www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Problema Urata La Cantat


Guest dracidus
 Share

Recommended Posts

Guest dracidus

Eu am ajuns sa tampesc, sa fac urat, draci, reactii de explozie in lant. Am o mare problema in timpul cantarii la "ghitara".

 

Ce se intampla: cant la chitara si ma trezesc cu niste urme de "jeg". Stiti voi, jeg de-ala c*cacios care iti ramane pe mouse, tastatura, dupa ce-ai stat cateva ore la calculator.

 

Ei, am intrebat pe unii, altii si m-au sfatuit sa nu mananc untura de porc si sa mai dau cu apa si sapun (pana trec de tricoul cu Metallica, daca mai tineti minte bancul cu roacherul nespalat).

 

Bun. I-am inteles, e plauzibil ceea ce zic ei acolo, desi...

 

Am iesit de la dus, locul in care roacheru, de obicei, se spala pana la curatenie absoluta. Ies de la dus, stau 5-10 minute, pun mana pe chitara (mai rupe bataturile, injura, da draci din privinta asta) si ghici ce gasesc pe chitara: urme de jeg.

 

Deci ce sfanta maica Tereza se intampla? Mi se inlocuieste foarte des pielea? Tre' sa spal pana ajung la os? E ceva specific celor care transpira/produc sebum mult? Ce sa fac, ca am ajuns in pragul disperarii...

 

Din cauza asta, mi-a ruginit capacul de pe o doza de pe chitara (Epiphone G 400. Negru...). Nu mai spun de mizeria de sub corzi, care, indiferent ce as face, dupa 2-3 zile de cantat, tot acolo ajunge...

 

Astept pareri/sugestii care sa nu implice : "Da' esti sigur ca nu ai pus mana pe o ceafa de porc pe gratar inainte sa pui mana pe chitara"... La mine nici macar bataturile nu-mi raman pe degete mai mult de 2-3 saptamani...

Edited by dracidus
Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Corzile sunt deja imbibate in jeg. Transpiratia ta de atunci cand canti inmoaie jegul si il ia de acolo.

 

:respect:

 

... Adica? Tradu pe romaneste, te rog. Nu inteleg la ce te referi, daca eu "jeguiesc" corzile sau nu.

 

Si problema sadica e ca imi raman urme de jeg pe corpul chitarii. Incerc sa folosesc putin mai rar Fast Fret GHS ca mi-am ruginit setul de corzi precedent. Ala e bunicel pentru curatat corzile. Insa nu curatatul lor e problema, ci situatia initiala de murdarire cu jeg! De unde vine jegul ala! (stiu ca de pe maini, dar in ce circumstante+metode de preventie)

Edited by dracidus
Link to comment
Share on other sites

Este foarte probabil sa ai o problema cu transpiratia(poate e mai acida)

Iti recomand totusi , macar pentru corzi, asta http://www.zzounds.com/item--DNP6582

 

PS: dai cu asta, nu cu fast fret, si inainte sa canti si dupa, si daca ai nervi, sterge si corzile dupa ce dai(la 5 minute dupa ce a stat substanta)

 

Mai e o chestie, se poate dupa ce canti, bacteriile sa actioneze mai profund pe grasimile/transpiratia/pielea lasata in urma pe corzi, decat la alte persoane, si astfel se si corodeaza mai tare. Cine stie

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Curata bine chitara, curata foarte bine tastiera, pune un set nou de corzi.

 

Probabil ai o problema legata de transpiratia in palme.

Si inainte de a mai pune mana pe chitara...:

wash-hands.jpg

 

De asemenea, incearca sa ai servetele la indemana tot timpul, sau un prosop curat.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Este foarte probabil sa ai o problema cu transpiratia(poate e mai acida)

Iti recomand totusi , macar pentru corzi, asta http://www.zzounds.com/item--DNP6582

 

Folosesc GHS Fast Fret. E cam aceeasi filozofie, doar ca alt nume pe sticla.

 

Bun, deci. Singura chestie relativa pe care o stiu fata de probleme dermatologice la chitaristi e treaba cu "bataturile"+disparitia lor. Clapton zicea ceva de genul ca, daca inmoi de cateva ori pe saptamana degetele in alcool, bataturile vor disparea mai greu, pentru ca alcoolul inhiba producerea straturilor superioare ale pielii...

 

Curata bine chitara, curata foarte bine tastiera, pune un set nou de corzi.

 

Si inainte de a mai pune mana pe chitara...:

wash-hands.jpg

 

Mai zic odata, sa fie indeajuns de clar: MI SE MURDARESTE CORPUL CHITARII, UNDE TIN MANA DREAPTA. LA 5 MINUTE DUPA CE IES DIN DUS.

