www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chiloti Noi Pentru Hora Les Telecaster


ggedamed
 Share

Recommended Posts

Stiti cu totii modelul, pe vremea impuscatului a fost cel mai vandut model de la Hora.

Desi culoare turbata ca pe chitara lui @greuceanu35 n-am mai vazut :lol:.

Omul tine foarte mult la chitara asta si s-a gandit sa-i faca un upgrade de doze. Initial a luat o JB Jr.™ SJBJ-1 (single-coil-sized humbucker de la Seymour-Duncan) si a pus-o in locul dozei de bridge. Din cauza ca SJBJ-1 este mult mai scurta decat doza de la Reghin, a recurs la un artificiu: i-a taiat urechile si a lipit-o pe tabla de baza dozei de la Reghin. In acest mod simplu se puteau folosi gaurile si suruburile de la doza de Reghin.

 

Insa nu se vedea prea bine.

Drept pentru care m-a rugat sa-i fac alt pickguard dintr-un plastic alb. Pentru asta am trasat un pickguard de Reghin intr-un program de grafica si am suprapus profilele dozelor ce urmau a fi infipte in respectivul pickguard (numita SJBJ-1 si o doza moderna de Reghin).

Pe site-ul Seymour-Duncan (si cred ca si pe site-urile altor facatori de doze) sunt schite cu dimensiunile exacte ale dozelor. Ai dreacu' dã capitaliºti!

 

Se vede ca polii dozelor nu vin sub corzi, asta ar fi trebui luata in considerare inainte de achizitia dozei. Dar chitara este in regula si suna bine:2010-05-27_Reghin-Felix_Catalin_2.mp3 (chitara > Pocket POD > placa de sunet > Audigy > normalize). Nusce am facut la placa de sunet ca daca inregistrez nu mai aud in boxe, asa ca pana m-am prins ca sunt pe distors, pe la 01:25, fac acorduri pe care le fac de regula pe clean.

Am fost surprins ca am putut regla intonatia din "mãselele" originale de la Reghin.

Comutatoarele originale au fost inlocuite cu un switch cu 5 pozitii de pe un pickguard de Reghin. Pozitiile sunt asa (de la bridge):

  1. bridge humbucker
  2. bridge coil-split
  3. bridge coil-split cu tonul deconectat
  4. bridge coil-split in paralel cu neck single-coil
  5. neck single-coil

In continuare aveti poze (din pacate nu am poze de dinainte de operatie, dar pickguardul arata asa: post-10306-0-47213500-1307432754_thumb.jpg):

post-10306-0-49999300-1307432640_thumb.jpg post-10306-0-77172900-1307432641_thumb.jpg post-10306-0-20887000-1307432639_thumb.jpg post-10306-0-92281600-1307432642_thumb.jpg

Si o mostra de calitate Reghin: post-10306-0-04510000-1307432753_thumb.jpg.

 

In final atasez schitele pickguardului (recomand sa folositi fisierul pdf cu printare "Actual size"):

post-10306-0-52855500-1307432777_thumb.png hora_pickguard_5.pdf

 

Sanatate si virtute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai postat lucrarea asta aici inseamna ca poti accepta si alte pareri, chiar daca mai "acide", fara suparare, cred...

1. Daca ai vazut ca pickguardul original arata ca un fund de maimuta si se potriveste pe chitara ca vaca-n limuzina (si stiai asta sunt sigur) de ce l-ai facut si pe cel nou exact la fel? Asa era comanda?

2. Doza de neck trebuia sa o "impingi" mai in fata, chiar daca pentru asta ar fi trebuit sa mai "scormonesti" prin lemn.

Link to comment
Share on other sites

cred ca tine la chitara, daca a stricat o doza SD care costa cat chitara toata.

nu suna rau chitara. pt un reghin

 

Da, tin enorm de mult la aceasta chitara, fiind la vremea aceea ( toamna anului 1986 ) implinirea unui vis de liceean obsedat de Deep Purple, Motorhead , etc..

Doze gasim, bani sa fie, insa amintirile merita sa fie pastrate intr-o forma sau alta...

 

MUltumesc din suflet lui Gabi, un adevarat chirurg al chitarelor si nu numai....:respect:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai postat lucrarea asta aici inseamna ca poti accepta si alte pareri, chiar daca mai "acide", fara suparare, cred...

1. Daca ai vazut ca pickguardul original arata ca un fund de maimuta si se potriveste pe chitara ca vaca-n limuzina (si stiai asta sunt sigur) de ce l-ai facut si pe cel nou exact la fel? Asa era comanda?

2. Doza de neck trebuia sa o "impingi" mai in fata, chiar daca pentru asta ar fi trebuit sa mai "scormonesti" prin lemn.

 

No problemo, atata vreme cat limbajul este civilizat, dialogul este o placere. Si sa-ti raspund:

1. Sunt sigur ca si la Fender Stratocaster stramba unii din nas (eu sunt unul dintre ei :lol:). Am facut toata treaba prin internet, abia la sfarsit am pus mana pe chitara. Asa ca nu ma simteam intemeiat sa aduc modificari. Plus ca da, asa a fost comanda. Tu cum crezi ca ar trebui sa arate?

2. Sa nu exageram. Este vorba de o reconditionare rapida, nu de o reparatie capitala. Ma mir ca te-ai sesizat la pozitia dozei, dar n-ai zis nimic de bridge. ALA ar trebui schimbat, dupa mine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dialoguri ca acestea se purtau in toate intreprinderile din tara in anii "economiei"de orice (1986):

- Sefu` nu mai avem piese dintr-astea

- Da` alea de-acolo ce-s?

- Alea-s pentru alt model

- Nu-i bai pune-le pe alea, le mai ajustati, le dati un coican, va descurcati voi.

 

Asa ca astea erau rezultatele. Oricum nu conta, daca apareau cumva prin magazine se batea lumea pe ele.

Cum ar trebui sa arate? Putina imaginatie :rolleyes:

 

Doza de bridge e... bridge. Nu prea ai ce sa-i faci, poate doar sa o inclini ca si la un strat sau tele. Din cauza aia nu se potrivesc polii cu corzile.

Link to comment
Share on other sites

Cum ar trebui sa arate? Putina imaginatie :rolleyes:

N-am ce face cu imaginatia mea. Voiam sa stiu care e conceptia ta estetica in chestiunea asta.

 

 

Doza de bridge e... bridge. Nu prea ai ce sa-i faci, poate doar sa o inclini ca si la un strat sau tele. Din cauza aia nu se potrivesc polii cu corzile.

Vorbeam de bridge, nu de doza de bridge. Ala cu masele si arc pe surub, etc, etc.

Link to comment
Share on other sites

Conceptia mea era ca marginea plasticului ar trebui sa mearga cat de cat cu conturul chitarei, in special in partea de jos.

Despre bridge eu nu zic nimic. Daca trebuie si omul vrea... Am folosit si eu candva o chitara de Reghin cu sistem asemanator. Are un fel de whammy pe care daca-l folosesti se balanseaza si puntea inainte si inapoi impreuna cu corzile :)

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.