tale

- NU - nu am intalnit humbucker care sa aiba brum sau noise si

- NU - nu e obligatoriu sau necesar ca dozele sa aiba toate cele 4 fire scoase.

Daca ai doar cate 2 fire inseamna ca ai o chitara simpla, fara multe posibilitati de ton.

Dar sunt prea putine detalii ca sa ne dam seama care-i problema...

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zgomotul poate apãrea din multe alte motive, și niciun humbucker nu e perfect, deci dacã folosești gain și volum cu nemiluita vei avea inevitabil și zgomot.

Dacã ai încercat cu altã chitarã cu humbucker pe setup-ul tãu și e semnificativ mai mic zgomotul poate fi o eroare de conectare în chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ronin46

Am verificat continuitatea pe fiecare componenta: doze, potentiometrii, switch.

Pe chitara prietenului din switch cate un fir cald si unul la masa pentru fiecare potentiometru, la mine din switch ies 3 fire calde pentru potentiometrii si unul la masa. Sa fie asta problema?

Am facut legaturile la masa pe un circuit separat. In continuare se simte noise-ul si se aude cum face masa cu degetele mele cand ating orice parte metalica.

 

Multumesc pentru sfaturi, sper sa-i dau de cap.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Ronin46

Red exact la asta m-am referit cand am spus ca "in general ies 4 fire" din doza. Dozele pot fi legate in paralel sau in serie sau cu un switch separat ptr coil split in diverse configuratii.

2 fire sunt lipite intre ele la doza de pe chitara prietenului.

Sa fie cumva diferenta dintre legaturile de la potentiometru?

Link to comment
Share on other sites

Red exact la asta m-am referit cand am spus ca "in general ies 4 fire" din doza. Dozele pot fi legate in paralel sau in serie sau cu un switch separat ptr coil split in diverse configuratii.

2 fire sunt lipite intre ele la doza de pe chitara prietenului.

Sa fie cumva diferenta dintre legaturile de la potentiometru?

 

GOOGLE ----> Guitar wiring diagram , guitar wiring schenatics ,humbucker wiring diagram/schematic .

 

Gasesti cate feluri de scheme vrei ...

 

Cum a spus @FiveseveB ...GAIN-ul mai bland ....orice humbucker ai culege si zgomot ...plus potmetru daca nu-i la capete ( 0 sau 10 ) intre aceste doua pozitii se schimba impedanta si poate sa apara brum ..ce este amplificat de un gain prea mare ,,,,

 

si multe alte surse de zgomot .,.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Dă măcar poze din care să se înțeleagă bine ce-ai tu acolo (wiring, chitara, ce amp folosești) și o mostră două cu "problema" plus măcar o mostră cu ce-ai vrea tu să auzi de la ele și nu iese, așa poate te lămureste careva. Dar într-adevăr nu sună foarte plauzibil ce zici tu decât dacă poate e ceva aiurea pe circuit, legat greșit etc.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.