www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegerea Corecta? (Bass Pt Rock/metal)


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. M-am decis sa imi iau un bass de la Aria, mai exact un Aria STB PJ (jazz bass) De ce am postat aici? As vrea sa stiu daca acest bass se potriveste genurilor pe care vreau sa le cant eu, rock/metal... sau sa iau un STB PB? Dae acela are doar 2 doze, in schimb PJ-ul are 3, ceea ce il face mai versatil. Astept pareri va rog, nu vreau sa o dau in bara dupa ce il cumpar, mai ales ca il iau online de pe e-sound cred. Mersi :)

post-15010-0-69529300-1305584635_thumb.jpg

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu sunt în mãsurã sã îți rãspund la întrebare, dar îmi permit un sfat: încearcã instrumentul înainte de a-l cumpãra, mai ales în cazul celor ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Salut. M-am decis sa imi iau un bass de la Aria, mai exact un Aria STB PJ (jazz bass) De ce am postat aici? As vrea sa stiu daca acest bass se potriveste genurilor pe care vreau sa le cant eu, rock/metal... sau sa iau un STB PB? Dae acela are doar 2 doze, in schimb PJ-ul are 3, ceea ce il face mai versatil. Astept pareri va rog, nu vreau sa o dau in bara dupa ce il cumpar, mai ales ca il iau online de pe e-sound cred. Mersi :)

 

Doua doze sunt suficiente la un bas ,dar sa fie dozel einn pozitii optime ca sa nu aiba chiar armonicele dorite moarte..

 

Cel mai mult la o chitara bas depinde de felul /tipul corzilor ..in rest este vorba de forma /conturul ...adica cum arata basul.

 

Rickenbacker Stereo este un bas ce are sunete mai ptr toate genurile.

 

http://www.bassguitarsforsale.us/category/rickenbacker/page/6/

 

de la 1500 -la -3000$

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea si aparent a multor muzicieni mari gen Roger Waters sau Steve Harris este ca la rock ai nevoie de un Precision Bass, asta inseamna o singura doza split-coil (sau doza P).

Poti sa iei si un bas din acesta cu doua doze si sa folosesti numai doza de la neck, pastrand pe cea de la bridge pentru ocazii speciale (cum ar fi slap style), dar parerea mea este ca un bass te rock are o singura doza P.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu exista bass de rock sau de country. Exista basi care suna pe orice gen de muzica i-ai folosi, de exemplu cei facuti de Fender (Jazz si Precision) sunt folositi in absolut orice gen de muzica cu succes. E mai mult chestie de gusturi.

Exact ..cum nu exista nici chitara de manele sau metale..exista doar chitare ..

 

Cultural unele forme /contur sunt atribuite unor genuri ..ca si imagine...

 

Topor ,halebarda ..la basistul de la KISS ( in anii '70 ) ca sa fie cat mai feroce si periculos...+ machiajul si atitudinea cu limba...

 

Asa ca o chitara eleganta cu forme ce respecta raportul de aur nu se potriveste cu imaginea de zomby .

 

Asa ca macar o chitara Fender sau Gibson cojita , lovita , zgariata , arsa sa fie ...altfel ce fel de bluesman plangaret demn de mila poti fi cu chitara de 5000$ ... nu mai poti canta sincer ..."..i have no money coz i have no job,i have no money coz i have no gun...etc .."

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ma incadrez in suma de bani pe care o am, 600 RON, si m-am gandit ca Aria ar fi o alegere buna, altceva mai bun nu stiu si nici nu ma pricep. Ar fii primul meu bass si ma gandesc sa nu o dau in bara. Am zis ca Aria PJ ar fii mai versatil pt ca are si doza de jazz. Ar suna mai bine, cred. Mai am o optiune, Tot un Aria, dar STB PB. Am pus si o poza sa o vedeti. Care dintre cele doua mi s-ar potrivi mai bine pt rock/metal si nu numai? Eu ziceam ca PJ ar fi mai OK. Sau sa mai pun 100 RON sa imi iau un Ibanez GSR180? Vreau sa fiu sigur inainte sa iau ceva, mai astept pareri. Thanks.

post-15010-0-30156900-1305806183_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la un bas ieftin poti sa ai si 5 doze ca daca sunt toate proaste le ai degeaba.

Eu am un bas PJ ieftin, Drive se cheama si cant numai pe doza P pentru ca daca dau drumul si la J suna oribil.

Am cantat de exemplu pe un Samyck sau Samick cu o singura doza P si suna foarte bine pentru valoarea lui.

Daca mai strangi bani ai putea sa iei un Squier P bass care e pe la 1000 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest emtix

cel mai indicat este sa faci o proba la orice obiect care l cumperi

asa ti dai seama cat este de bun

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.