www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Servicii] Reparatii Si Reglaje Chitare Acustice Si Electrice


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Guest Mayhem

Mi s-a rupt o parte din nut, astfel incat coarda a 6a nu mai are niciun sprijin si iese de pe fretboard. Daca m-ati putea ajuta cu aceasta problema v-as fi profund indatorat si recunoscator....Astept PM :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am apelat la domnul Eugen pentru lipirea bridge-ului la o chitară acustică cu corzi de plastic.

 

(Datorită construcţiei mai hibride a chitarei - un "Hohner HSC-10R" - folosesc corzi high-tension, ceea ce constituie o problemă pentru respectivul bridge.)

 

În trei zile lucrarea a fost gata: lipitura se arată de încredere şi chitara arată cât se poate de bine.

Link to comment
Share on other sites

Este recomandat os de animal mare, greu, deoarece oasele sunt mai dense.

De cumparat se gaseste usor os de bivol si de camila. Eu prefer osul de camila deoarece am observat ca osul de bivol are cateodata tendinta sa se exfolieze. Poate fi si din cauza procesului de albire, e mai bun osul nealbit dar nu se poate cumpara deoarece sunt niste reguli de igiena sanitara care trebuie respectate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am dus doua chitare la Dl Eugen Cretu. Un Fender American Vintage Strat si un Fender MIJ Richie Kotzen Telecaster.

 

Ambele au venit setate excelent, cu nut-uri de os foarte bine facute si instalate. Iar fret leveling-ul si re-crowning-ul au fost facute exceptional.

 

Il recomand cu incredere! Ireprosabil din toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Noutati in trusa de scule:

 

- doua blocuri de slefuit se alatura celor deja existente de 7,25", 9,5", 10", 12", 16"

CAM00416_zpsbc9ff57f.jpg

 

- sabloane de verificat radiusul, sablon pentru masurat adancimea santurilor pentru fret-uri si scula pentru masurat actiunea, inaltimea dozelor, inaltimea fret-urilor....

CAM00417_zps1b2ca5e7.jpg

 

.... mai sunt si altele pe drum....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest matei_matei

Am dus domnului Eugen o chitara Di Pinto hollow body pentru:

 

schimbare doze

schimbare potentiometrii si capacitors

fret leveling

nut din os

setare overall

 

peste 3 zile am primit ceea ce parea sa fie o alta chitara, intr-un sens bun :) Lucru facut cu mare grija la detalii si un set-up excelent.

 

Recomand cu incredere atat pt lucrarile de electronica cat si ca lutier. Preturile sunt decente.

 

Multumesc si numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest with_angus_ontop

Buna ziua,

Am un Epiphone SG Special nou, cu griful perfect drept (verificat cu rigle, platbande de aluminiu, etc.) Cu toate acestea sunt nevoit sa mentin o actiune ridicata setata din tune-o-matic bridge ( ridicata adica 4mm-5mm) pentru ca si la aceasta inaltime coarda E2 zbarnaie la aringerea ei in stare libera. Daca cobor bridge-ul zbarnaialacreste in intensitate si continua si cand coarda este tinuta pana pe la tasta 3. Tind sa cred tinand cont ca griful este drept ca e o problema doar de setup a bridgeului, corzile sunt stock dinn fabrica momentan si nu am idee de marca sau grosime, si nu pot identifica concret locul care produce zbarnaiala. uneori mi se pare ca e chiar din neck nut. Daca spun prostii sunteti liber si indreptatit sa ma contraziceti. astept un PM cu ce ar trebui sa ii faceti si cat m-ar costa. Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.