www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Schimbare Gen Muzical


eduard.alexandru
 Share

Recommended Posts

Am inceput sa cant pe chitara electrica (ascultam numai metal, era clar ca nu am ce face cu o acustica). Nici pana in ziua de azi nu am simtit vreo inclinatie spre chitara acustica. Apoi mi-am format un oarecare stil specific... mai exact foloseam exclusiv acorduri, palm-mute, aproape doar down-picking si ceva slide-uri (chitara ritm pentru metale dure, ce naiba).

Sa improvizez pe blast beat-uri a devenit oarecum ceva natural, viteza mea de panatie este deosebit de mare, dar nu mi-am dezvoltat prea mult abilitatea de "a plimba degetele pe taste". Recent mi-a venit sa cant chestii mai clasice (hard rock, glam etc) si am observat ca imi este foarte greu sa ma obisnuiesc cu un alt stil. Deci am luat-o aproape de la zero: exercitii de digitatie, game, alternante picking, armonice si alte tehnici elementare pe care nu le-am aprofundat. In primele zile ma gandeam sa-mi leg cate o caramida de fiecare mana ca sa fiu sigur ca renunt la reflexul de a ma duce la 180 panatii/minut.

 

Vreau sa stiu daca a mai fost cineva in situatia asta sau macar sa primesc ceva recomandari. Nu am nevoie de lectii pentru incepator, am experienta cu instrumentul si recent am fost acceptat si intr-o formatie (pe post de chitara ritmica, bineinteles cantam brutalitati). Acum doresc sa imi imbunatatesc tehnicile de lead.

Link to comment
Share on other sites

e bine asa,iei putin din stilul asta,putin din ala si poate faci ceva ceva interesant pentru tine,ca si un fel de "sound"

 

ca si tipp,eu de cand am inceput sa studiez blues ul,ce nu prea am facut,ma simt ca si in alte genuri ma pot sa destind

deci recomand ca sa te orientez putin la alte genuri si numa cateva "blockuri" sa iei din fiecare gen si sa construesti cu pas cu pas

Link to comment
Share on other sites

[...] Deci am luat-o aproape de la zero: exercitii de digitatie, game, alternante picking, armonice si alte tehnici elementare pe care nu le-am aprofundat. In primele zile ma gandeam sa-mi leg cate o caramida de fiecare mana ca sa fiu sigur ca renunt la reflexul de a ma duce la 180 panatii/minut. [...]

 

Faci bine. Numai sa ai rabdare cu partile astea de la inceput, slow and boring. [been there too]

Link to comment
Share on other sites

Numai sa ai rabdare cu partile astea de la inceput, slow and boring

 

Nu as zice ca e plictisitor. Dupa 3 ani de chitara era si timpul sa-mi mai deschid orizonturile.

Am inceput sa improvizez pe game, arpegii, slide-uri si bend-uri. Parca e ceva ciudat cand trec de la o gama la alta. Cam ce interval ar trebui sa fie intre radacinile gamelor pentru un "efect auditiv" cat mai placut?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.