www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Tex Mex Pickup Set


bach
 Share

Recommended Posts

Experimentand in ultima vreme cu diferite soiuri si combinatii de doze pe strat am ajuns la concluzia (cam tarziu ce-i drept) ca stratul nu e strat` fara dozele ce i-au fost date din nastere. Sunt curios ce parere aveti despre dozele mentionate in titlu si anume Fender Tex Mex, vis-a-vis de pret sunt mai accesibile mie in momentul de fata comparativ cu delta tone si custom shop-urile (ca sa nu vb de boutique pick-ups). Sa va faceti si o idee, aceste doze le voi monta pe un Fendere Stratocaster Japan, grif de artar dintr-o bucata. Astept pareri de la cunoscatori si detinatori. Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Sunt ceva mai hot decat Delta Tone, mai galagioase si parca au inaltele ceva mai harsh. Depinde foarte mult de chitara pe care le pui, cum suna ea. Daca are un ton ceva mai cald cred ca se potrivesc de minune. Le-am probat montate intr-un Mexican Standard si veneau ca o manusa pe acea chitara, cu dozele stoc ceramice suna cam infundat. Nu stiu cum suna doza de bridge, asta era un HSS cu grif maple, in bridge a montat un Pearly Gates si se completa foarte bine cu Tex Mex-urile.

Link to comment
Share on other sites

Sunt ceva mai hot decat Delta Tone, mai galagioase si parca au inaltele ceva mai harsh. Depinde foarte mult de chitara pe care le pui, cum suna ea. Daca are un ton ceva mai cald cred ca se potrivesc de minune. Le-am probat montate intr-un Mexican Standard si veneau ca o manusa pe acea chitara, cu dozele stoc ceramice suna cam infundat. Nu stiu cum suna doza de bridge, asta era un HSS cu grif maple, in bridge a montat un Pearly Gates si se completa foarte bine cu Tex Mex-urile.

 

mersi mult de raspuns, ma asteptam sa fie mai zgomotoase fiind mai hot desi citisem ceva review-uri in care oamenii le laudau ca n-au asa mare zgomot de fond, ideea e sa nu sune subtire si fara consistenta ca atunci nu e bine :P.....

Link to comment
Share on other sites

mersi mult de raspuns, ma asteptam sa fie mai zgomotoase fiind mai hot desi citisem ceva review-uri in care oamenii le laudau ca n-au asa mare zgomot de fond, ideea e sa nu sune subtire si fara consistenta ca atunci nu e bine :P.....

 

Detin Tex-mexuri pe un strat mexican tastiera rosewood si confirm ce spune Blackthorn ca au output mai mare, sunt o inbunatatire considerabila fata de dozele stock ceramice de pe un standard mex. Doza de bridge e mai "hot" decat restul si suna twangy. Acuma depinde si pe ce gen muzical abordezi. Parerea mea e ca isi merita banii, eu unul sunt multumit de ele.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

in general detalii tehnice stiu de ele vroiam sa aud asa o parere de la cate un utilizator comparativ cu altele eventual, iar in legatura cu muzica pana undeva la clasic rock da acolo nu e problema ca imi place soundul de single pe distors sau overdrive si daca nu merge mai e o chitara cu humbuckers care isi face treaba important e sa obtin din astea un ton de strat frumos, ca idee imi place mult tonul lui Greg Koch si clean si unele drive-uri dar deja e putin fortata comparatia pt ca el canta din cate stiu doar pe Custom Shop-uri.....

Link to comment
Share on other sites

Greg Koch canta cam pe orice, si pe Highway One, si pe American Special, si pe Vintage 57 si pe Custom Shop. Secretul tonului sau sta in stilul sau de a canta si in mana. Si daca ii dai un Squier pun pariu ca tot o sa iti placa si tonul si ce canta.

 

foarte adevar ce spui, de-aia si imi place, ca are o mana dreapta excelenta ca asa nu ma omor dupa nebuniile ce le canta dar in general din ce am vazut prefere un tele b-bender si un strat amandoua CS MADE restu e de reclama clar ca e platit pt asta!

Link to comment
Share on other sites

Greg Koch canta cam pe orice, si pe Highway One, si pe American Special, si pe Vintage 57 si pe Custom Shop. Secretul tonului sau sta in stilul sau de a canta si in mana. Si daca ii dai un Squier pun pariu ca tot o sa iti placa si tonul si ce canta.

 

Korekt!

In plus sansele ca japoneza ta sa fie o chitara reusita sunt mari, dupa parerea mea. Deci baza poate sa fie buna chiar daca nu-i chiar CS. Am vazut c-ai bagat-o la vanzare si chiar voiam sa-ti sugerez sa te gandesti de 2 ori pana s-o dai. Am vazut cazuri de janopeze care sunau peste valoarea lor de piata. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Sa fii sigur ca e platit, si inca bine. In general canta cu cele 2 chitari de care ai spus tu mai sus (dar nu numai) si amp Fender Super Sonic.

