www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

All Tube Guitar Pedal


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa ceva munca (probleme intampinate in design) se pare ca ma apropii de final cu un nou model de OD full tubes. De data aceasta s-a folosit versiunea 6n17b a tuburilor, polarizarile s-au modificat considerabil, s-au adaugat filtre interstage si retele de atenuare. Colegul Das001 (Dragos Simionescu) a lucrat cot la cot cu mine pentru a putea ajunge la un rezultat care sa il multumeasca, s-au schimbat multe de-a lungul a aprox.3 saptamani de zile, s-au refacut calcule (cam vreo 30 de coli cu grafice pe care s-au calculat PSF)... in acest moment am facut ultima modificare (poate si cea mai importanta din istoria acestei pedale), iar dpdv muzical a iesit cam asa ceva (vezi atasamentul).

 

Chitara Squier, pedala , placa de sunet si un cabsim prin mijlocirea domnului "CorziRupte" (multam de ajutor cu aceasta ocazie).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: nivelul de distorsiune este controlat numai din dinamica cantatului si din volumul chitarei. Parerile sunt binevenite precum si orice critica constructiva pe care o aveti.

OT.mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Urmatoarea pedala pe care o faci sa fie un tuner :P

 

sau o pedala de auto-tune :))

 

eu am un principiu.daca inregistrarea in sine nu-i cea mai reusita (ma refer la ceea ce numesc americanii "performance") si cu toate astea vrei totusi macar sa incerci pe setup-ul tau pedala,atunci e chiar foarte probabil sa vrei s-o iei acasa :D

Link to comment
Share on other sites

Un nou clip cu pedala in cauza (dupa o noua tura de modificari impreuna cu Dragos):

- chitara a suferit o schimbare, o doza AlNico Pro in bridge in rest conditiile de inregistrare au fost identice

 

Nivelul de gain de data aceasta insa este obtinut numai din panatie (pedala este cu pot de gain la maxim).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

OTD_Ver-3-0.mp3

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prima parte e trasa cu un PRS cu doze humbucker, a doua cu un PRS cu doze P90. Se aude clar diferenta intre cele doua.

N-am avut in intentie sa fac un demo coerent, doar sa vad cum raspunde pedala la diverse niveluri de gain pe cele doua chitari. Promit si un demo mai serios cind va fi gata varianta finala ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.