www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fan Courier Si Rambursul


Guest STH
 Share

Recommended Posts

Salut!Tocmai ce mi s-a propus un schimb(schimb vechiul meu computer pe un IPhone).Respectivul este din Alexandria,iar eu sunt din Brasov.Intrebarea este legata de acest "ramburs".Daca eu trimit coletul in Alexandria,mie imi vine inapoi acasa telefonul?

Link to comment
Share on other sites

Da, exista posibilitatea de ramburs in obiecte, nu numai bani. Trebuie insa sa stii exact detaliile obiectului pe care trebuie sa il primesti, din cite stiu atunci cind trimiti tu (computerul) completezi detaliile exacte ale obiectului la schimb (iPhone), serie, etc. Agentul Fan Courier va verifica aceste detalii atunci cind preia obiectul de la destinatar.

Da un telefon la Fan Courier si intreaba-i exact care e procedura.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!Momentan locuiesc in Alexandria.Daca vrei eu te pot ajuta in sensul ca pot verifica daca iphone-ul respectiv este ok la prima vedere si pot da ok-ul la tranzactie(atentie nu pot descoperi defectele ascunse sau de alta natura care pot apare in timp-soft etc).Acum sper sa fie Alexandria din Romanica nu din Egipt! :respect:

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Salut .Deoarece ma interesa si pe mine aceasta operatiune am trimis un mail celor de la Fan Courier si au raspuns asa:

"

Buna ziua, Se poate face un schimb dar nu putem prelua ca ramburs un produs anume. Puteti trimite expeditia cu ramburs "1 colet". Livrarea expeditiei dvs se va face doar daca destinataru va preda agentului FAN un colet. Mentionam insa ca vom prelua un colet intact fara sa asistam la receptia marfii. O zi placuta! "

Link to comment
Share on other sites

mai exista o posibilitate.Puneti la rambus valoarea produsului amandoi.Uite de exemplu tu ii trimiti calculatorul cu rambus 600 de lei.El plateste si iti trimite si tie ipodul cu 600 de lei.Asa nu poate sa te pacaleasca ( chiar daca nu mai iti trimite ipodul,el a platit calculatorul)

 

am zis 600 de lei asa orientativ sa intelegi ideea :respect:

Link to comment
Share on other sites

mai exista o posibilitate.Puneti la rambus valoarea produsului amandoi.Uite de exemplu tu ii trimiti calculatorul cu rambus 600 de lei.El plateste si iti trimite si tie ipodul cu 600 de lei.Asa nu poate sa te pacaleasca ( chiar daca nu mai iti trimite ipodul,el a platit calculatorul)

 

am zis 600 de lei asa orientativ sa intelegi ideea :respect:

corect.

dar in general schimbul are loc atunci cand n-ai bani. sau ma rog, ai mai putin bani.

ce spui tu este un fel de dubla vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa incheiem aici topicul va rog!Deja suntem penibili.Aproape ca il acuzam pe cel din Alexandria ca este hot.Nu mai fiti asa prapastiosi. M-am oferit sa vad personal iphone-ul si sa confirm daca este in stare de functionare etc.

Parerea mea e ca pe cel care a intrebat il intereseaza in proportie mai mare daca destinatarul va trimite obiectul de schimb, decat daca acesta functioneaza, fapt care se poate proba mai usor.

 

Alta parere de-a mea ar mai fi, daca tot v-ati oferit sa verificati integritatea si functionalitatea obiectului, ati putea, daca doriti sa asistati si la momentul cand destinatarul va primi coletul si sa va asigurati ca trimite obiectul de schimb la randul lui; desi nu aveti nici o autoritate asupra sa.

 

O buna dimineata! :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti pentru sfaturi si informatii,dar in cele din urma am renuntat la schimb.Cu ocazia aceasta,tin sa ii multumesc si lui overdrive care s-a oferit sa ma ajute.

Edited by STH
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

scriu aici...ca sa nu mai deschid un topic.

aveti mare grija ca curieri. oricine ar fi ei.

recent am cumparat o chitara.

nu mai spun ca mi-a ajuns fara 2 cheite de acordare D si A, adica au ajuns...dar rupte in n+1 bucati...prin husa.

ma rog.

faza e alta.

la aceasta tranzactie, desi chitara m-a costat 850 lei, am platit transportul(+rambursul) aproape 90 lei.

nu stiu de ce nu mi-au spus baietii de la Fan C (desi am facut vreo 15 tranzactii prin ei),

ca atunci cand e vb de ramburs de bani, se poate alege optiunea "Cont colector".

cred ca am retinut bine numele. iar diferenta era substantiala, pt acest tip de optiune as fi platit doar 6 lei in plus fata de transport, si ajungeam undeva la 45 lei. nu 90.

intrebati la orice curier daca au optiunea asta.

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am avut ºi eu oarece emoții... Mai ales cã am tot citit din pãțaniile voastre ( sunteți uneori mai rãi ca ºtirile de searã :P )... ªi mie mi-a venit azi o chitara prin Fan Curier, însã, cu asigurare pe valoare ( e singura metodã de protecție, cred ), în caz cã e spartã sau ceva.

Astea cu defecte ascunse, hai sã fim serioºi, cum sã garanteze Curierul dacã e wiringul corect la chitarã, de exemplu sau softul la telefoane ok ... e spart obiectul, nu-l iei ºi gata. Atât !

 

Iar curierul trebuie sã te lase sã deschizi coletul înainte de a semna, mai ales în cazul asigurãrilor de transport ( nu-i o valoare cine-ºtie-ce, asigurarea asta... ).

Acuma, eu doar presupun cã trebuie sa te lase, nu cunosc regulamentul lor, presupun doar...

Eu oricum nu i-am dat nici o ºansã agentului... Eram în uºa microbusului, cu o figurã decisã ºi cu cutteru' în mânã, pe jumãtate deschis :lol: :

"Chitara-i asiguratã ! Trebuie sã desfacem coletul întâi, nu ?"

 

Ce sã fi zis, sãracu' ? ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

mai exista o posibilitate.Puneti la rambus valoarea produsului amandoi.Uite de exemplu tu ii trimiti calculatorul cu rambus 600 de lei.El plateste si iti trimite si tie ipodul cu 600 de lei.Asa nu poate sa te pacaleasca ( chiar daca nu mai iti trimite ipodul,el a platit calculatorul)

 

am zis 600 de lei asa orientativ sa intelegi ideea :respect:

 

si el pune la ramburs 600lei si cand desfaci coletul vezi ca e o caramida in loc de iphone ;)

Nu ai ce sa mai faci apoi...cauta-l si recupereaza marfa ;) Nimeni nu iti garantzeaza ca celalalt pune obiectul cu pricina in colet.

Edited by Fictum
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si el pune la ramburs 600lei si cand desfaci coletul vezi ca e o caramida in loc de iphone ;)

Nu ai ce sa mai faci apoi...cauta-l si recupereaza marfa ;) Nimeni nu iti garantzeaza ca celalalt pune obiectul cu pricina in colet.

 

Da.Ai dreptate

 

Cred ca lumea e atat de smechera incat nu mai tin pasul :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.