www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Servicii] Reglaje Chitari La Preturi Studentesti


comanel
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Imi ofer o mica parte din timpul care mi-a mai ramas liber spre ajutorul oamenilor ce au nevoie de un setup facut bine. Singura experienta pe care o pot da dovada sunt chitarile mele reglate la milimetru si cateva chitari care mi-au ajuns pe mana de la prieteni.

 

In servicii ofer calitatea unei rabdari demne de invidiat, pana cand iese. Ma pricep foarte bine la floyd-uri (fie ele licentiate sau originale), tremolo-uri vintage, khaler, bigsby, bridge-uri fixed... etc. Daca are suruburi, stiu sa le mesteresc :)

 

De asemenea reglez si truss rod-uri si intonatii.

 

Nu ma dau inapoi de la acustice (dar nu am inca mana formata) dar la electrice e baza.

 

Preturile se negociaza in functie de complexitatea lucrarii, detalii pe PM sau in datele de contact mai jos.

 

Anuntul nu e exclusiv pentru bucuresti, asta daca aveti incredere sa trimiteti chitara prin servicii de curierat, eu pot trimite in avans un toc de chitara (momentan am doar disponibil pentru strat/superstrat). Eu sunt baiat de treaba si tin mult la onoare, asa ca tepe nu-mi aduc aminte sa fi dat si nici nu am de gand.

 

Usor incep sa ma specializez si pe modari de electronica (split/push pull/ switchuri extra... bla bla) dar nu ma bag inca pana nu ma simt stapan pe treaba asta :).

 

Drept urmare, fara prea multe vorbe, doritori sa fiti.

 

Ne auzim la coman.m.adrian@gmail.com , PM sau 0768 563 782

Link to comment
Share on other sites

Aseara am rezolvat o Aria 714 STD.. omul a vrut sa aiba un fel de floating tremolo, asa ca s-a rezolvat. Am scos un arc, am relaxat suruburi si am dat nut-ul si string tree-urile cu pilitura de grafit si (hihi..) un material lubrifiant (e vorba de un soi de ulei de mecanisme fine de consistenta destul de groasa). It's a dirty job, but it works.

 

Rezultatul, vibrato cat de cat exagerat si sta acordata. La divebomb se slabeste sol-ul (G string) dar acum avem pitch-up de 0.75 tonuri. :)

 

Happy happy joy joy.

Link to comment
Share on other sites

Preturi concrete:

 

Studentesti ;)

 

Intonatie - 15 Ron (folosesc un tuner strobe si diferite aplicatii software)

Reglaj Truss Rod - 10 Ron (de se poate regla)

Inaltime (string height) - 5 Ron

Reglaj floating bridge (Floyd, edge.. blabla) - 10 Ron

Reglaj Vintage Tremolo - transformat in floating - 10 Ron

Schimbat corzi (pe set la alegere) - pretul corzilor + 5 Ron

 

Un setup complet e redus la 40 Ron + pretul corzilor

 

Lucrarile se executa intr-un interval de minim 24 de ore si maxim 48. Adica, livrarea in maxim doua zile.

 

Am descoperit ieri ca ma pricep si la basi :)

 

Sa inceapa surubareala !

Link to comment
Share on other sites

Printre atâtea anunțuri cu telefoane mobile, lanțuri de argint și clasoare de timbre, l-am gãsit pe Comãnel. :D

 

Mi-a reglat o chitarã cu care pur și simplu mi-am pierdut rãbdarea. Din fericire acum chitara e pusã la punct și gata de joacã. Apelați cu încredere! :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Aviz amatorilor de do it yourself off youtube...

 

Bre, daca dupa ce vedeti sute de filmulete cu "how to set-up your guitar" si aveti voi impresia ca va pricepeti si incepeti sa surubariti.. daca suna mai prost sau e mai rau decat inainte sa va apucati de treaba, opriti-va !!

 

A venit ieri seara un Epi Les paul in vizita intr-o stare vai-mama-lui... "pai daca neck-ul e tensionat si curbat, nu trebuie sa relaxez truss-rodul.. adica sa-l desurubez? ca nu ma pricep eu la engleza.. da cam asta am inteles"

 

Ca sa intelegeti mai bine, neck-ul era atat de curbat incat cu tasta 1 si 12 apasata, era o distanta pe subler de 4 mm la tasta 5-6... iar truss-rodul se invartea in gol..

 

Of..

 

Lasati chitarile sa vina la mine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Lord of the rings mash-up:

 

Frodo : The guitar needs tweaking...

Comanel : You can have my Allen Wrench, and my Screwdriver, and my Strobe Tuner

Frodo : But what about the floyd rose ?

Comanel : Don't worry Master Frodo, i'll have it balanced in a jippy :)

 

Pe scurt, lasati chitarile sa vina la mine !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Buna ziua.

Intrebare: daca truss-rod-ul unui bass cu 24 freturi (RockBass by Warwick) este strans la maxim dar griff-ul inca are o mica curbura se mai poate face ceva?

Merg mai departe si intreb: daca truss-rod-ul este stricat poate fi montat unul nou (ma gandesc ca poate l-am "babardit" eu pt ca am dat vreo cateva ture bune ca sa indrept griff-ul)?

Nu va intreb cum se face, va intreb doar ca sa stiu daca are rost sa va trimit bass-ul (in cazul in care vi-l trimit vreau setup complet cu action foarte jos - corzile cat de jos se poate pt cantari in bune conditii fara fret buzz sau mai stiu eu ce...).

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

M-am intalnit aseara cu un Ibanez 370 RG. Frumoase chitari... postez niste mici poze cu before si after.

Scuzati editarea grosolana facuta in paint, la serviciu nu prea am photoshoape si alte alea (de parca as sti sa le folosesc)

 

Chitaruta era destul de bolnavioara. Griful avea putin over-bow, cutitele de la bridge nu se aliniau bine pe pivoti, iar distanta intre corzi si griff era considerabila.

Mici probleme de intonatie, cauzate in principal de uzura tastelor si de reglajul octavelor pe bridge, dar nicidecum nerezolvabile.

 

Am reglat-o la un balans intre playabilitate (distanta minima corzi griff) versus fretbuzz. Datorita tastelor mari, cand ataci corzile cu o dinamica mai puternica, fenomenul fretbuzz apare, insa nu e deranjabil, ci doar da un iz de twang atunci cand e pe clean.

 

Pe gain si high-gain trece neobservat :)

 

Enjoy, si va mai astept cu chitari pe la mine.

post-651-0-83156500-1327308453_thumb.jpg

post-651-0-88089200-1327308478_thumb.jpg

post-651-0-01045000-1327308496_thumb.jpg

post-651-0-35195900-1327308507_thumb.jpg

post-651-0-44856200-1327308527_thumb.jpg

post-651-0-22351100-1327308546_thumb.jpg

post-651-0-05147000-1327308573_thumb.jpg

post-651-0-00104600-1327308596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

inseamna ca dintr-un tremolo vintage care sta lipit de corp, il pot regla astfel incat sa ai si 1/2 bend up.. adica.. floating, ca un floyd rose. La acest sistem trebuie umblat un pic la nut adica, dat cu grafit plus o mica spatiere la corzile Sol si Re ca sa nu se agate, evitand pe cat se poate dezacordarea dupa ce folosesti tremolo-ul. In cazul in care e si un string tree pe acolo, se aplica aceeasi distractie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.