 

mai am o intrebare, daca cumva ai incercat vre-un strat echipat cu texas special, spune-mi te rog cu ce sunt mai ok decat tex-mex ca sound ca in rest cam seamana magneti alnico 5 amandoua seturile CS Texas Spec.- N=6.2k M=6.4k B=7.1k

Tex Mex - N=6.4k M=6.4k B=7.4k o diferenta nu prea mare intre ele din acest punct de vedere, pretul fiind aproape dublu!!!

Link to comment
Share on other sites

Poți face douã doze cu aceeași rezistențã și aceiași magneți care sunã foarte diferit. Deci nu lua în considerare acești factori dacã nu știi exact ce implicã.

 

e clar ca mai conteaza foarte mult grosimea si materialul firului cu care e bobinata doza dar din punctul asta de vedere seamana, atat am vrut sa precizez!

Link to comment
Share on other sites

E diferenta mare intre Tex Mex si Texas Special. Am cantat pe un strat SRV cu Texas Special si desi mi-a placut si mi s-au parut mai bune decat Tex Mex (nu sunt asa de harsh), parca tot nu e tonul ala de Stratocaster clasic. Pentru un ton bun de strat eu as incerca un set de 57/62, CS54, CS69, asta de la Fender. Mai sunt o gramada de bobinatori de apartament sau ceva mai mari care fac doze foarte bune, unii si la preturi foarte bune. La bani putini sunt Tex Mex -ul sau poti gasi second hand seturi scoase de pe American Standard Stratocaster. Mie imi plac foarte mult cele de pe American Standard, mi se par o interpretare mai moderna a 57/62.

Link to comment
Share on other sites

E diferenta mare intre Tex Mex si Texas Special. Am cantat pe un strat SRV cu Texas Special si desi mi-a placut si mi s-au parut mai bune decat Tex Mex (nu sunt asa de harsh), parca tot nu e tonul ala de Stratocaster clasic. Pentru un ton bun de strat eu as incerca un set de 57/62, CS54, CS69, asta de la Fender. Mai sunt o gramada de bobinatori de apartament sau ceva mai mari care fac doze foarte bune, unii si la preturi foarte bune. La bani putini sunt Tex Mex -ul sau poti gasi second hand seturi scoase de pe American Standard Stratocaster. Mie imi plac foarte mult cele de pe American Standard, mi se par o interpretare mai moderna a 57/62.

 

57/62 sunt destul de interesante din ce am vazut si am gasit un set in state la pret mic (cam jumate fata de romania cu tot cu transport) acum mai trebuie sa ma interesez sa vad cat de greu se poate cumpara de pe Ebay.com ca nu stiu care sunt procedurile exacte( fiind USA vama transport etc)

Link to comment
Share on other sites

57/62 sunt destul de interesante din ce am vazut si am gasit un set in state la pret mic (cam jumate fata de romania cu tot cu transport) acum mai trebuie sa ma interesez sa vad cat de greu se poate cumpara de pe Ebay.com ca nu stiu care sunt procedurile exacte( fiind USA vama transport etc)

 

Chiar iti recomand sa incerci sa cumperi prin ebay, cel putin la doze stii ca nu o sa se duca garantia in 2 ani :lol:

Am gasit ca diferenta de pret dintre cumparat din romania si cumparat din SUA poate fi enorm de mare ! Ex: Locking tuners Schaller de pe ebay.com(Sua) costa cu 100 de lei mai ieftin (cu tot cu transport) decat thomann.de. Nici macar nu am pus in discutie transportul de 30E !

 

http://cgi.ebay.com/Fender-Tex-Mex-Pickups-Set-3-NEW-/310309541184?pt=Guitar_Accessories&hash=item483fe3d540#ht_2729wt_1141 ele costa cu tot cu transport 220 lei

 

pe thomann te costa 346 lei fara transport !

 

Din ce stiu eu iti ia vama doar in afara UE, daca depaseste valoarea produsului 45E. Vama consta in tva 24%.

Deasemenea iti recomand banca transilvania cardul Mastercard Mondo. Nu platesti nimic la el si nu au comisioane ascunse. Cat iti arata pe paypal atat iti si ia, fara nimic in plus.

Link to comment
Share on other sites

Chiar iti recomand sa incerci sa cumperi prin ebay, cel putin la doze stii ca nu o sa se duca garantia in 2 ani :lol:

Am gasit ca diferenta de pret dintre cumparat din romania si cumparat din SUA poate fi enorm de mare ! Ex: Locking tuners Schaller de pe ebay.com(Sua) costa cu 100 de lei mai ieftin (cu tot cu transport) decat thomann.de. Nici macar nu am pus in discutie transportul de 30E !

 

http://cgi.ebay.com/...#ht_2729wt_1141 ele costa cu tot cu transport 220 lei

 

pe thomann te costa 346 lei fara transport !

