www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fratilor M-Am Indragostit


 Share

Recommended Posts

Lampa asta 6C33, are cateva caracteristici interesante.Cea mai importanta este rezistenta interna , destul de mica si care genereaza alte probleme pt realizarea trafului e iesire.Dar se pare ca celor de la DAR le-a iesit.

Problema este ca tubul are un gabarit cu mult peste cele uzuale (este aproape cat un borcan de 300g) si disipa multa caldura.In mod regulat are 120 de grade pe anod.Din punctul asta de vedere nu are nicio legatura cu tuburile "traditionale" pt amplificatoarele de instrument.

Problema pozitiei nu se pune din punct de vedere al functionarii tubului ci mai degraba al soclului sau culotului.

In opinia mea, un amplificator poate sa aiba orice greutate, sa functioneze in levitatie sau sa angajez hamali sa-l care, sa consume cate un ceas sau sa aiba nevoie de energie nucleara ,...daca imi place cum suna , merita toate eforturile.

Parerea mea ...TM

 

Impedanta mica ...bobina cu inductanyta mai mica , conductor mai gros spire mai putine si este rezolvata treaba.

 

Pun unii 6 tuburi finala in paralel si nu-i nici o problema...mai ales la calitatea de cacao necesara ptr chitara.

 

 

Cat desptre nu conteaza greutatea si gabaritul ...da nu conteaza ptr mine doar ptr cel care cara si care plateste transportul ..

Link to comment
Share on other sites

Ești genial, dragul meu. Ai sã ne spui acuși din nou cã lãmpile-s intrinsec mai liniare.

Da, vei obține raporturi armonice diferite în anumite condiții. În alte condiții, not so much:

http://www.runoffgroove.com/fetzertech6.png

http://www.runoffgroove.com/fetzervalve.html

http://www.radiomuseum.org/forum/the_trioderizer_a_solid_state_triode.html

http://en.wikipedia.org/wiki/MOSFET#Modes_of_operation

Link to comment
Share on other sites

nu doresc sa intru in discutii sterile despre tuburi si clase de functionare,pt ca foarte putinai utilizatori stapanesc teoria,si mai putini au un letcon in priza,asa ca....probabil ca sant printre ultimii dinozauri care a mai apucat cursul de tuburi dela facultatea de electronica din polizu.sincer de mult nu ma mai impresioneaza un amplificator,dar acest DAR m-a cam pus pe ganduri.cel mai "fortos" amp in clasa A pe care l-am realizat este un paralele SE de 10w cu 2xel84.ampul suna impresionant si pe clean si mai ales pe drive.sunetul este extrem de bine "impachetat" compresat exact cat trebuie si cu o dinamica de exceptie.amplificatorul DAR de 50w nu are decat 2 tuburi in afara de cele 2 finale-un ecc82 si un ecc83;as vrea sa vad un alt amp care sa scoata sunetele alea cu doar 2 tuburi!!!din punctul meu de vedere este o realizare inginereasca de exceptie greu de egalat.personal am luat-o ca o provocare,asa ca dupa ce ma intorc din vacanta imi voi dedica o mare parte a timpului realizarii unui asemenea amp.am deja cam tot ce imi trebuie,asa ca ma voi apuca de lucru la mijlocul lunii iunie.am certitudinea ca nu voi munci in zadar ;) o sa va tin la curent cu mersul lucrurilor.numai bine

Link to comment
Share on other sites

nu doresc sa intru in discutii sterile despre tuburi si clase de functionare,pt ca foarte putinai utilizatori stapanesc teoria,si mai putini au un letcon in priza,asa ca....probabil ca sant printre ultimii dinozauri care a mai apucat cursul de tuburi dela facultatea de electronica din polizu.sincer de mult nu ma mai impresioneaza un amplificator,dar acest DAR m-a cam pus pe ganduri.cel mai "fortos" amp in clasa A pe care l-am realizat este un paralele SE de 10w cu 2xel84.ampul suna impresionant si pe clean si mai ales pe drive.sunetul este extrem de bine "impachetat" compresat exact cat trebuie si cu o dinamica de exceptie.amplificatorul DAR de 50w nu are decat 2 tuburi in afara de cele 2 finale-un ecc82 si un ecc83;as vrea sa vad un alt amp care sa scoata sunetele alea cu doar 2 tuburi!!!din punctul meu de vedere este o realizare inginereasca de exceptie greu de egalat.personal am luat-o ca o provocare,asa ca dupa ce ma intorc din vacanta imi voi dedica o mare parte a timpului realizarii unui asemenea amp.am deja cam tot ce imi trebuie,asa ca ma voi apuca de lucru la mijlocul lunii iunie.am certitudinea ca nu voi munci in zadar ;) o sa va tin la curent cu mersul lucrurilor.numai bine

 

Abia astept, serios :respect:

