www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Servicii] Reparatii Si Reglaje Chitare Acustice Si Electrice


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Guest veaceslav

Hello, am și eu o problemă la chitara mea(am un Ibanez v72ece). Când am cumpărat-o era cam greu să țin barre pe primele freturi, însă acum s-a făcut practic imposibil(s-a curbat gâtul ): Mă interesează dacă e posibil de întreptat griful și să nu fie foarte costisitor...

 

Aici este o poză cu griful strâmb la primele 3 freturi...

 

http://img267.imageshack.us/img267/6568/20130107200401.jpg

 

Mersi anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest veaceslav

Da am incercat, dar nu rezolva problema, daca il strang prea tare se indoaie in directia opusa si apare doar fret buzz. E posibil de reparat?

Link to comment
Share on other sites

Guest veaceslav

daaaamn, din poza pare sa fie si rasucit

 

Da... este puțin ... e mai curbat în partea de sus, unde strunele sunt mai groase...

Link to comment
Share on other sites

In topicul

http://forums.rgc.ro/topic/14720-fanclub-hora-reghin/page__st__150

 

 

 

 

ªi iatã o treabã foarte bine rezolvatã de Eugen - mulțumiri temeinice! In primul rand pentru cã a acceptat aceastã provocare, la care chiar nu s-a dat inapoi de la tot felul de intervenții. Jos pãlãria - Eugen!

Ceva fotografii din timpul "retuºãrii" - schimbat nut ºi saddle (cu os), retastare unde era cazul, radius adãugat (originalul nu avea), lipite crãpãturile, intãrituri pe dedesubt.

 

Chitara e model SP1 din 1977 mãrime 3/4 - readus la viațã!

 

Sunã foarte plin - lemn adevãrat.

Link to comment
Share on other sites

Chitara clasica Reghin de prin anii '80 cu bridge-ul dezlipit, apoi lipit de un mester cu ceva gen Poxilina dar moale iar pentru a fi sigur a dat gauri si a pus doua suruburi fixate in fata chitarei fara nicio intaritura. Evident ca adezivul a cedat iar bridge-ul a fost smuls cu tot cu suruburi precum si cu ceva lemn din fata chitarei.

Am curatat adezivul.

A trebuit sa indrept suprafata de contact a bridge-ului.

Pe partea de sus am lipit o fasie de palisandru pentru a masca gaurile pentru suruburi.

Nu am mai pus suruburile si am lipit folosind Titebond.

 

CAM00231_zps586993cc.jpg

CAM00232_zpsc1baca1e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Les Paul-ul crem de mai sus e al meu, azi l-am luat inapoi acasa.

Super multumit de cum a lucrat, mi-a revopsit tot headstockul dupa ce a lipit crapatura. A facut si upgrade la nut de os, cheite noi si sistem N-Tune. Toate la un pret super rezonabil. Om de incredere, recomand (+1) din partea mea!!! :respect:

 

16404_342879002497687_283414570_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri... era loc de mai bine.....

 

In alta ordine de idei mi-am facut niste spool-clamps:

 

CAM00240_zpsbfec79d5.jpg

 

bara de fag de 30mm diametru (cea mai mare) de la Practiker, foaie de pluta tot de acolo, saibe, tija filetata M8 si piulite fluture de la Hornbach, ceva sudoare pana am reusit sa tai, sa gauresc, sa lipesc, etc

Edited by EugenRo2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.