Link to comment
Share on other sites

Curata de fiecare data, dupa ce canti, corzile cu o carpa uscata. Mainile tale produc transpiratie, asta ramane pe corzi si pe elementele metalice ale chitarei lucru ce duce la oxidarea mai rapida a corzilor si a elementelor.

Incearca un produs de genul Wonder Wipes String Cleaner. Sunt mai multe, de la diferite firme, dar asta mi-a venit in minte. Eu am de la Ernie Balls tot wonder wipes dar pentru freetboard. Sunt foarte misto servetelele alea. Eu dau si pe corzi, chiar daca sunt pentru fretboard tocmai ca sa scap de jegul de pe ele.

Oricum, ca sa incerci, pe cat posibil, sa eviti rugina, sterge de fiecare data elementele metalice dupa ce canti.

 

Nu conteaza ca doar ce ai facut dus, corpul tau produce transpiratie in continuare.

 

 

 

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Curata de fiecare data, dupa ce canti, corzile cu o carpa uscata. Mainile tale produc transpiratie, asta ramane pe corzi si pe elementele metalice ale chitarei lucru ce duce la oxidarea mai rapida a corzilor si a elementelor.

Incearca un produs de genul Wonder Wipes String Cleaner. Sunt mai multe, de la diferite firme, dar asta mi-a venit in minte. Eu am de la Ernie Balls tot wonder wipes dar pentru freetboard. Sunt foarte misto servetelele alea. Eu dau si pe corzi, chiar daca sunt pentru fretboard tocmai ca sa scap de jegul de pe ele.

Oricum, ca sa incerci, pe cat posibil, sa eviti rugina, sterge de fiecare data elementele metalice dupa ce canti.

 

 

 

 

 

Nu e problema de curatatul chitarii dupa fiecare cantare (Fast Fret face treaba destul de bine+ carpa din dotare). Problema e ca eu sunt singura persoana care are problema asta din alti mii de oameni care, daca nu neaparat canta la chitara, mai folosesc mouse+tastaturi si n-au probleme de sensul "jegului".

Link to comment
Share on other sites

Corzile se jegesc in timp de la mana ta in timp oricat de mult te-ai preocupa sa fii curat cand incepi sa canti. Transpiratie, praf, grasime, sunt mai multi factori. Iar daca transpiri si corzile/fretboardul sunt deja murdare (ceea ce sugeram), jegul se inmoaie si se transfera pe mana ta. Poftim, mai pe larg.

Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Este foarte probabil sa ai o problema cu transpiratia(poate e mai acida)

Iti recomand totusi , macar pentru corzi, asta http://www.zzounds.com/item--DNP6582

 

PS: dai cu asta, nu cu fast fret, si inainte sa canti si dupa, si daca ai nervi, sterge si corzile dupa ce dai(la 5 minute dupa ce a stat substanta)

 

Mai e o chestie, se poate dupa ce canti, bacteriile sa actioneze mai profund pe grasimile/transpiratia/pielea lasata in urma pe corzi, decat la alte persoane, si astfel se si corodeaza mai tare. Cine stie

 

Coroziunea a aparut pe capacul de la doza dupa ce s-a inegrit, fara sa pot curata. Deci, la 3 zile dupa ce-am luat ghitara, s-a inegrit acolo. Am incercat sa sterg, nimic. Acu, cand m-am uitat la chitara, e rosu acolo.

 

Corzile se jegesc in timp de la mana ta in timp oricat de mult te-ai preocupa sa fii curat cand incepi sa canti. Transpiratie, praf, grasime, sunt mai multi factori. Iar daca transpiri si corzile/fretboardul sunt deja murdare (ceea ce sugeram), jegul se inmoaie si se transfera pe mana ta. Poftim, mai pe larg.

 

Bun, dar, din cate stiu, mai sunt si alti oameni care mai canta la chitara si n-au probleme de genul. Eu am inceput threadu doar ca sa aud niste sugestii in sensul ca sa opresc cauza jegului excesiv. Si nu ma refer la folosirea corespunzatoare a sapunurilor...

 

Curata de fiecare data, dupa ce canti, corzile cu o carpa uscata. Mainile tale produc transpiratie, asta ramane pe corzi si pe elementele metalice ale chitarei lucru ce duce la oxidarea mai rapida a corzilor si a elementelor.

