www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imbunatatire Digitatie


Guest sworldd
 Share

Recommended Posts

Guest sworldd

salut...cant la chitara acustica de un an si ceva....si acum mi am luat o chitara electrica dar nu am digitatie la mana stanga mai deloc, inrest acordurile le schimb foarte usor. imi puteti da niste exercitii pentru chitara sau niste solouri mai complexe, sau orice . precizez ca stau putin la pc si nu ma pricep unde sa caut.. si nici nu am timp. va rog enorm ajutati-ma!(chitara care o am e de incepatori un squier bullet strat de la fender) multumesc !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o idiotenie sa faci exercitii de-astea cromatice. Sunt ok pentru incalzire, dar doar atat.

Nu poti sa executi un solo pentru ca nu stii cum s-a format acel solo. Ia piesa ta preferata, studiaz-o, sa stii in ce gama e, inveti gama respectiva, inveti cum se formeaza gama, o canti de la cap la coada si invers pe diverse pozitii pe griff si iti va fi foarte usor sa reproduci un solo dupa aceea. Poti sa iei backing track-ul piesei si sa improvizezi in gama respectiva, in functie de posibilitatile tale. Vei vedea ca viteza vine de la sine cand vei sti ce note canti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o idiotenie sa faci exercitii de-astea cromatice. Sunt ok pentru incalzire, dar doar atat.

Nu poti sa executi un solo pentru ca nu stii cum s-a format acel solo. Ia piesa ta preferata, studiaz-o, sa stii in ce gama e, inveti gama respectiva, inveti cum se formeaza gama, o canti de la cap la coada si invers pe diverse pozitii pe griff si iti va fi foarte usor sa reproduci un solo dupa aceea. Poti sa iei backing track-ul piesei si sa improvizezi in gama respectiva, in functie de posibilitatile tale. Vei vedea ca viteza vine de la sine cand vei sti ce note canti.

 

Cum zice si colegu' Gojira: Fugi pe scari. :lol: Pardon, executa lick-uri pe game. Incearca CAGED system, e destul de lejer asa.

 

http://www.cagedguitarsystem.net/

Link to comment
Share on other sites

Guest sworldd

e chiar nu am nevoie de ex cromatice si game . ci am nevoie de niste ex complexe sau niste solouri haotice pe tot griful ....doar asa poti invata cu adevarat

Link to comment
Share on other sites

e chiar nu am nevoie de ex cromatice si game . ci am nevoie de niste ex complexe sau niste solouri haotice pe tot griful ....doar asa poti invata cu adevarat

Nu prea exista solo-uri "haotice".

 

Asta e un solo haotic:

 

Probabil ca ai vazut chitaristi care executa solo-uri rapide si ti se pare ca pun degetele la nimereala, insa nu e asa.

 

Gama cromatica e cea pe care o vezi in videoclip, nimic special, doar canti fiecare pozitie pe griff, pe fiecare coarda. Nu prea are aplicatii practice.

Majoritatea lick-urilor pe care le gasesti, exercitiile, au la baza o gama. Poti sa incerci lick-uri de aici: http://www.myguitarsolo.com/Licks/Licks.htm

Oricum, ideea este ca tu chiar daca vei reusi sa le faci pe toate extraordinar de rapid, la mare lucru nu te vor ajuta. Vei incerca sa faci un solo dupa o tabulatura si te vei simti din nou incapabil, intrebandu-se de ce nu-ti iese.

Link to comment
Share on other sites

Guest sworldd

Nu prea exista solo-uri "haotice".

 

Asta e un solo haotic:

 

Probabil ca ai vazut chitaristi care executa solo-uri rapide si ti se pare ca pun degetele la nimereala, insa nu e asa.

 

Gama cromatica e cea pe care o vezi in videoclip, nimic special, doar canti fiecare pozitie pe griff, pe fiecare coarda. Nu prea are aplicatii practice.

Majoritatea lick-urilor pe care le gasesti, exercitiile, au la baza o gama. Poti sa incerci lick-uri de aici: http://www.myguitars...Licks/Licks.htm

Oricum, ideea este ca tu chiar daca vei reusi sa le faci pe toate extraordinar de rapid, la mare lucru nu te vor ajuta. Vei incerca sa faci un solo dupa o tabulatura si te vei simti din nou incapabil, intrebandu-se de ce nu-ti iese.

 

bun acum sincer....cu ce ma ajuta gamele...adica dati mi si mie niste game. in practica cu ce ma ajuta? pozitia degetelor pe taste sau cum? explicatimi ca sunt mai nestiutor

Link to comment
Share on other sites

bun acum sincer....cu ce ma ajuta gamele...adica dati mi si mie niste game. in practica cu ce ma ajuta? pozitia degetelor pe taste sau cum? explicatimi ca sunt mai nestiutor

 

Odata cu dezvoltarea sincronului dintre maini ( fara care nu poti sa canti la nici-o viteza)invatand gamele ti-se formeaza auzul , se formeaza reflexul pozitie-ton .

Mai toate melodiile sunt cantate pe notele dintr-o gama , cand "degetele" ( creierul) cunoste deja pozitia intervalelor din reflex vei putea vcanta foarte repede orice interval /linie melodica i-ti trece prin minte ,

adica vei putea improviza pe loc ca si in cazul fluieretului .

Dupa foarte putin exercitiu poti sa fluieri o melodie noua ..la fel ajungi si la chitara .Cand fluieri tot game fluieri ..game cu care esti familiarizat pe care le tot auzi in tae melodiile de cand te-ai nascut .

 

Deci ca sa ai dexteritatea de a produce sunetele /tonurile la chitara ai nevoie si de simtul tonului /pozitiei pe grif .Ptr acest lucru trebuie exersate gamele .La inceput Gama majora si cele minore apoi gama d blues si tot asa cat te tine interesul..

 

daca vrei sa canti la chitara

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e chiar nu am nevoie de ex cromatice si game . ci am nevoie de niste ex complexe sau niste solouri haotice pe tot griful ....doar asa poti invata cu adevarat

 

Foarte simpatic...hehehehe

 

 

.doar asa poti invata cu adevarat

 

Atunci de ce intrebi daca TU stii exact cum se poate ????????????

 

chiar nu am nevoie de ex cromatice si game

 

Cine ? are nevoie de cromatice si game mancale-ar pisica...

 

niste solouri haotice pe tot griful

 

Nu trebuie numai sa iei un algoritm din ganditrea ta si gata soloul haotic ..

poate nu pe tot grifu' din prima este destul pe doua note ptr inceput ..dar te dezvolti tu...

 

 

Deci nu ai nevoie de nici un sfat .

Le ai pe toate ptr ce ti-ai propus.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.