www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Da5


'mnezău
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

 

Vox DA5, an irelevant, seria cu atat mai irelevanta, cel de aici.

 

- Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

 

L-am cumparat second hand prin decembrie anul trecut, de la cineva de pe forum, am dat in jur de 350 lei, second hand, nou este vreo 550 lei.

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - optional

 

Nu stiu foarte bine. :wacko:

 

- Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

 

Ca si aspect este colorat "camo", nu prea sunt eu pasionat de chestiile army, dar nu ma imbrac cu el, asa ca nu ma deranjeaza. Are un input pentru chitara, un input pentru microfon, un input pentru aux-in si un output. Puterea output-ului este selectabila, sunt 3 optiuni (0,5w, 1,5w si 5w)

Difuzorul este de 6,5 inchi.

Are un control pentru stil (se pot selecta 11 stiluri diferite), un control de gain, un control pentru ton, master, si unul pentru efecte.

Un buton "tap" si pentru editarea efectelor si unul "bypass", care poate fi folosit si el pentru editarea efectelor.

Cutia este din lemn si poate fi folosit si cu baterii.

 

- Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

 

Trebuie sa avem in vedere ca este vorba despre un amp de studiu. Ca o parere personala, suna bine si nu prea, dar nu prea imi pasa. Sa vorbim despre stiluri.

1 - Clean 1 - asta se vrea sa fie cel mai clean. Nimic deosebit aici, daca dam gainul mai sus si folosim o doza cu putin mai mult output se obtine un sunet "crunchy".

2 - Clean 2 - un clean putin mai "murdar", dam volumul chitarei mai jos, obtinem un clean curat, dam volumul la maxim, tot un sunet "crunchy", merge pentru chitara ritm, pentru chestii mai funky.

3 - Blues 1 - Un sunet clean, ar fi trebuit sa scrie pe butonul asta "clean 3".

4 - Blues 2 - Ceva in genul BB King.

5 - Blues 3 - Aici avem un sunet destul de specific pentru Vox. Pe stilul asta se pot scoate niste riffuri AC/DC.

6 - Crunch 1 - Daca dam gain-ul la minim, avem un ton bluesy, daca il dam mai sus se distorsioneaza putin, insa se aud corzile individual, ceea ce e destul de dragut, ceva in genul Eric Johnson.

7 - Crunch 2 - Se poate folosi stilul asta pentru chestii mai punk, crunch, etc.

8 - Higain 1 - Cred ca asta se vrea o copie nereusita de Marshall, suna destul de prost, dar se poate canta. E un sunet cu foarte mult gain, ideal pentru shred.

9 - Higain 2 - Cam ca primul, doar ca putin mai ragusit.

10 - Higain 3 - Cam ca Higain 2, mai putin gain.

11 - Drive - O imitatie de overdrive, merge pentru shred.

 

Acum, efectele:

1 - Auto Wah - inutil, decat sa te trezesti din an in paste si sa zici "ia sa vad cum as suna cu wah". Nu are aplicatii practice, pentru ca ar trebui sa apesi un buton sau sa rotesti butonul cand ai vrea sa folosesti Wah, ceea ce ar fi cam peste mana.

2 - Comp - Compresor, functioneaza binisor, destul de util.

3 - Comp + Phaser - Inutil, la fel ca Wah-ul, e simpatic sa te joci odata cu el, dar, in practica, tot o pedala e sfanta.

4 - Comp + Chorus - Chorus-ul suna bine.

5 - Chorus + Delay - ok, aceleasi probleme ca mai sus, o pedala de delay usureaza mult treaba, daca vreti sa folositi asa ceva, e acolo ca sa fie, suna bine, poti seta lungimea delay-ului prin apasarea butonului "tap", ceea ce e ok.

6 - Chorus + Reverb - chorus ok, de reverb vorbesc mai jos.

7 - Flanger + Reverb - Flangerul suna prost, inutil, poate unora le place.

8 - Tremolo + Reverb - Urat, tot din seria "sa fie, sa nu zicem ca n-am pus".

9 - Rotary + Reverb - Idem.

10 - Delay - il avem separat aici.

11 - Reverb - asta cred ca este cel mai util efect. Poate fi si el setat cu ajutorul butonului "tap", si suna foarte bine.

 

Ca si concluzie, avem o gramada de stiluri si efecte. Trebuie sa avem in vedere ca este un amp de studiu, sau de zdranganit in casa. Puteti studia cu efectele respective, sa vedeti cum se comporta, insa mai greu sa obtineti o calitate la care sa puteti inregistra.

Vine cu adaptor inclus. Am vazut pe mai multe forumuri ca se plangea lumea de zgomotul produs de amp, au schimbat adaptorul si n-au mai avut probleme. Eu, din fericire, n-am intampinat probleme cu zgomotul de fond. Probabil si pentru ca il cant la volume foarte mici pentru ca este extraordinar de galagios. Presupun ca s-ar putea canta cu el intr-un club mai micut, fara tobe.

 

Faza cu 0,5, 1,5 si 5w ti se pare ceva foarte util la prima vedere, dar volumul unui amplificator nu este dat doar de output, ci in primul rand de difuzorul cu care acesta e echipat. Asa ca, de exemplu, intre 0,5 si 1,5 nu veti observa mare diferenta. Eu in casa cant cu el setat pe 0.5w, cu masterul pe la ora 9 si imi este de ajuns. Daca ma duc la 5w si urc pe la ora 12, ajung vecinii la usa.

 

Fata de alte jucarii de genul Marshall MS-2 sau MS-4, este mult superior, insa nu se poate compara cu amplificatoare mai profesionale. Trebuie luat ca atare, un amp de studiu, portabil. E micut, usurel, asa ca il puteti lua cu voi in concediu sau la padure fara nici o problema.

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

 

Parti bune: pretul, portabilitatea, calitatea sunetului, multitudinea de stiluri si efecte.

 

Parti rele: nu are controale de bass si treble macar, mi-ar fi placut un canal separat de clean, sa pot folosi efectul dintr-o pedeala de exemplu, iar la schimbarea canalului sa folosesc efectul amplificatorului. Nu imi plac nici distorsiunile, dar se pare ca Vox nu reusesc sa straluceasca la capitolul asta. Sunt utile, dar as vrea mai multe oo.

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

 

Ca impresie generala, sunt foarte multumit de amplificator, isi face treaba cu brio, insa pentru partile rele pe care le-am specificat, nota mea pentru el e 8/10.

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.