www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Servicii] Reparatii Si Reglaje Chitare Acustice Si Electrice


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Salutare! Va ocupati si cu mici modificari estetice? Am un fix cu inlay-urile tip punct albe pe tastiera palisandru si nu le suport, mi-aduce aminte de reghinurile care le-am avut in trecut, si mi s-a fixat o antipatie. Ce vroiam sa va rog, daca puteti scoate inlay-urile de pe tastiera (fata, nu lateral), si umpleti gaurile in asa fel incat sa nu se cunoasca, sau sa fie cat mai putin vizibil ca a fost pe-acolo vre-un inlay. Chitara este un Ibanez Gio care as vrea sa o pastrez pentru mine. O sa va trimit doar neckul.

 

Daca o sa fie ok, o sa mai apelez cu inca o chitara, de data asta set-neck, pentru aceeasi operatie dar si o schimbare de nut cu unul de os. Momentan nu as vrea sa-l trimit caci nu am case pentru ea si mi-ar fi teama sa o trimit pe curier momentan.

 

ambele chitari au tastiere din palisandru.

 

Va rog sa-mi comunicati si preturile pentru aceste operatii.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am avut o problema mai delicata cu retastarea chitarei mele, pe care bineinteles domnul Eugen a rezolvat-o cu succes. Problema a fost ca inainte de aceasta noua lucrare, chitara a mai fost retastata foarte prost (de catre altcineva) in urma cu 2ani, asa ca am cam stat cu sufletul la gura pana ce a fost gata. Despre retastarea domnului Eugen nu pot spune decat - chitara mea nici noua nu a avut tastele atat de bine lucrate. Multumesc inca o data!

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

Apelati cu incredere la Eugen. De apreciat calitatea lucrarii si grija fata de instrument, rapid, totul la preturi decente. Iar ca om, jos palaria. Amabil, la obiect, respecta termenele.

Diferenta de la cer la pamant fata de altii de pe piata de 3 ori mai scumpi si cu vrajeala damboviteana cat cuprinde. Personal am beneficiat de mai multe lucrari la Eugen si am fost super multumit. Acest post nu este de reclama, ca-l recomanda lucrarile, e de multumire.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua domnule Eugen.

 

Am si eu o chitara acustica Takamine GS320 cred ca e modelul exact. Va scriu de la munca de aia nu stiu modelul exact.

O am de 2 ani de cand m-am apucat sa invat sa cant la chitara.

Problema e ca de 2 ani cant la ea aproape zilnic si pana de curand cand am inceput sa trec la BARRE chords si alte lucruri mai intermediate.

In acest fel la primele 3 freturi am inceput sa am santuri in ele, care sunt foarte neplacute deoarece am inceput sa am fretbuzz, sa imi agate corzile la schimbari mai rapide de acorduri, si sa bazaie detul de urat la pick individual de note. Cele mai afectate sunt freturile 1,2 si 3 si spre corzile subtiri.

Un profesor de chitara mi-a umblat la truss rod un pic a zis ca se va corecta problema, si s-a corectat pentru o perioada, numai ca mi-a ridicat actionul chitarii si acuma ma enerveaza ca a reinceput sa bazaie si sa faca urat.

Unde am remarcat eu ca nu e cum ar trebui sa fie chiar daca profesorul zicea ca e ok asa, e ca am incercat sa-mi acordez chitara in drop D. Nasol, ghinion de nesansa ca prima coarda, E data in mai jos in D buzzuie urat rau de tot de fiecare data, nu numai cand e prinsa vreo nota pe ea.

 

Nu stiu ce se poate face, eu credeam ca trebuie schimbate freturile, si aici am intrat in ceata. Pe unde am intrebat nimeni nu stie pe cineva care sa faca lucruri de astea. Asa am ajuns aici, unde am vazut ca toata lumea va lauda munca si toti sunt multumiti de calitatea lucrarilor.

Daca e nevoie pun si niste poze, sau daca imi dati vreun nr de telefon sau alta posibilitate de contact, va caut eu cumva online sau offline ca sa vedeti despre ce e vorba si daca merita sa incercati ceva.