Incearca un produs de genul Wonder Wipes String Cleaner. Sunt mai multe, de la diferite firme, dar asta mi-a venit in minte. Eu am de la Ernie Balls tot wonder wipes dar pentru freetboard. Sunt foarte misto servetelele alea. Eu dau si pe corzi, chiar daca sunt pentru fretboard tocmai ca sa scap de jegul de pe ele.

Oricum, ca sa incerci, pe cat posibil, sa eviti rugina, sterge de fiecare data elementele metalice dupa ce canti.

 

Nu conteaza ca doar ce ai facut dus, corpul tau produce transpiratie in continuare.

 

 

 

 

Bun. Cum opresc transpiratia excesiva?

Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Poate esti prea tensionat atunci cand canti? :huh:

 

*ahem* In stilul in care decurge threadul, s-ar putea sa devin tensionat, pana in punctul sa pun ghitarele pe foc. Just a thought...

Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Transpiri in palme si intinji mireria deja existenta. De asta ziceam sa cureti totul, sa schimbi corzile si sa te speli pe maini inainte sa canti.

 

Asta am facut cand am schimbat setul de corzi recent (acu ... o saptamana, maxim 2). Inca arata decent corzile, nu sunt probleme cu jegu. Vorba aia, mai curat si eu.

 

Dar imi raman urme pe corpul chitarii, nu pe fretboard. Acolo unde tii mana dreapta, sa faci zdringhi-zdringhi, ma refer.

 

 

Asta vara am aflat ca e foarte indicat sa dai cu o urma de ceva cu putin alcool pe mana inainte sa canti la ghitara. De preferabil, un antiperspirant. Doar ca e la fel problema de atunci, nicio diferenta majora. Doar ca am devenit mult mai ingrijit cu corzile/fretboardu (ca mi-am luat chitara noua; chitara veche nu merita nici cat...)

Edited by dracidus
Link to comment
Share on other sites

Iarasi un pic de logica si ceva coltora generala asa macar otzara...

 

Pielea se ia de la frecat degetele pe corzi .+transpiratia ataca metalul ...apare oxid ...+praf de ici colo ...si se depune pe coarda ,,,daca este foarte cald in cateva minute ajung corzile subtiri false deoarece se depune murdaria pe partea de catre taste si coarda devine mai grea ..pe langa ca estompeaza oscilatia si se pierde brilianta.

 

La corzile matisate intra mnurdaria intre spire si dusa este coarda ..murdaria intra si se intareste +face ceva reacti chimica si se "lipeste de miezul de otel si de partea interioara a spirelor matisate .

 

Mai poti sa " fierbi cu detergent " mai suna un pic dar chiar si fara sa se murdareasca tare in doua zile nu mai suna frumos caci nu iese murdaria din corda dpar se imnoaie si se distribuie mai uniform....coarda se poate arunca.

 

Nu stiu cati sunt carora nu le transpira mana in canicula ,,,dar cand i-ti picura transpiratia de pe fata pe chitara cred ca si mainile sunt umede ..

 

Jegul se vede si pe tastieara se depune langa taste cum canti .. va dati seama cat intra in coarda.

 

Corzile subturi se pot sterge cumva dar cele groase matisate nu prea...

 

Deci iesi din baie mai repede se cojeste piela de pe mana deoarece este pielea plus probabil glandele ce produc ungerea pieli lucreaza din plibn ca sa refaca RH-ul si elasticitatea pielii data peste cap de sapun ..deci .....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Pielea se ia de la frecat degetele pe corzi .+transpiratia ataca metalul ...apare oxid ...+praf de ici colo ...si se depune pe coarda ,,,daca este foarte cald in cateva minute ajung corzile subtiri false deoarece se depune murdaria pe partea de catre taste si coarda devine mai grea ..pe langa ca estompeaza oscilatia si se pierde brilianta.

 

La corzile matisate intra mnurdaria intre spire si dusa este coarda ..murdaria intra si se intareste +face ceva reacti chimica si se "lipeste de miezul de otel si de partea interioara a spirelor matisate .

 

Mai poti sa " fierbi cu detergent " mai suna un pic dar chiar si fara sa se murdareasca tare in doua zile nu mai suna frumos caci nu iese murdaria din corda dpar se imnoaie si se distribuie mai uniform....coarda se poate arunca.

 

Nu stiu cati sunt carora nu le transpira mana in canicula ,,,dar cand i-ti picura transpiratia de pe fata pe chitara cred ca si mainile sunt umede ..

 

Jegul se vede si pe tastieara se depune langa taste cum canti .. va dati seama cat intra in coarda.

 

Corzile subturi se pot sterge cumva dar cele groase matisate nu prea...

