www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Struming


Guest BlackFlake
 Share

Recommended Posts

Guest BlackFlake

Am o problema care sper sa o rezolv cu ajutorul vostru. Sunt incepator si nu reusesc sa imi dau seama ce bataie se foloseste in cover-ul urmator:

Poate ma ajutati voi.Sper.:rolleyes:Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am o problema care sper sa o rezolv cu ajutorul vostru. Sunt incepator si nu reusesc sa imi dau seama ce bataie se foloseste in cover-ul urmator:

Poate ma ajutati voi.Sper.:rolleyes:Multumesc anticipat!

 

Pai explica omu de la 1:15 / down-up / down-up / down.. / etc.........si de astea

 

si da si din maini si repeta de cateva ori

 

Deci fii atent si invata cum spune si arata el

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackFlake

karpi@- Am vazut lectia aia de cateva ori si stai linistit nu's nici chiar asa prost sa nu prind bataia ce o explica tipul, dar nu e una si aceeasi.Probabil el o da asta pentru alta versiune a piesei....Voiam sa stiu exact bataia din clipul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodata avand in vedere strumming-ul suna cam asa:

 

Ia in considerare faptul ca mana trebuie, indiferent de notele cantate, sa mearga pe bataie; practic pe timpii masurii: tzac, tzac, tzac, tzac, adica jos, jos, jos, jos. (in cazul in care masura e 4/4)

Practic te gandesti ca bati masura pe corzi cu mana dreapta, si acolo unde e necesar, agati corzile la up-pick, sau sari peste ele la down-pick, in functie de caz. Partea importanta e sa bati masura cu mana, tine minte, I can't stress that enough. Cel putin in ceea ce ma priveste, asa am reusit sa obtin strumming-ul cel mai natural si mai comod.

 

Sper ca am reusit sa explic suficient de bine cat sa ma fac inteles, si sa-ti fie de ajutor

 

Edit: Strumming-ul nu-l prea poti face mecanic, degeaba tot explica ala acolo in video sus-jos-sus-jos-jos bla bla. Aplici tehnica, si prinzi strumming-ul dupa ureche.

Edited by Sto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta imi aduce aminte de o chestie din armata. Am fost radiotelegrafist, si cand am inceput sa invatam Morse ni s-a spus ca nu trebuie sa numaram liniile si punctele, ca nu vom putea receptiona niciodata, trebuie sa invatam melodia fiecarei litere din codul Morse.

Asa si cu strumming-ul, nu trebuie sa numeri cate sus si cate jos ca nu vei mai face niciodata bataia corecta. Pur si simplu dai din mana si atingi sau nu corzile la miscarea sus sau jos pana suna ca acolo.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Norberth

ati putea sa ma ajutati? :D as vrea sa stiu cam ce strumming e potrivit pentru Smiley - Dream Girl (as prefera ceva care sa evidentieze bataile de snare drum, deci ceva in care sa folosesc si lovitul in chitara)

Link to comment
Share on other sites

karpi@- Am vazut lectia aia de cateva ori si stai linistit nu's nici chiar asa prost sa nu prind bataia ce o explica tipul, dar nu e una si aceeasi.Probabil el o da asta pentru alta versiune a piesei....Voiam sa stiu exact bataia din clipul respectiv.

 

Are la baza un fel de "rumba " ....

 

daca citesti cu voce tare ..../123 123 12 / ai balansul si imparteala .Acum bati pe fiecare timp JS ( de doua ori ) . dupa ce te-ai acomodat faci cam asa ceva /j _ j s j _ j _ j s j _ j _ j s / ....apoi dupa ce merge treaba poti sa faci combinatii ..

 

J=in jos ;S= in sus ; "_" pauza timp pe care nu lovesti corzile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

N-aud vreun strumming in piesa. Daca vrei sa faci tu unul...

 

pai cam la asta ma refeream... oricum, am gasit un strumming potrivit...poate ma poti ajuta cu o tabulatura :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.