www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Intrebari Legate De Lectia 2

• Please log in to reply
67 replies to this topic

#1 Killahead

Killahead
  • Interests:Guitars, Gym & Rock
  • Nume:Toni Dijmarescu
  • Trupa:Heilige Bruehder

Posted 14 June 2006 - 09:44 PM

Aici e locul unde sper sa discutam si de data aceasta :)
Sa vedem cine incepe!

#2 claxonn

claxonn
  • Interests:Trupe preferate: Iron Maiden, Black Sabbath, Axel Rudi Pell, Megadeth, Sepultura, Pantera, Dream Theater, Fates Warning, Joe Satriani, Symphony X, Queensryche, Rammstein
  • Nume:Andrei Son
  • Trupa:(none)

Posted 15 June 2006 - 06:33 AM

Aici e locul unde sper sa discutam si de data aceasta :)
Sa vedem cine incepe!

Salut Toni!

Iata ca am ajuns sa postez primul la a doua lectie a ta.

Tin inca o data sa te felicit pentru initativa. Esti un tip de milioane. Keep up the good work!

As avea o propunere.. sa denumesti fisierele de lectii ceva de genul urmator:
Toni_Lectie[nr. lectie]_Part[nr. parte din lectie]_Denumire.

Nr. lectie si nr. parte din lectie ar fi bine sa le scri cu doua cifre: (01,02... 09, 10,11,...). In acest fel este mult mai usor sa stea sortate cum trebuie. Asa, la fiecare fisier trebuie sa se uite omul in thread sa vada care e fisierul urmator. Ce zici?

Edited by claxonn, 15 June 2006 - 06:34 AM.

Posted Image

#3 Mircea19

Mircea19
  • Nume:Mircea
  • Trupa:Nimbus si Sahia Film Studio, ex-FORT 13, ex-Green Donkeys, ex-Keo, ex-Zenith

Posted 15 June 2006 - 07:32 AM

e o idee buna... dar chestia asta o poti face si tu dupa ce le descarci :)
www.servicii-imm.ro

#4 Al3x

Al3x
  • Interests:Totul si nimic.
  • Nume:Alex
  • Trupa:Zero(adica 0)

Posted 15 June 2006 - 07:48 AM

Eu asa fac dupa ce le descarc.
Felicitari Toni!
Mi-am propus ca in vacanta asta sa invat cat mai multe acorduri...atat... si sa ascult muzica facuta de maestrii :))
Restul urmeaza in septembrie cand ma voi duce la Scoala populara de arta :)
Posted Image

#5 Killahead

Killahead

Posted 15 June 2006 - 11:40 AM

@ Claxonn

Da Andrei, initial m-am gandit si eu la asta. Dar cum spun Alex si Mircea, se poate face asta dupa descarcare.
Eu de exemplu le am pe HD in fisiere separate (Lectia nr... - ... titlul lectiei) si clipurile le am numerotate cum ai zis si tu: 01, 02, etc. Atentie!!! Ordinea e cea mai importanta!

Ce-i drept, eu le am la cea mai buna calitate. Din pacate nu le pot pune pe RGC, sunt mult prea "mari". Poate intr-o zi o sa scot un DVD la un pret super-promotional, cu bonus features (funny making-offs :) ), doar ca sa-mi acopar costurile.
Ideea asta mi-a venit ieri. E rea? :)

#6 claxonn

claxonn
  • Interests:Trupe preferate: Iron Maiden, Black Sabbath, Axel Rudi Pell, Megadeth, Sepultura, Pantera, Dream Theater, Fates Warning, Joe Satriani, Symphony X, Queensryche, Rammstein

Posted 15 June 2006 - 01:16 PM

@ Claxonn

Da Andrei, initial m-am gandit si eu la asta. Dar cum spun Alex si Mircea, se poate face asta dupa descarcare.
Eu de exemplu le am pe HD in fisiere separate (Lectia nr... - ... titlul lectiei) si clipurile le am numerotate cum ai zis si tu: 01, 02, etc. Atentie!!! Ordinea e cea mai importanta!