Link to comment
Share on other sites

nu doresc sa intru in discutii sterile despre tuburi si clase de functionare,pt ca foarte putinai utilizatori stapanesc teoria,si mai putini au un letcon in priza,asa ca....probabil ca sant printre ultimii dinozauri care a mai apucat cursul de tuburi dela facultatea de electronica din polizu.sincer de mult nu ma mai impresioneaza un amplificator,dar acest DAR m-a cam pus pe ganduri.cel mai "fortos" amp in clasa A pe care l-am realizat este un paralele SE de 10w cu 2xel84.ampul suna impresionant si pe clean si mai ales pe drive.sunetul este extrem de bine "impachetat" compresat exact cat trebuie si cu o dinamica de exceptie.amplificatorul DAR de 50w nu are decat 2 tuburi in afara de cele 2 finale-un ecc82 si un ecc83;as vrea sa vad un alt amp care sa scoata sunetele alea cu doar 2 tuburi!!!din punctul meu de vedere este o realizare inginereasca de exceptie greu de egalat.personal am luat-o ca o provocare,asa ca dupa ce ma intorc din vacanta imi voi dedica o mare parte a timpului realizarii unui asemenea amp.am deja cam tot ce imi trebuie,asa ca ma voi apuca de lucru la mijlocul lunii iunie.am certitudinea ca nu voi munci in zadar ;) o sa va tin la curent cu mersul lucrurilor.numai bine

skeptical_cat.jpg?m=1283375646

 

amplificator DAR nu cred dar un tub d-ala oaches tot imi iau. :lol:

serios vorbind ...mie mi se pare un amplificator care suna bine si atat,nu sunt extraordinar de impresionat de cum suna .

Link to comment
Share on other sites

Da, vei obține raporturi armonice diferite în anumite condiții.

Pai,..tocmai conditiile de test sunt,cat de cat, apropiate daca luam in considerare regimul de lucru al FET comparativ cu tubul.

Desi de la 8 Khz (hai sa-i zicem 10 Khz!!) pana la 22 Khz este o diferenta enorma, exemplul dat este ca si fapt divers.

Dar voi continua testul lui AnalogSound(sau impreuna cu el, in functie de timpul lui liber) dupa ce voi intra in posesia unor scule de masura, mai "specializate".

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa intreb cati dintre dumneavoastra a-ti bagat cablul dela chitara intr-un amp SE performant?este singura posibilitate sa-ti dai seama de diferente-restul sant aprecieri sterile "din auzite".aici nu este vorba numai de cum suna un SE ci mai ales de senzatia pe care o induce un asemenea sound,de chimia care se ralizeaza intre instrument si sunet,de usurinta cu care poti canta anumite pasaje altfel greu de atins pe un amp obisnuit.sfatul meu este sa incercati mai intai[va astept cu placere] si dupa aceea puteti emite judecati de valoare.asta este ca la fotbal-din fotoliul de acasa toata lumea se pricepe.ultimul care a incercat dracia aia de 10w a fost dan iliescu care in final a spus exact asa"nici nu iti mai raspund la telefon!"

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa intreb cati dintre dumneavoastra a-ti bagat cablul dela chitara intr-un amp SE performant?este singura posibilitate sa-ti dai seama de diferente-restul sant aprecieri sterile "din auzite".aici nu este vorba numai de cum suna un SE ci mai ales de senzatia pe care o induce un asemenea sound,de chimia care se ralizeaza intre instrument si sunet,de usurinta cu care poti canta anumite pasaje altfel greu de atins pe un amp obisnuit.sfatul meu este sa incercati mai intai[va astept cu placere] si dupa aceea puteti emite judecati de valoare.asta este ca la fotbal-din fotoliul de acasa toata lumea se pricepe.ultimul care a incercat dracia aia de 10w a fost dan iliescu care in final a spus exact asa"nici nu iti mai raspund la telefon!"

 

stati linistit,romanii sunt campioni la datul cu parerea

cind se pune problema probelor cu chitara se ajunge la "tu primul,ma dor degetele,nu am cabinetul meu,nu mai am timp"

eu oricum nu cred in sample,cred doar in live

nu va mai chinuiti cu invitatii,nu vor veni decit chitaristi adevarati,cei care cinta in baie sau zdrangane doua acorduri si se cred chitaristi stau pe net si intorc amplificatoarele pe toate fetele

 

dupa cele doua workshopuri am inteles ca pentru Romania nu merita sa faci NIMIC!!

