www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lectii De Chitara Cu Cristi Gram


gramsteen
 Share

Recommended Posts

Pentru cei care nu stiu, predau in particular chitara. Orice nivel :)

 

Fac asta de ceva vreme si printre cei "instruiti" de mine sunt multi artisti deja, care si-au croit drum in muzica sau sunt pe cale sa reuseasca asta. Mentionez cativa dintre ei, cu care ma mandresc de altfel si pe care-i apreciez. Profesorul conteaza, insa ei au reusit si pentru ca au studiat serios si multi dintre ei au depasit nivelul cunostintelor insusite de la mine. Ma bucur insa ca am reusit sa le inoculez baza necesara pentru a deveni un chitarist serios! Deci... (in ordine alfabetica pentru a nu lasa loc de interpretari): Dan Ionescu (Marca Inregistrata, ex-Raza si multe alte proiecte), Cosmin Lupu ( Evo ), Mihai Tacoi (Elena Stoica Band) si Claudiu Ursache (The Marker).

 

Asa ca, indrazniti sa invatati chitara de la mine :)

 

Cristi Gram

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest dachido

O intrebare...defapt mau multe daca nu este cu supararerolleyes.gif....Sunt nou pe RGC si tu chiar esti Cristi de la trupa Phoenix rulez.gifReally???

Si a doua intrebare ar fi daca mai sunt valabile acele cursuri de chitara si un PM daca darespect.gif sau email sau add pe mess chivudorel90respect.gifrespect.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare !

 

 

Din Ianuarie 2012, primesc elevi noi fiind o perioada relativ "moarta" din punct de vedere concertistic, am timp destul pentru sedinte de chitara,teorie, compozitie si tot ce mai trebuie sa stie un chitarist in zilele nostre.

 

Toate cele bune!

 

LA MULTI ANI si un AN NOU cat mai bun!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Guest marianprecup32

CARE ESTE PRETUL FRATE SI DURATA UNEI SEDINTE SI LOCATIA?

Edited by marianprecup32
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

(nu-mi pot permite sa ma adresez cu "frate" pentru ca asa am fost educat, si nu sunt un delicat, doar ca fata de persoanele pe care nu le cunosc, nu-mi permit apelative de genul asta)

 

Nu am dat detalii pentru ca m-am gandit ca cei interesati imi vor scrie in privat.

 

 

Avand in vedere ca am fosti elevi care predau cu 50 de ron, pretul pentru o sedinta cu mine este ceva mai mare... Este confidential (discutam pe privat). Fiind un instrumentist cu experienta, se justifica oricum. Cu criza insa, trebuie sa si ai de unde... Ca un fapt divers care subliniaza afirmatiile mele, am elevi care vin din alte orase si practic fac naveta sa invete de la mine.

Sunt foarte selectiv in acceptarea elevilor, deci nu primesc decat daca au inclinatie catre muzica (inclinatie practica ; expresia "imi place" nefiind suficienta) si dornici sa munceasca (altfel nu vor avea rezultate; eu arat, explic, dar asta e doar 20% din treaba, restul tine de elev). Nu "trag matza de coada" si merg pe principiul "pricepi mult - iti arat mult"! Altfel e degeaba!

 

Sedintele le tin doar individual si dureaza intre 60 si 90 minute, la mine acasa (Bucuresti, central).

Edited by gramsteen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

un mare up pentru Cristi...am inceput de curand lectiile cu el si rezultatele credeti-ma sunt vizibile. am incercat ani de zile sa studiez chitara singur cu resursele pe care le avem cu totii la dispozitie insa ajunsesem intr-un punct in care nu mai evoluam. profesorul insa iti da metoda si exercitiile personalizate si iti corecteaza greselile (de pozitie, abordare, exercitiu, teme etc - si cu studiul pe tutoriale de youtube se dobandesc o gramada de bad habbits). In acelasi timp iti creaza posibilitatea de a avansa mult mai repede insa fara lucru, exercitiu si munca...nu prea se poate:)!

 

recomand un excelent indrumator care abordeaza fiecare elev individual si ii creaza un path de invatare personalizat pe nivelul si potentialul acestuia, fiind in acelasi timp si un foarte placut partener de discutii despre muzica si tot ceea ce tine de acest domeniu...

 

multumesc,

robert

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru cuvintele frumoase, Robert !

Poate, mult prea frumoase...sa nu fie interpretate ca o reclama exagerata! Nu ar fi exclus acest lucru, la cum gandeste lumea in vremurile astea...

Oricum, cine cauta un indrumator in tainele muzicii prin prisma chitarei, e invitat sa incerce o colaborare cu mine. Numai asa se poate proba ce a scris Robert mai sus.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Un lucru inedit in lectiile filmate de mine este alegerea optima a unghiului de filmare, unul care sa arate perspectiva mea cand cant, atat pentru mana stanga (unde se poate observa "priza" pe care o folosesc in interpretare) cat si pentru ...

mana dreapta (unde se poate vedea clar cum lovesc corzile si modul in care blochez corzile pe care nu cant, astfel incat sa sune "curat").

 

Mana stanga:

 

http://www.youtube.com/watch?v=q4bsMBFtkgA&feature=plcp

 

Mana dreapta:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest CataHobo

Salut Cristi. Am studiat cu tine acum 2 veri chitara, eram biciclistul cu chitara larrivee :) De atunci am mai continuat sa cant la chitara, am mai invatat cateva ritmuri, dar vreau sa invat pentru a forma o trupa, philosophical punk (cu influente de hardcore, post rock, post hardcore) :) Daca mai ai locuri libere mi-ar placea sa reincepem lectiile. Si am mai facut cateva modificari la chitara, a folosit-o si chitaristul din Barock pentru cateva concerte.

Edited by CataHobo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • Cosu unpinned this topic
  • 1 year later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.