 

Va multumesc anticipat,

Link to comment
Share on other sites

Daca acordezi in drop D e normal sa bazaie mai rau deoarece scade tensiunea in coarda si amplitudinea oscilatiei creste deci va avea nevoie de distanta mai mare fata de taste pentru a nu bazai.

Daca vrei sa tii chitara acordata mai jos decat normal e preferabil sa ii pui corzi mai groase.

Restul pe PM.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Pentru dl Eugen:

Va multumesc din suflet pentru munca deosebita pe care ati reusit-o in repararea chitarii mele. Nu a sunat asa bine nici noua, nici cu corzi de 100 Lei pe care mi le-am cumparat odata.

 

Pentru restul utilizatorilor:

Am o chitara acustica Takamine GS-320 si fiindca sunt incepator de 2-3 ani de cand o am am cantat numai cu acordurile open(cowboy chords). Ca atare freturile 1, 2 si 3 au inceput sa aibe santuri destul de mari in dreptul corzilor, mai ales la cele subtiri. Ca atare bazaia ingrozitor la cantat note pe corzile e si mai ales B. De asemenea orice tentativa de bending chiar si cativa milimetri imi faceau corzile sa se rupa.

Am auzit de dl eugen aici pe forum, dupa ce eram chiar disperat pentru ca peste tot pe unde am intrebat mi s-a spus ca nu se baga la chitari acustice.

M-am inteles cu el imediat, ne-am intalnit si a vazut despre ce e vorba. Desi zisese ca termen 4 zile, a fost gata in 2 zile.

Eu n-am putut sa ma intalnesc cu dansul ca sa o iau, ca aveam alta treaba si a fost nevasta-mea sa o ia. Cand am ajuns acasa pe la 12 noaptea si am vazut ce a facut din chitara mea, am ramas socat, am zdranganit la ea vreo juma de ora mai in surdina asa ca era 12 noaptea. Dar pur si simplu nu ma puteam opri, fiindca avea un sunet extraordinar, exact cum imi inchipuiam eu cu urechea mea de incepator ca trebuie sa sune o chitara. Ca atare nu ma pot opri in a-i adresa sincere multumiri si felicitari pentru calitatea muncii depuse.

Pe langa freturile problema, mi-a schimbat si saddle-ul si nut-ul cu unele din os, si mi-a pus si niste corzi D'adario de la dansul (corzile fara vreun cost suplimentar din partea mea). Ale mele pe care le avea chitara la momentul respectiv erau Hora cele mai ieftine. AM mai invatat de la dansul sa nu mai pun asa ceva pe chitara mea ca suna ingrozitor de rau.

 

In concluzie oricine are probleme cu chitara il recomand pe dl eugen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Buna seara, va multumesc chitara mea fender stratocaster plus este ca noua dupa ce a fost retastata :) imi pare foarte rau ca nu am apucat mai repede sa va scriu! In curand voi pune si niste poze cu chitara sa vedeti ce a reusit sa faca :) Va multumesc mult :) o seara placuta si apelati cu incredere !!!

Link to comment
Share on other sites

Am apelat la serviciile domnului Eugen pt 2 bassuri: un fretless si un bass vintage. Calitatea lucrarilor este impecabila, atentia la detalii e deosebita, asta in conditiile in care treaba a fost una complexa, incluzand o retastare. Preturile au fost si ele foarte bune. Totul completat de seriozitatea si amabilitatea domnului Eugen. Ma voi intoarce oricand la dansul pentru orice alte lucrari. Recomand cu incredere!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e inutil sa spun ca Eugen a reusit sa faca dintr-o chitara imposibil de acordat si de folosit, o chitara mai mult decat decenta si care dupa schimbarea hardware-ului va deveni excelenta. Au fost schimbate nut-ul si fret-urile, a fost indreptat gatul. Setupul este asa cum mi l-am dorit, foarte jos si extrem de confortabil. Ca bonus, desi eu n-am cerut asta, Eugen a reparat si micile zgarieturi pe care le-a primit chitara din partea unui nepasator ca mine.

 

Per total, nota 10 desi cred ca asta nu mai surprinde pe nimeni. Eu unul ma bucur din tot sufletul ca exista Eugen si ca el face chestiile astea pentru noi la un pret mai mult decat decent. Jos palaria!

 

Pentru curiosi, chitara este o copie Les Paul pe numele ei Freya, care nu a costat mai mult de 160 euro cu tot cu transportul din Irlanda in Romania.

