www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paradise Lost - First Light


Adi M
 Share

Recommended Posts

Așadar...am vrut sã postez, dupã care m-am mai uitat la ce au postat alții, dupã care m-am rãzgîndit, dupã care zic: fie, o fi praf, dar mãcar adun sfaturi de îmbunãtãțire :)

 

Instrumentele cu care am înregistrat sînt:

Chitara Ibanez Apex II (acordatã în La, adicã un ton mai jos)

Procesor Digitech RP350 conectat prin USB la calculator

Sunetul preluat și aranjat cu Sound Forge.

 

Celelalte instrumente (fãrã chitarã) sînt din GuitarPro, exportat în midi și convertit în mp3.

Înregistrasem pe 3 canale, chitara1, chitara2 și tobele, apoi am dat Channel Converter pentru stereo.

 

Am cîntat totul dintr-o bucatã, chiar dacã unii profesioniști fac altfel, mie îmi place sã înregistrez ca în concert, piesa cap-coadã fiecare chitarã, le suprapun, nu bag efecte, tãieri etc, cît mai natural.

 

Ce hibe știu eu cã are:

- tobele se aud prea tare

- solo-ul începe cu ceva întîrziere, pt cã n-am reușit sã fac mai repede trecerea pe doza de neck...

- la pãrțile sincron sînt cîteva milisecunde diferențã ici-colo.

 

Acestea fiind scrise, aștept pãreri de la voi și sugestii de îmbunãtãțire. Pentru nivelul la care mã aflu, eu mã declar mulțumit, dar aș vrea sã știu din partea celor mai pricepuți la ce ar trebui sã insist. Eu oricum o sã o tot cînt și poate o sã fac și o înregistrare mai bunã. Asta e dupã ce-am petrecut vreo 5-6 ore cu piesa timp de vreo sãptãmînã.

 

A, și dacã existã fani Paradise Lost ca mine și au comentarii legate strict de tehnica lui Aaron sau Greg ori dacã vrea cineva sã înregistreze versiunea lui sau sã bage voce peste, aș fi mai mult decît încîntat.

 

Mulțumesc.

 

P.S. Și comentarii despre ton sînt binevenite. E un patch fãcut de mine de care sînt destul de mulțumit.

FIRST LIGHT STEREO MIX.mp3

Link to comment
Share on other sites

multe nu-s de spus.

melodia nu-i prea grea, doar cu niste parti repetitive.

mi s-a parut corect cantat.

tonul nu mi se pare destul de agresiv, nu zic ca-i rau.

foarte bine.

 

Mulțumesc.

Știu bine cã nu e grea piesa, dar am vrut sã o învãț pentru cã PL e formația mea preferatã și apoi am postat-o cã sînt mulțumit de cum mi-a ieșit.

 

Sincer, parcã sînt mai nerãbdãtor de critici negative însoțite de sugestii, cã tare sînt curios cum aș putea îmbunãtãți și tonul, și mîna.

 

Apropo, dacã e sã umblu la ton și sã nu schimb cabinetul, amp-ul simulate de procesor, aș putea sã-l îmbunãtãțesc din egalizator, de pildã, sau adãugînd/scoțînd efecte sau schimbîndu-le parametrii?

Aș putea experimenta, dar n-aș ști cu ce sã încep și-s prea multe variabile.

 

Din nou, mulțumesc, și pentru primul comentariu și anticipat, dacã vor mai urma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ar merge putin mai mult ton

Ce naiba vrea sã însemne propoziția asta? :lol:

 

dacã e sã umblu la ton și sã nu schimb cabinetul, amp-ul simulate de procesor, aș putea sã-l îmbunãtãțesc din egalizator, de pildã, sau adãugînd/scoțînd efecte sau schimbîndu-le parametrii?

Ai cam descris toate mijloacele pe care le ai la îndemânã.

 

Un element esențial pe care mulți îl omit în astfel de circumstanțe (cabsim dry) e reverberația. Trebuie sã creezi impresia cã sursele de sunet existã într-o încãpere, un spațiu, chiar dacã e sintetizat, și nu izolate în vid (vorba vine, cã-n vid nu s-ar auzi nimic).

Pentru mai multã flexibilitate vei vrea probabil sã lucrezi într-un DAW, nu în SoundForge. De exemplu folosești un track dedicat cu reverb stereo (cu convoluție eventual) ca send effect, nu ca insert effect pe track(-urile) de chitarã. Cãtre același track mai trimiți (send) și tobele (sau doar pãrți ale kit-ului), vocea etc. pentru a pãstra iluzia unui spațiu consistent.

 

Exemplu în Reaper (cu Classic Reverb, care e gratuit și îl folosesc și eu deseori):

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult pentru indicațiile detaliate ºi prețioase, dat fiind cã nu mã pricep deloc la mixare, aranjare sau cum se numeºte, tehnic vorbind, procedeul ãsta de a face sã sune cît mai bine niºte piste înregistrate.

 

Am descãrcat Reaper ºi am sã experimentez cu el. Aveam ceva idee de a adãuga reverb pentru a da impresia de un sunet mai plin, într-o incintã rezonantã. De aceea am adãgat efectul pe patch-ul procesorului, împreunã cu puțin delay, dar care dispare repede.

 

Mulțumesc ºi @Septi. Cred cã a vrut sã spunã sã mai deschid butonul de Tone, cum e pe chitare...? :)

În schimb, n-am înțeles de ce e înregistrarea "originalã". Piesa nu-i a mea ºi am cîntat-o ca ei.

 

În fine, toate comentariile apreciate ºi bine primite.

Cu bine,

Adi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.