www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Tensiune De Alimentare La Amplificatoare Produse In Usa


viobio
 Share

Recommended Posts

modificarile sunt pentru trafurile de alimentare

am trecut pe scheme tensiunile si curentii necesari

 

la MESA se exclude varistorul montat pentru protectia trafului de alimentare !!!! daca uitati acest lucru acel varistor se arde imediat,este montat in paralel pe primarul trafului de alimentare(pentru varianta cu alimentare USA 120v)post-7787-0-71547100-1304096675_thumb.gif

 

la Fender se scoate din circuit termistorul de soft start sau se inlocuieste cu unu calibrat pentru tensiunea de 220v,eu nu am avut si am scos termistorul din circuitpost-7787-0-36736700-1304096692_thumb.gifpost-7787-0-07595400-1304096718_thumb.jpgpost-7787-0-11495400-1304096737_thumb.jpgpost-7787-0-77535400-1304096750_thumb.jpgpost-7787-0-58687700-1304096771_thumb.jpgFENDER TWIN AMP.pdf

 

MODIFICARILE NU SUNT RECOMANDATE INCEPATORILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

daca sunt intrebari sunt pe aici

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

te salut. foarte bine ca ai postat materialul anterior ! oricum eu ma uit ca curca-n lemne la schemele alea...

 

te rog sa explici care este faza cu anumite modele de amplifuri made in USA care nu pot sa fie modificate si eventual daca ai idee cam ce modele mai celebre si din ce ani anume nu se pot modifica la partea de tensiune de alimentare...

 

am auzit ca unele modele de MESA BOOGIE nu au fost prevazute cu acesta optiune !!!

 

cred ca este bun un sfat competent ! mai ales pentru cei care vor sa-si ia scule de pe ebay !

Link to comment
Share on other sites

te salut. foarte bine ca ai postat materialul anterior ! oricum eu ma uit ca curca-n lemne la schemele alea...

 

te rog sa explici care este faza cu anumite modele de amplifuri made in USA care nu pot sa fie modificate si eventual daca ai idee cam ce modele mai celebre si din ce ani anume nu se pot modifica la partea de tensiune de alimentare...

 

am auzit ca unele modele de MESA BOOGIE nu au fost prevazute cu acesta optiune !!!

 

cred ca este bun un sfat competent ! mai ales pentru cei care vor sa-si ia scule de pe ebay !

 

salut

eu nu stiu nici un model de amplif cu acesta problema,nu vad de ce nu se pot modifica pe 220v?!

practic se monteaza alt traf de alimentare sau se rebobineaza cel existent

trebuie doar sa tinem seama de tensiunile si curentii din secundarul trafului

eu am modificat cam 30..35 de diferite produse USA,head-uri,preuri,PA ,toate au functionat perfect

problema este alta

multe scule se alimenteaza din trafuri adaptoare 220/120v

unele scule USA au traful facut doar pentru 60hz ,altele 50/60hz

problema este cu cele care sunt calculate doar pentru 60hz,daca se alimenteaza cu traf adaptor 220v/120v la 50hz apar ceva probleme,in special tensiuni in secundar mai mici

Fenderul avea 30..40 de spire in scurt circuit ,a fost alimentat cu traf adaptor 220v/120v,citiva ani,traful original din Fender calculat doar pentru 60hz!!!

Link to comment
Share on other sites

te salut. multumesc pentru acest raspuns.

 

cred ca nestiinta mea in materie de electronica a facut sa nu ma exprim bine !

 

ma refer la faptul ca anumite modele de amplifuri de la Mesa Boogie(despre ele am auzit asta - dar posibil sa fie si de la alte firme), nu au trafurile de alimentare prevazute cum se mai spune "cu dubla infasurare"... adica sa le poti trece prin cateva operatiuni simple sa fie operationale fie la 110-120 V/60 hz fie la 220-230 V/50 hz...

 

din cate am inteles, multe modele de amplifuri fabricate in USA au avut asemenea constructie la transformatoare(unele aveau chiar un switch special pe panoul din spate, care permitea selectarea tensiunii de alimentare intr-o plaja cuprinsa intre 100V si 240V) si din ce am inteles, daca vroiai sa le treci pe 220 v(de exemplu), era suficient sa legi alte fire in interior... nu stiu cum sa ma exprim tehnic... scuze...

 

am inteles ca unele modele fabricate dupa un anumit an(cele de la Mesa Boogie de exemplu), nu mai pot fi modificate... trebuie sa li se monteze un transformator nou...

 

sper ca acum m-am exprimat mai bine... merci pt. rabdare. respecte

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.