Ce-i drept, eu le am la cea mai buna calitate. Din pacate nu le pot pune pe RGC, sunt mult prea "mari". Poate intr-o zi o sa scot un DVD la un pret super-promotional, cu bonus features (funny making-offs :) ), doar ca sa-mi acopar costurile.
Ideea asta mi-a venit ieri. E rea? :)

Stiu ca pot face chestia asta eu cand dau jos fisierele dar avand in vedere ca cel mai mic numar de download-uri la partile primei lectii este 378... mai bine face cineva (adica Toni) o data chestia asta decat sa faca cei 378 de useri chestia asta de 378 de ori B) . (Sunt inginer de formatie, nu pot sa nu gandesc asa :) )

Pentru partea cu DVD-u, depinde de pretz :( . Oricum as fi tare incantat sa-l am la colectia de training-uri.

Posted Image

#7 Killahead

Killahead

Posted 15 June 2006 - 02:10 PM

"... mai bine face cineva (adica Toni) o data chestia asta decat sa faca cei 378 de useri chestia asta de 378 de ori B)"

Iti zic de ce nu fac asta? Ar fi titlul prea lung si nu ar fi estetic. Pe bune. :) Eu tin mult la partea estetica. Cosu poate sa-ti confirme asta :(

"Pentru partea cu DVD-u, depinde de pretz :)"

Cum am zis, super-ieftin, ca sa-mi scot doar cheltuielile. Doar e home-made, ce naiba... :) Oricum trebuie sa se mai stranga material.
Proiectul asta nu va afecta in niciun fel lectiile de pe RGC. Ele vor fi postate prima data aici.

#8 Mircea19

Mircea19
  • Trupa:Nimbus si Sahia Film Studio, ex-FORT 13, ex-Green Donkeys, ex-Keo, ex-Zenith

Posted 15 June 2006 - 03:14 PM

pai daca dvd-ul va fi in limba romana.. atsta inseamana ca il vei putea vinde doar prin romania... si daca pr rgc vor fii in continuarel.. in mod gratuit... atunci nu prea vad la ce bun ??
www.servicii-imm.ro

#9 Csernik

Csernik

Posted 15 June 2006 - 04:02 PM

Ce bine ca a venit...ahh...:-PAm crezut ca nu mai vine..;)am vrut sa vad ce urmeaza..atata tot...ca inca nu e nimic prea intresant din cate vad..:-P..succes in continuare si la mai multe...ca vreau si eu ceva interesant si care sa ma faca sa privesc cu alti ochi totul..asa niste tips&tricks de la profesionisti...stiu eu...un semn ceva..vreau un semn...:))))glumeam...

Edited by Csernik, 15 June 2006 - 04:03 PM.

#10 sadus

sadus
  • Interests:speed, thrash, cunts and rock'n roll
  • Nume:C.G.
  • Trupa:Bolthard

Posted 15 June 2006 - 04:18 PM

sweet..dar ai putea oferi si un suport teoretic.nu numai..degetu cutare vine acolo, ala pleaca si etc. de ex..un termen ca "triad" (ca tot iti place sa folosesti limbaj westernian) pt diferenta de terte intre major si minor.otherwise its all great, insa sunt de parere ca incepatorul tebuie sa vizualizeze si logic ce se intampla acolo..nu numai shape-uri.

bafta multa

#11 Killahead

Killahead

Posted 15 June 2006 - 05:47 PM

pai daca dvd-ul va fi in limba romana.. atsta inseamana ca il vei putea vinde doar prin romania... si daca pr rgc vor fii in continuarel.. in mod gratuit... atunci nu prea vad la ce bun ??

