www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eurovision - Hotel Fm Si Progresia I V Iii Iv


Dragos - NL
 Share

Recommended Posts

Imi place progresia asta a ta I V III IV, doar ca al doilea acord probabil ai vrut sa scrii ca e minor nu major.

Gama pare sa fie Fa major, dar imi "miroase" a mod dorian (pe treapta I e clar un acord minor, deci nu raman decat modurile eolian, dorian si frigian). Asadar am zis sa incerc Sol mod dorian. Ar veni:

I: Sol minor (G Bb D)

V: Re minor (F A D)

III: Si bemol major (F Bb D)

IV: Do major (G C E)

 

Am nimerit-o? :)

 

Sa zicem ca ai Re major (in loc de minor) si gama Sol minor melodic, atunci ai avea pe treapta V Sib marit, nu major, tot nu ies 3 acorduri majore.

G dorian.gp5

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce inceputul de la melodia lor "Change" imi parea cunoscut, intr-un final mi-am dat seama de unde, amintindu-mi de Oscar Benton

http://www.youtube.c...h?v=7J3CttLVSVI

Doar ca la Hotel FM e alta gama - Si minor melodic. Oricum piesa ta mi se pare mai originala ca a lor, desi poate prea trista :P

 

Despre Eurovision ce sa zic... m-am convins demult ca nu mai e un concurs de muzica, e ca in politica, nu ajunge sus ala care merita si care poate sa faca ceva, in final te trezesti ca nici nu ai pe cine sa votezi.

 

Tie cum ti-a venit ideea sa folosesti progresia aia?

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

hee-eei. era vorba de o fraza cu 4 acorduri si linia vocala aferenta. fatalitate: fraza respectiva e legata de niste nume.

 

vorbeam de muzica. daca poti discuta si tu de fraza asta - precizez - muzicala, bine, daca nu, n-are nimic. ideea e ca fraza muzicala e subiectul principal. nu eu, nici eurovisionu nici baietii aia; astea-s chestii secundare.

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca prefer sa discut despre lucruri care imi plac si nu despre ce nu imi place.

 

De ce sa ne incarcam cu ceva negativ? Eu prefer sa bag ceva pozitiv pe teava si sa ma incarc cu ceea ce ma face fericit in fiecare zi.

 

Cam asta e esenta a ceea ce ai vrut sa zici si sunt de acord. Insa eu nu discutam despre ceva mai mult sau mai putin placut ori negativ, ci despre o fraza intreaga, adica 4 masuri comune, care are la baza o anumita progresie in 2 piese scrise de oameni diferiti.

 

Inainte se vorbea de cazuri din astea la 3-4 note comune. Iar eu anuntam cu ocazia asta ca acum, ce sa vezi, treaba a evoluat la nivel de fraza completa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.