 

Bun. Corzile sunt rezolvate, am inteles ideea. Doar ca e o chestie: pe corpul, pe body-ul, acolo unde dai cu mana dreapta, partea aia a chitarii (nu stiu cum sa mai zic mai explicit), imi apar urme foarte repede. Si nu ca transpir ca porcu, ci ca apar, nu inteleg de ce. Si asta se intampla tot timpul, nu numai vara sau iarna... Tot timpul, aproape in aceeasi cantitate/modalitate...

Link to comment
Share on other sites

Ce patesti tu e absolut normal, i se intimpla oricui cinta la chitara in tricou/maiou (adica cu antebratele goale). Ai vazut LP-urile ale Gibson de prin anii '80 cum au finisajul ros in locul unde se sprijina antebratul? Din aceeasi cauza. Concluzia e urmatoarea: nu-ti mai fa griji ca murdaresti chitara de transpiratie si bucura-te ca n-o murdaresti cu *****.

 

Ce dracu...

Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Ce patesti tu e absolut normal, i se intimpla oricui cinta la chitara in tricou/maiou (adica cu antebratele goale). Ai vazut LP-urile ale Gibson de prin anii '80 cum au finisajul ros in locul unde se sprijina antebratul? Din aceeasi cauza. Concluzia e urmatoarea: nu-ti mai fa griji ca murdaresti chitara de transpiratie si bucura-te ca n-o murdaresti cu *****.

 

Ce dracu...

 

Intr-adevar... Doar ca acu momentan ma oftic la maxim ca arata urat capacu de la doza. Sau pot zice ca e "chique" si "retro":)) Multam de sfat

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Tuturor oamenilor...in fiecare clipa...li se desprind celule moarte de piele. E normal, si nu prea poti sa inlaturi acest proces. Dupa baie...cred ca ai observat ca apar niste chestii albe cand te stergi pe tine. Contrar opiniei publice, nu e jeg, ci e piele moarta. E foarte normal acest proces, si sanatos deopotriva. Si pe mine ma enerveaza dar...asta e. Pe corzi (mai ales daca ai corzi de bronz) se amesteca cu cocleala (un fel de oxid) si iese o chestie verde. Asta e...suntem oameni.

Link to comment
Share on other sites

Guest dracidus

Tuturor oamenilor...in fiecare clipa...li se desprind celule moarte de piele. E normal, si nu prea poti sa inlaturi acest proces. Dupa baie...cred ca ai observat ca apar niste chestii albe cand te stergi pe tine. Contrar opiniei publice, nu e jeg, ci e piele moarta. E foarte normal acest proces, si sanatos deopotriva. Si pe mine ma enerveaza dar...asta e. Pe corzi (mai ales daca ai corzi de bronz) se amesteca cu cocleala (un fel de oxid) si iese o chestie verde. Asta e...suntem oameni.

 

Din cate stiu, se face verde pe corzile din bronz pentru ca oxidul de bronz are culoare verde. Si na, se oxideaza, din cand in cand, corzile. Doar ca dilema se referea la faptul ca cum mai incetinesti procesul de transpiratie/exfoliere, ca uneori...

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, se face verde pe corzile din bronz pentru ca oxidul de bronz are culoare verde. Si na, se oxideaza, din cand in cand, corzile. Doar ca dilema se referea la faptul ca cum mai incetinesti procesul de transpiratie/exfoliere, ca uneori...

Te speli cu "Head and Shoulders" si nu mai ai matreatza .

 

Dar te poti da cu spray fixativ ,,,sau te ungi cu aracet .

 

 

Cat de repede se ia auritul , vopseau etc ...denota cat de ieftina este chitara si coponentele hardware cu ce este inzestrata.

 

Daca iai o piesa nichelata/cromata sau vopsite .emailate prin anii '50 ramai paff cum a rezistat ...cand in zilele noastre se ia staratul protector in cateva zile .

 

Scule ieftine de proasta calitate ...sa arate bine cat este in vitrina ..apoi devine "vintage " nu in 50 de ani ci in cateva zile. Super nu ?

 

 

Componente Schaller pe chitara din '73 sunt aproape ca si noi ! oglinda !!

 

Componente pe Strat din '84 ca si noi ...oglinda

 

Si vorbesc indeosebi de bridge unde este toata transpiratia de la mana dreapta si se depune murdaria ce ataca materialele proaste...

 

Anumit corzi sunt doar nichelate ( sau asa ceva) in cateva zile coarda este neagra !!