Pai asa, de fun m-am gandit :) Poate vrea cineva sa le aiba la o calitate foarte buna si toate la un loc.
Stai, ca era doar o idee :)

sweet..dar ai putea oferi si un suport teoretic.nu numai..degetu cutare vine acolo, ala pleaca si etc. de ex..un termen ca "triad" (ca tot iti place sa folosesti limbaj westernian) pt diferenta de terte intre major si minor.otherwise its all great, insa sunt de parere ca incepatorul tebuie sa vizualizeze si logic ce se intampla acolo..nu numai shape-uri.

bafta multa

Multumesc mult Sadus!!!

Stii cum e, eu nu pot inlocui un profesor in carne si oase. El (profesorul) sau o carte de teorie pot raspunde la intrebarile astea.
Teoria nu o pot explica in scurtul timp (si putinii MB) ai unui clip care ar fi bine sa ajunga la cat mai multa lume.
Majoritatea celor ce vor sa invete chitara nu vor sa stie de teorie, ci vor sa cante cat mai repede. Asa a fost si la mine.

Oricum, ma bucur ca ai inteles ce vreau, ca este vorba de un curs practic fara prea multa "complicareala". :)

Ce bine ca a venit...ahh...:-PAm crezut ca nu mai vine..;)am vrut sa vad ce urmeaza..atata tot...ca inca nu e nimic prea intresant din cate vad..:-P..succes in continuare si la mai multe...ca vreau si eu ceva interesant si care sa ma faca sa privesc cu alti ochi totul..asa niste tips&tricks de la profesionisti...stiu eu...un semn ceva..vreau un semn...:()))glumeam...

Pai e un curs pentru incepatori... Pentru unii e chiar foarte interesant, crede-ma B)

#12 noxes

noxes
  • Nume:Alin

Posted 15 June 2006 - 07:49 PM

1. Felicitari pentru tutoriale!
2. Sunt super tari pentru incepatori!!! Daca ar fi fost sa explici cum se formeaza acordurile trebuia mai intai sa spui de game si nu cred ca mai avea vreun incepator rabdare pentru asta plus ca ar fi fost mult prea multe informatii de digerat. Ei vor sa cante si cred ca multi sunt acum pe acorduri.go.ro zdranganind la folkuri :)
3. + pentru toti incepatorii si nu numai recomand "The Principles of Correct Practice", eu am aflat tot de aici de pe forum de ea zilele trecute si trebuie sa spun ca e super buna pentru partea psihica a cantatului la chitara.

Astept si lectiile viitoare

#13 Marius T

Marius T
  • Interests:Chitara, Fotografie, Muzica, Games, Filme
  • Nume:Marius Tabac
  • Trupa:RECKONING

Posted 15 June 2006 - 08:02 PM

Frumoase lectii Toni. Felicitari. Totusi ma gandeam la o chestie , am mai pus eu o intrebare despre pasii care trebuie urmati cand inveti chitara... Si intradevar poate tu deja aplici acesti pasi cand faci lectiile (adica le faci progresiv cu nivel de dificultate liniar... ) peste care cativa ar putea sa sara (cele de inceput) ...dar ca sa nu asteptam toti lectiile video mai avansate .. Ce ar fi sa ne sharui din exp ta pasii care trebuie urmati cand inveti o chitara... adica na... note, game, tehnici de panatie digitatie, acorduri si formarea acestora.. si apoi cum sa iti dezvolti capacitatea de a improviza bine si de a compune ceva fain. adica na eu stiu ca sunt multe de invatat dar m-ar interesa o ordine o linie rosie care sa o urmezi pt studiu...
inca o data felicitari pt clipuri unele chiar sunt funny ca si tie iti vine si tie sa razi :). :)
p.s. la lectiile progresive daca postezi te rog sa intri putin mai detaliat in descrieri. adica na game ( majora minora.... pentatonice.. ) moduri .... e dar cred ca stii tu mai bine decat mine :)

#14 claxonn

claxonn

Posted 16 June 2006 - 06:33 AM

Iti zic de ce nu fac asta? Ar fi titlul prea lung si nu ar fi estetic. Pe bune. :) Eu tin mult la partea estetica. Cosu poate sa-ti confirme asta :)

Come on..... ar fi ceva de genu:

Toni_L03_P01_Introducere.avi
Toni_L03_P02_Cum sa ... nush ce.avi
Toni_L03_P03_Ce distractiv e sa .... .avi
Toni_L03_P04_Sa nu uitam de ....avi
Toni_L03_P05_Incheiere.avi

Uite ce frumos si ordonat arata. Nu crezi?