 

Din ce stiu eu iti ia vama doar in afara UE, daca depaseste valoarea produsului 45E. Vama consta in tva 24%.

Deasemenea iti recomand banca transilvania cardul Mastercard Mondo. Nu platesti nimic la el si nu au comisioane ascunse. Cat iti arata pe paypal atat iti si ia, fara nimic in plus.

 

 

 

 

stie careva care sunt costurile aditionale daca vreau sa cumpar din state un set de doze ??? sau cum pot sa aflu exact cat am de platit cand imi soseste coletul la usa sa nu ma trezesc ca n-am destui bani :death:, treaba cu transportul e afisata pt fiecare produs dar nu stiu restul ce ar mai fi , vama tva etc.....daca e cineva care a cumparat recent il rog sa-mi dea niste detalii!

Link to comment
Share on other sites

Daca te intelegi cu vanzatorul sa nu puna valoare pe colet, ci sa il trimita ca si gift nu prea au ce sa iti faca la vama. Stramba din nas, poate iti cer chitanta de la paypal, dar pana la urma la un set de doze nu prea au ce sa iti faca, si daca se uita in catalog, nu pot sa ii dea valoare prea mare si cred ca scapi fara sa platesti nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Nu cred ca se poate spune ca sunt superioare sau nu, e chestie de gusturi. California set de la SD suna ca un set vintage de strat, Tex Mex-urile sunt ceva mai moderne si cu output mai mare.

 

 

 

Ar fi vre-un set de la fender sau de la alte firme care sa fie asemanator ca sound cu Sd-urile astea? Intreb pentru ca sunt putin sceptic cand vine vb de alte firme producatoare de singlecoils vis-a-vis de fender strat tone, si chiar n-as vrea sa dau banii degeaba ca nu mai scot nici jumate dupaia daca vreau sa le vand pe forum. Ideea e ca am avut Dimarzio Yjm-uri, care intradevar nu sun single-uri ca au mai un bobinaj care anuleaza zgomotul, dar erau slabe ca output si n-aveau caracteristica aia de fender bell tone, erau sterile daca se poate spune si asa si nu mai vreau asa ceva inca o data pt ca nu ma inteleg asa bine cu ele!

Link to comment
Share on other sites

Ar fi vre-un set de la fender sau de la alte firme care sa fie asemanator ca sound cu Sd-urile astea? Intreb pentru ca sunt putin sceptic cand vine vb de alte firme producatoare de singlecoils vis-a-vis de fender strat tone, si chiar n-as vrea sa dau banii degeaba ca nu mai scot nici jumate dupaia daca vreau sa le vand pe forum. Ideea e ca am avut Dimarzio Yjm-uri, care intradevar nu sun single-uri ca au mai un bobinaj care anuleaza zgomotul, dar erau slabe ca output si n-aveau caracteristica aia de fender bell tone, erau sterile daca se poate spune si asa si nu mai vreau asa ceva inca o data pt ca nu ma inteleg asa bine cu ele!

 

Destul de aproape de SD-uri sunt Fender 57/62, care mi se pare cel mai echilibrat set vintage de la Fender. Le prefer oricand SSL-urilor. Iarasi o alegere nu foarte rea si destul de buna si la buget sunt dozele Fender Delta Tone, adica cele montate de fabrica pe American Standard.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi vre-un set de la fender sau de la alte firme care sa fie asemanator ca sound cu Sd-urile astea? Intreb pentru ca sunt putin sceptic cand vine vb de alte firme producatoare de singlecoils vis-a-vis de fender strat tone, si chiar n-as vrea sa dau banii degeaba ca nu mai scot nici jumate dupaia daca vreau sa le vand pe forum. Ideea e ca am avut Dimarzio Yjm-uri, care intradevar nu sun single-uri ca au mai un bobinaj care anuleaza zgomotul, dar erau slabe ca output si n-aveau caracteristica aia de fender bell tone, erau sterile daca se poate spune si asa si nu mai vreau asa ceva inca o data pt ca nu ma inteleg asa bine cu ele!

 

TIMISOARA ???????

 

Piata MARIA ....MUZIKIA in pivnita pe partea dreapta cum intri pe Doja catre "Laho " ....

 

Cobori pe cele cateva trepte si faci comanda la ce vrei tu daca nu au pe moment in magazin.

 

Eventual intrebi si rogi sa-ti arate chitare cu diferite doze ss le auzi ce si cum...

 

Pe langa asta ...sunet de Strat nu au numai dozele "vintage" cu magneti individuali Alnico .Celelalte doze sunt ptr alte sunete si nu mai suna a Strat .

 

Cu Humbucker de oricare poti sa uiti sunetul de Strat !!!.

 

 

Ptr conservarea sunetului de Strat se folosesec alte metode de reducrea zgomotului , metode care altereaza foarte putin sunetul original...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.