Iar corzile groase se oxideaza si nu aluneca degetul pe ele ...devin abrazive si tocesc pielea de pe degete care se va depune pe coarda si tastiera....poti sa te speli incntinuu ..pana se tocesc degetele.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ruginit capacul de pe doza ? Neaparat pune o fotografie, suna genial.

 

Nu se poate rugini caci capacul de la doze se face din material neferos transparent campului magnetic .

 

Se poate oxida si apare o cocleala..sau se innegreste dar nu este rugina

 

sau la unele pur si simplu se cojeste stratul protector ( nikel sau ce o fi ) sai /si apar mici crapaturi in stratul acela lucios .

"

Link to comment
Share on other sites

Imi dau si eu cu parerea - cred ca ai o problema de piele, Probabil ca celulele moarte se descuameaza (un proces normal pentru toti oamenii) mult mai usor ca la altii si in plus ai si transpiratia acida. Cred ca cel mai indicat ar fi sa consulti un medic dermatolog.

 

Capacul dozei s-a inrosit pentru ca se vede cuprul de dedesubt. Orice obiect care se nicheleaza/cromeaza, mai intai se cupreaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ai mai putea sa mai incerci niste corzi ceva mai scumpe..gen Elixir , poate rezista mai mult si se oxideaza mai greu, si sa ai la indemana servetele pentru atunci cand transpiri (stiu cum e, mai ales vara.:wacko: )

 

+1 la solutia cu corzile Elixir. Si eu aveam aceeasi problema inainte de a pune corzi de-astea. Acum 3 luni mi le-am pus pe chitara si inca nu se vad urme de "murdarie" pe ele.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-a oxidat bridge-ul in locul unde imi sprjin lateralul palmei cand fac zdringhi-zdringhi. Deh, transpiratie acida. Pana la urma, asa a aparut si moda asta cu modele "relic"/"worn". Incearca sa fii mai relaxat cand canti la chitara, poate n-o sa-ti mai transpire atat de mult mainile.

Link to comment
Share on other sites

Asta vara am aflat ca e foarte indicat sa dai cu o urma de ceva cu putin alcool pe mana inainte sa canti la ghitara. De preferabil, un antiperspirant.

 

Cum ti'au zis colegii, nu cred ca tre' sa'ti faci atatea probleme.Si eu si multa lume au problema astea mai ales vara. Am auzit si de treaba cu inmuiatul degetelor in alcool dar n'am incercat... :confused: (prefer sa'l beau in speranta ca'si gaseste el drumul spre burice) :D

Deci: te speli/canti/curati/te speli/canti/curati...vremea trece prea repede sa'ti pui asemenea probleme iar chitara nu trebuie sa o privesti ca pe un bibelou.

Noroc!

Link to comment
Share on other sites

Imi dau si eu cu parerea - cred ca ai o problema de piele, Probabil ca celulele moarte se descuameaza (un proces normal pentru toti oamenii) mult mai usor ca la altii si in plus ai si transpiratia acida. Cred ca cel mai indicat ar fi sa consulti un medic dermatolog.

I-am zis asta pe chat, dar ... vorbeam singur.

 

Asta vara am aflat ca e foarte indicat sa dai cu o urma de ceva cu putin alcool pe mana inainte sa canti la ghitara. De preferabil, un antiperspirant.

 

 

Bingo :D de recomandat asta, mai ales vara.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ai chitara lucioasa si cand dai cu mana pe ea raman grasimile(ai grasimi in corp si daca esti vegetarian,nu numai daca mananci carne de porc)...dupa o cantare e normal sa se murdareasca mai ales cand e cald indiferent de cate bai faci tu pe minut.

Ideea e ca, e bine sa curetzi chitara dupa fiecare cantare. Da cu degetul pe geam si ai sa vezi ca lashi urme...daca nu lashi inseamna ca ai maini de lemn :D

Eu dupa fiecare cantare jegoshesc chitara de la transpiratzie dar le curatz apoi,nu dispare jegul de la sine ;)

Nu cred ca exista chitara cantata chiar si de Vai sau cine vrei tu, sa nu aibe jeg dupa un concert sau repetitie.

Poate ai tu o obsesie cu curatzenia,daca e asa...nasol trebuie sa scapi de ea (de obsesie) :D

 

Sfaturi:

-cumpara un toc la chitara.

-pune in el pliculetze de silicat(parca asa ii zice,rog sa ma corectati daca gresesc)-cel care atrage umezeala

-pune in el o carpa curata cu care sa stergi chitara

-pune in el solutie (se gasesc la magazine) pentru luciul si degresatul chitarei+ solutzie de degresat corzile)

-baga chitara in amp si canta! ;)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.