Posted Image

#15 Killahead

Killahead

Posted 16 June 2006 - 02:22 PM

@Marius T
Momentan ma concentrez asupra acestui curs pentru incepatori. Oricum nu prea am timp si pe viitor s-ar putea sa am si mai putin. Dar e o idee buna. Sper sa o pot aplica intr-o zi! DAR asta ar insemna multa parte teoretica si eu fug de asta ca dracu' de tamaie...
Poate doar ceva practic, cu exemple sau asa... :) Stii, eu nu vreau sa explic ceva clar definit (teorie), eu vreau sa explic cum fac EU unele chestii. Las' ca mai vedem noi :(

@claxxon

Nu!!! :) Hai ma Andrei, ce ai cu mine? Ti-am facut ceva? :)

#16 Seraph

Seraph

Posted 16 June 2006 - 03:26 PM

am de facut cateva remarci :) :
1. acordul re minor (Dm) poate fi luat si cu deshtiu 3 in loc de 4 pe coarda si (mie mi se pare mai simplu asa)
2. do major © suna extraordinar de frumos, plin, cum mai vreti voi daca e luat 0 1 0 2 3 3 (cu degetul 4 pe coarda la si degetul 3 pe coarda mi, ambele pe tastele 3). simpla parere..
3. legat de sol major (G): mi se pare mai comod si mai practic (revin, e o parere personala si este practica in cazul pe care urmeaza sa'l expun) sa fie luat cu degetul 4 pe coarda mi (subtire) in eventualitatea in care ar mai veni degetul 3 pe coarda si pe tasta 3 (un re acolo face mare efect uneori)
4. poate ar fi interesant sa introduci si variantele cu barre (pt acordurile fa, sol, la, la minor, de exemplu)

tot ceea ce am scris mai sus se refera numai la imagini (cele trei poze)

legat de clipuri pot sa spun k mi'a placut enorm chitara.. (presupun ca e vorba de un Ovation :) )

#17 claxonn

claxonn

Posted 16 June 2006 - 03:44 PM

@Marius T
@claxxon Nu!!! :) Hai ma Andrei, ce ai cu mine? Ti-am facut ceva? :)

Sper ca glumesti cu ... "ce ai cu mine"..

Nu am absolut nimic cu tine. Pur si simplu, fiind un tip care sta 8-12 ore pe zi in fatza compului, am dezvoltat o cultura in a tine fisierele ordonate frumos. Parere persoanala: mi se pare mai OK varianta propusa de mine. Am propus aceasta varianta in cazul in care tu nu aveai o problema cu chestia asta.

Daca tu tzi mortzish sa pastrezi astfel numele fisierelor postate .. asta e si trebuie sa ma conformez. Nu imi place idee dar nu am ce face.

As vrea doar sa nu mi-o iei in nume de rau si sa imi intelegi frustrarea (dau jos toate fisierele si dupa aceeea.... na ... care o fi primu, dar al doilea ... hmmm.. hai sa intram pe site sa vedem). O sa ma descurc si asa.

Numa bine si sa ne vedem LIVE la vara :) .

Posted Image

#18 Hix

Hix
  • Nume:Andrei Biro

Posted 16 June 2006 - 06:59 PM

@Seraph
2. do major © suna extraordinar de frumos, plin, cum mai vreti voi daca e luat 0 1 0 2 3 3 (cu degetul 4 pe coarda la si degetul 3 pe coarda mi, ambele pe tastele 3). simpla parere.. - Seraph da dar atunci nu mai e Do do ci Do cu intoarcere 2 ( turnaround).