 

Multzam fain!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Anton187

Salut,

 

Am o chitara pe care mi-a dat-o cineva acum cativa ani. respectivul a vrut sa o arunce, dar eu am luat-o cu gandul ca poate, poate o voi restaura si ma voi apuca sa invat sa cant la ea. mentionez ca chitara este foarte veche, nu stiu ce marca este, dar arata foarte groaznic. Persoana de la care am luat-o, a vrut, cred, sa o lacuiasca numai ca nu i-a iesit ce a dorit, ca dupa ce a lacuit-o a pus-o la uscat pe niste ziare, iar lacul inca proaspat a lipit ziarele de chitara incat puteai citi, mai degraba presa, decat sa canti la ea.

Eu sunt foarte ”€€incepator”€€ in domeniu incat nu-mi dau inca seama ce fel de chitara este; am citit cateva topicuri pe internet in legatura cu diferente intre clasice si acustice, dar tot nu pot sa imi dau seamma. Parca aceasta chitara ar fi ”€€amandoua”€€ in una. Pare a fi o clasica dupa design, dar griful pare a fi putin mai ascutit aproape de cap, contrar celor spuse pe alte topicuri, in care se spune ca griful este mai lat aproape de cap; capul seamana cu clasicele, adica cu cheite, nu cuie (cred ca nu am spus ceva gresit); chitara a avut corzi de metal (pe care le-am dat jos de cand am luat-o si nu a mai avut vreun alt tip de corzi pana acum) si nu de plastic; corzile se prind pe cordar prin â€nod†(am vazut pe net cum se prind corzile) precum cele de plastic, dar asa cum am spus mai devreme a avut corzi de metal; capul este inclinat pe spate, in alte topicuri am citit ca ar fi drept la clasice.

Problema este alta, din cauza lacului foarte prost si pentru ca nu a fost folosita si lasata intr-un loc uscat, fata s-a crapat, insa am bagat un prosop umed in punga de plastic si apoi in chitara si s-a mai adunat putin, dar tot nu s-a lipit. cred ca ar trebui desfacuta si apoi lipite crapaturile, iar pentru asta as avea nevoie de cateva sfaturi. Lacul acela prost l-am dat jos prin slefuire, iar acum este putin ”€golasa”€. pentru a o vopsi am nevoie iarasi de sfaturile d-voastra.

Mai jos o poza cu „Golasa”€

post-23353-0-46602800-1354559251_thumb.jpg

post-23353-0-77245100-1354559252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pare o chitara veche Reghin.

Cel mai bine ar fi sa o lacuiesti cu nitrolac dar nu se gaseste asa usor si e si dificil de lucrat.

Pentru a rezolva crapaturile trebuie scos spatele si dupa ce se pun insertii de molid in crapaturi trebuie lipite intarituri pe spate.

Chitara e un fel de hibrid dupa cum ti-ai dat seama, asa se faceau chitarele la Reghin pe vremea aceea.

Mai mult ca sigur ca are nevoie de neck reset. Pune o linie pe fretboard si vezi une cade linia fata de bridge, corect ar fi sa cada cam cu 1mm deasupra lui.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Ciprian.pascal

Apelati cu incredere aici pentru reparatii etc. Chit. El. , Acustica , chiar si mandolina , reparate aranjate cu multa grija . Multumesc Eugen !!! YOU ROCK !!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare all,

 

Am trimis si eu chitara mea Gibson Blueshawk la retastat si trebuie sa marturisesc ca Eugen a facut o treba extrem de buna. In afara de retasta mai trebuia slefuit si fretboardul sa fie iarasi in linie. Totul a iesit fain, sunt perfect multumit cu pretul, dar mai ales cu calitatea lucrarilor efectuate. Pot sa-l recomand oricand pentru oricine.

 

Akos

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un Fender Sonoran SCE electroacustic la care s-a tocit destul de mult tasta 3, a ajuns sa bazaie destul de urat, de asemenea si tastierele 1 si 2 sunt un pic tocite, poti sa faci schimbare de fret? precizez faptul ca tastele deja le am comandate pe de ebay. Sper ca ma poti ajuta, multumesc mult si Sarbatori Fericite!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.