www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Ghs Boomers Sub-Zero


Guest Frets_on_fire
 Share

Recommended Posts

Guest Frets_on_fire

GHS CR-GBXL SET

 

- Pret - 25RON

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - MC Music

 

Caracteristici : Sub-Zero Boomers. Roundwound Cryogenically Treated Nickel-Plated Steel. Boomers that have been enhanced with the DCT cryogenic freezing process. Sub-Zero Boomers, Electric Guitar Strings, Ex Light.

 

- Cum suna / Cum se comporta - initial le-am cumparat pentru a canta niste melodii mai rapide , si am luat mai subtiri pentru a le schimba ulterior , insa nu le-am mai schimbat ... le am de o luna si sunt foarte multumit de ele

 

pe spatele ambalajului are ceva gen "Axa tonului"

 

BRIGHT

 

Super Steels

Progressives

Boomers Sub-Zero Boomers Boomer 52s

Burnished Nickel

Nickel Rockers

Compound Nickel

Brite Flats

Precision Flatwound

 

MELLOW

 

- Parti bune : nu stiu daca/cum au fost tratate insa ruginesc foarte greu ... si cand in final le prinde rugina nu li se schimba tonul , nu ajunge rugina in interior , doar la suprafata si se ia imediat . Li s-a dus culoarea corzilor subtiri (era logic) dar suprafata este tot neteda ... iti aluneca degetele foarte fain pe ele:rulez:

tonul este putin spre bright si se presteaza bine pe heavy/progressive metal

 

- Parti rele : fiind 09-42 nu se descurca bine in Drop D , iar in D# G# C# F# A# D# se cam zbate , dar in final iese bine

pentru Drop D --> Sub-Zero 09-46

 

- Impresie generala - te poti baza pe ele , sunt foarte rezistente

 

- Nota : 8,5-9

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Eu de gand am avut prima oara GHS nu am mai pus altceva. Sunt durabile, rezistente, si isi pastreaza mult timp tonul. De asemenea, parca suna mai tare in amp decat alte corzi (o inductie electro-magnetica mai buna probabil).

Folosesc .011, .014, .018, .036w, .052w, .070w pentru BGDADA. Cateodata inlocuiesc cea de .18 cu .24w.

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Eu de gand am avut prima oara GHS nu am mai pus altceva. Sunt durabile, rezistente, si isi pastreaza mult timp tonul. De asemenea, parca suna mai tare in amp decat alte corzi (o inductie electro-magnetica mai buna probabil).

Folosesc .011, .014, .018, .036w, .052w, .070w pentru BGDADA. Cateodata inlocuiesc cea de .18 cu .24w.

 

nu stiu cum suna la dumneavoastra dar prin setup-ul meu (Chitara-->Boss Me-50-->Fender Frontman 212R) suna foarte clar , fara bazaituri sau oscilatii

:yay:

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum suna la dumneavoastra dar prin setup-ul meu (Chitara-->Boss Me-50-->Fender Frontman 212R) suna foarte clar , fara bazaituri sau oscilatii

:yay:

 

1) Fara "dumneavoastra". Nu as accepta aceasta adresare aici nici daca as avea 50 de ani, si nu am decat 20.

2) Mai tare, adica mai mult volum, deci mai multe distorsiuni in pre-amp, care se pot oricum curata cu potul de volum al chitarii

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

1) Fara "dumneavoastra". Nu as accepta aceasta adresare aici nici daca as avea 50 de ani, si nu am decat 20.

2) Mai tare, adica mai mult volum, deci mai multe distorsiuni in pre-amp, care se pot oricum curata cu potul de volum al chitarii

 

1) m-am gandit sa nu fiu nesimtit

 

2) am observat ca degeaba ai amp bun daca sunetul care vine din chitara nu este prea bine definit

chitara nu ar trebui sa fie efect de distorslaugh.gif asta-i treaba amp-ului si a pedalelor

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Atunci de ce crezi ca sunt atat de multi utilizatori de doze high-output care aprecieza felul in care puterea semnalului de iesire afecteaza tonul?

 

dozele sunt ok , ma refeream la faptul ca nu e prea bine daca corzile suna "murdar" , eu cant stiluri agresive , sunt fanul humbuckerelor desi am single-coil momentan

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.