#19 roccoguitar

roccoguitar
  • Interests:jazz
  • Nume:Rocco

Posted 16 June 2006 - 07:13 PM

@Seraph
2. do major © suna extraordinar de frumos, plin, cum mai vreti voi daca e luat 0 1 0 2 3 3 (cu degetul 4 pe coarda la si degetul 3 pe coarda mi, ambele pe tastele 3). simpla parere.. - Seraph da dar atunci nu mai e Do do ci Do cu intoarcere 2 ( turnaround).

turnaround?...Around what? poate second inversion?...
poate nu...
Posted Image

#20 Seraph

Seraph

Posted 16 June 2006 - 08:23 PM

cum ziceti voi.. tre sa ma interesez si eu apropo de versiunea pe care am propus'o, sa vad exact ce varianta e.. pentru moment, il stiu de do si e bun :)

#21 Hix

Hix
  • Nume:Andrei Biro

Posted 16 June 2006 - 11:21 PM

Asa inversiune :).

#22 gabi-mth

gabi-mth
  • Interests:Sa termin gradinita!Accept numa' nota maxima!
  • Nume:Gabi

Posted 17 June 2006 - 10:36 PM

@ Claxonn

Ce-i drept, eu le am la cea mai buna calitate. Din pacate nu le pot pune pe RGC, sunt mult prea "mari"....

killahead,le poti pune pe un tracker de torrente de afara,stiu ca erau torrente publice in care uploadai fara cont de upper sau etc.
bine,daca tu esti din germania,e posibil sa nu se ia foarte bine,dar si cand l-o lua careva din romania,atunci o sa fie mai usor:)
oricum,felicitari pt initiativa,dar nu consider necesara down acelor filme mai bune calitativ,pt ca si astea sunt excelente,dar totusi inca o data felicitari pt o IDEE EXCELENTA
Posted Image Custom Maden Userbar:))

Posted Image

Posted Image

#23 Cosu

Cosu
  • Nume:Cosmin Dumitru

Posted 17 June 2006 - 11:07 PM

killahead,le poti pune pe un tracker de torrente de afara,stiu ca erau torrente publice in care uploadai fara cont de upper sau etc.
bine,daca tu esti din germania,e posibil sa nu se ia foarte bine,dar si cand l-o lua careva din romania,atunci o sa fie mai usor:)
oricum,felicitari pt initiativa,dar nu consider necesara down acelor filme mai bune calitativ,pt ca si astea sunt excelente,dar totusi inca o data felicitari pt o IDEE EXCELENTA

Se lucreaza intens la o solutie( de fapt la mai multe). Stay tuned :)

#24 DragonFlame

DragonFlame
  • Nume:Cosmin

Posted 18 June 2006 - 11:44 PM

Da... ati mai pus voi odata pe torrent si am vrut sa scot, si nu era nici un seeder si nici un peer. :)

#25 Killahead

Killahead

Posted 21 June 2006 - 12:03 AM

Daca tu tzi mortzish sa pastrezi astfel numele fisierelor postate...

Acum sa lasam glumele... Nu toti isi downloadeaza pe HD clipurile. Acestea sunt lectii pe RGC. Se pot viziona si ca stream plus ca fiecare lectie are capitolele ei.
Cine chiar vrea sa le aiba pe HD le poate redenumi dupa bunul lui plac. OK? :)

#26 thedarkdream

thedarkdream
  • Interests:Guitar, Computers, Theatre
  • Nume:Christian
  • Trupa:Aeon Sun

Posted 01 July 2006 - 10:28 AM

Eu as sugera ca filename mai simplu... eu am... de format 2.1 - introducere
"I was God once."
"Yes. I know. You were doing well until everyone died."