seara buna

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Iliescu

Initial am luat acum cativa ani am luat de la Dan Panaitescu un amplificator de 10 W in clasa A pentru ca mi-a placut dinamica si armonicile pe care le scotea pe singurul canal pe care il avea si care era un clean.Pe la inceputul anului 2011 l-am rugat pe Dan sa-mi faca la amplificator si un canal de drive,itrucat eu folosesc foarte mult drive-ul din amp.Si asta datorita faptului ca dupa multi ani de cantat cu tot felul de pedale de distors procesoare cu distorsiune si chiar preamp-uri pe lampa precum Piranha, Camelon, Sansamp etc am ajuns la concluzia ca tot head-ul cu 2 sau cu 3 canale este cea mai buna combinatie pentru a obtine un drive autentic adevarat si asta datorita faptului ca intra in distorsione pe langa preamp si amplificatorul final.Ori daca pentru un amplificator de 50 sau 100w sa intre in distorsiune si etajul final inseamna ca tre sa-l dai tare frate.Asa ca ceilalti colegi ai tai de pe scena te dau afara.Asa ca am adoptat un amplificator head de 18 W cu 2 canale care m-a satisfacut din pct de vedere al sunetului pana acum.Si acum intorcanu-ma la inceputul povestii mele sa-i cer lui Dan sa-mi faca 2 canale si pe amplificatorul de 10w.Dan mi-a facut amplificatorul,l-am luat mi-a placut foarte mult,repet pe el si il voi scoate cu prima ocazie pe scena mare intre timp Dan mi-a dat telefon si m-a intrebat daca sa perfectioneze un amplificator dupa prototipul pe care mi l-a facut .I-am zis ca da si dupa trei saptamani m-a chemat .Ii iesise un amplificator mult mai bun decat prototipul pe care mi-l realizase mie.I-am dus amplificatorul meu sa mi-l faca ca el amenintandu-l ca daca nu mi-l face asa nu voi mai vorbi niciodata cu el.Fratilor amplificatorul de 10 w este bestial.Inchipuiti-va ca in primul rand nu cãrați,in al doilea rand dinamica este bestiala adica amplificatorul face fata langa un set de tobe neamplificate,in al treileA rand armonicile din sunet fac inutil orice fel de efect si doar un simplu deelay e aproape suficient pentru a canta orice gen muzical.Clean-ul este foarte plin si eevolutiv in sensul ca dupa ce coarda este lovita compresia naturala a sunetului mentine armonicile. Drive-ul este foarte natural incat in momentul in care ajustezi volumul chitarii poti obtine un clean autentic.Dar si-asa am vorbit mult..Sfatul meu este va duceti sa il probati.Atentie ,este o scula pentru profesionisti!

Link to comment
Share on other sites

În '76 pesemne a fost întâmplarea cu dezertorul rus și a ajuns 6C33-ul în Japonia. MIG 21 a fost în producție din '55 dar nu știu dacã a avut de la început lampa la bord. Deci am fãcut o estimare, n-am reușit sã gãsesc informația precisã.

 

 

 

da , dar amplificatorul e facut de un american nu de un rus , daca l-ar fi facut un rus putea fi 1960...it was a joke ;) .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca cel mai bine este sa va luati niste FET-uri din sursele de PC si sa le alimentati cu nite alimentatoare 18v (dalea de laptoc daca sa poate). Parerea mea este ca discutia asta este INUTILA!, dar asa de INUTILA si de penibila inca nu va dati seama. Polemica asta a fost pe RGC de la inceputuri si cred a si in 1470 daca existau procesoare si ampuri cu tuburi ar fi existat aceasta polemica. De asemenea am auzit si altfel de polemici pe teme mult mai mici si in continuare imi mentin parerea (NU sunt constructor de ampuri!) daca aceste mici resouri mobile nu isi faceau treaba dpdv ton atunci erau din prima inlocuite cu altceva, nu cred ca este doar un placebo (normal o sa fie cel putin unu care a citit prea multa teorie a conspiratiei si o sa spuna ca este doar o strategie de marcheting(scrisai in romaneste e ok?!)). Pentru cei care au treaba parerea mea este sa isi vada de ea in continuare, pentru toti ceilati exista polemici si discutii de genul si factura (aia de Vodafone) de mai sus.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stati linistit,romanii sunt campioni la datul cu parerea

cind se pune problema probelor cu chitara se ajunge la "tu primul,ma dor degetele,nu am cabinetul meu,nu mai am timp"

eu oricum nu cred in sample,cred doar in live

nu va mai chinuiti cu invitatii,nu vor veni decit chitaristi adevarati,cei care cinta in baie sau zdrangane doua acorduri si se cred chitaristi stau pe net si intorc amplificatoarele pe toate fetele

 

dupa cele doua workshopuri am inteles ca pentru Romania nu merita sa faci NIMIC!!

seara buna

 

Si la cat de praf sunt, tot as incerca...Asemenea ampuri le ,,gusti'' cantand si obisnuindu-te :D

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Primul clip suna foarte bine, dar eu zic ca in mare masura din cauza mixajului (facut de Jocke Stog - Clawfinger; sunetul a fost preluat initial cu 4 microfoane, din care la mix s-au folosit 3), al doilea nu m-a impresionat mai deloc.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.