#27 MastaBlasta

MastaBlasta
  • Nume:costin

Posted 06 August 2006 - 03:24 PM

tot ce vreau sa zic e,din nou,felicitari sincere...!!! excelenta initiativa ! sper sa pot sa invat acordurile in paralele cu studiul pt carnet...:)
Posted Image
Posted Image

#28 tzutzi_77

tzutzi_77
  • Nume:Mihaela Filip

Posted 10 August 2006 - 03:51 PM

Bine v-am gasit!Sunt o incepatoare in adevaratul sens al cuvantului...de abia dupa ce am vazut filmuletzele am aflat si eu ce coarda e A,E samd...Felicitari pt initiativa de a face acele filmuletze sunt super,super tari si n-am nimic de reprosat.Numai ca am cateva intrebari...1.dupa lectia cu punctele am ramas si mai confuza...chitara mea n-are atatea puncte ca aia din filmuletz (va rog nu radeti de intrebarile mele,dar chiar sunt incepatoare si mai sunt si blonda pe deasupra :) )am o Hora de la Reghin si cu punctele de pe chitara mea ce sunt??? 2.ok,si dupa ce invatz acordurile ce fac? ar trebui sa mai faci niste filmulezte cu alte acorduri...sau nu stiu alte sfaturi... si 3.cum cant ceva de genu... E|-------------------------------------------------|
B|-------------------------------------------------|
G|-----------------------------------2----4--------|
D|--------------------2----4----5----0----2--------|
A|-----2----4----5----0----2----3------------------|
E|-----0----2----3---------------------------------| ?Adik pe ce tasta/coarda apas prima din toate alea?care e inceputul? Scuzati-ma daca pun intrebari stupide,dar chiar nu am pe cine altcineva sa intreb...In rest,keep on the good work! :)

#29 Mike L. Angelo

Mike L. Angelo
  • Nume:Mihail Serafim

Posted 11 August 2006 - 11:06 AM

Bine v-am gasit!Sunt o incepatoare in adevaratul sens al cuvantului...de abia dupa ce am vazut filmuletzele am aflat si eu ce coarda e A,E samd...Felicitari pt initiativa de a face acele filmuletze sunt super,super tari si n-am nimic de reprosat.Numai ca am cateva intrebari...1.dupa lectia cu punctele am ramas si mai confuza...chitara mea n-are atatea puncte ca aia din filmuletz (va rog nu radeti de intrebarile mele,dar chiar sunt incepatoare si mai sunt si blonda pe deasupra :) )am o Hora de la Reghin si cu punctele de pe chitara mea ce sunt??? 2.ok,si dupa ce invatz acordurile ce fac? ar trebui sa mai faci niste filmulezte cu alte acorduri...sau nu stiu alte sfaturi... si 3.cum cant ceva de genu... E|-------------------------------------------------|
B|-------------------------------------------------|
G|-----------------------------------2----4--------|
D|--------------------2----4----5----0----2--------|
A|-----2----4----5----0----2----3------------------|
E|-----0----2----3---------------------------------| ?Adik pe ce tasta/coarda apas prima din toate alea?care e inceputul? Scuzati-ma daca pun intrebari stupide,dar chiar nu am pe cine altcineva sa intreb...In rest,keep on the good work! :)

1. Punctele alea sunt doar de reper. Teoretic ar trebui sa fie la tastele 3, 5, 7, 9, 12 (doua puncte), 15, 17, 19, 21, 24 si asa mai departe. Acu depinde foarte mult si de cate taste are chitara ta. Cred ca la asta te referi prin faptul ca nu are asa multe puncte. Unele chitari au mai putine taste decat altele.
3. Alea sunt tot un fel de acorduri (power-chords). Se canta simultan notele alea. Adica intai E liber, A tasta 2; dupa aia E tasta 2, A tasta 4; si tot asa.

#30 Cosu

Cosu
  • Nume:Cosmin Dumitru

Posted 11 August 2006 - 12:11 PM

Este chiar posibil ca farbricantul sa nu fi pus acele puncte. Pe una din chitarele mele nu exista.'
Sunt utile dar nu critice.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users