www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 40 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 40  

30 members have voted

  1. 1. Duel 40

    • cridegnosis
      0
    • claxxon
      0
    • jacksonman
      11
    • roccoguitar
      2
    • baumwolle
      1
    • iulian
      1
    • nightwatch
      0
    • dragonflame
      0
    • ilun
      4
    • monoxide
      0
    • Falling into infinity
      11


Recommended Posts

Guest claxonn
Da-mi chitara ta si efectu care l-ai folosit si-ti fac niste benduri de-i sar ioachele lu' Satriani.

 

Daca nu sunt indiscret pentru cine era replica asta? (da-i cu quote-u ca e mai clar pentru toata lumea :) )

Link to comment
Share on other sites

Dragonflame

am mai ascultat odata improvizatia ta si parera mea (ia-o ca pe ceva strict subiectiv, nu stiu daca sunt eu in masura sa arunc cu sfaturi, eu sunt doar un incepator un pic mai avansat :) 1. trebuie sa exersezi auzul pentru ca acolo cinti fals - ori ai chitara dezacordata ori esti in alta armonie 2. invata lick-uri de pentatonica pentru ca am impresia ca tu mai mult incerci sa faci traforaje pe gama si atit...o iesi ceva si din scindura :) 3. nu te baga la pasaje rapide pentru ca dupa cum ai auzit si tu suna prost si ingramadit...mai bine cinti ceva la tempoul pe care il stapinesti, dar sa fie clar si corect...si exersezi separat pentru viteza...in timp o sa vezi ca o sa obtii rezultate. 4. ai grija la panatie, este foarte importanta pentru un sunet curat si egal(incearca sa nu tii pana inclinata pe corzi - e calea cea mai sigura spre un sunet murdar si imbicsit)

bafta multa si spor la exercitiu! :)

Link to comment
Share on other sites

ai grija la panatie, este foarte importanta pentru un sunet curat si egal(incearca sa nu tii pana inclinata pe corzi - e calea cea mai sigura spre un sunet murdar si imbicsit)

 

hmmm aici sunt cam bulversat cu pana inclinata pe unde am gasit recomanda sa ai pana inclinata la un 45 grade pentru o panatie usoara si corecta tu spui sa nu o tii inclinata apoi nu mai inteleg.... mai dati si altii cu parerea :)

Cat despre duelul incepatorilor mi se pare o prostie.. luati si bagati ma pe langa profesionisti ca iti dai seama unde te afli si bagi nasu iar la game si exercitii cand vezi ca nu te tine... cel putin asa se intampla la mine ..cat despre voturi nu prea am sanse deocamdata... sper pe viitor sa am si eu sanse la voturi :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.tuckandpatti.com/pick-finger_tech.html

- uite un articol interesant despre panatie si pozitia penei

Cred ca m-am exprimat eu prost, parerea mea este ca pentru un incepator este bine sa tina pana asa pentru un studiu corect si egal. Pozitia asta se foloseste mai mult la acustica, pentru electrica multi folosesc un unghi de 45 de grade - sau cum le vine lor bine ca nu cred ca stau sa masoare :). Dar repet, pentru exercitii cred ca e pozitia cea mai buna.

http://www.gtrdan.com/pick.php

"The angle that you hold the pick on will affect the sound, or tone. Holding the pick straight on, parallel to the strings, produces the clearest sound. The more you change the angle, the less the sound is crisp. Sometimes it's desirable to 'slice' the strings when the pick is on a tilted angle."

Link to comment
Share on other sites

Asta e din cauza ca esti avansat :) Sa vezi ce interesant e cand lucrezi la ceva si consideri ca e chiar bun ce ai inregistrat si ca e cam tot ce poti sa dai momentan (nu e cazul la mine... eu dau cam prost tot timpu') si dupa asta vezi ca apare cineva care a mai castigat vreo 4 dueluri, canta intr-o trupa si scoate ceva net superior ... Yo sincer... si recunosc... (cu tot respectul cuvenit fata de cei care chiar sunt buni) imi bag unghia-n gat de ciuda daca patesc asta.

 

Si acuma vine si partea a2a. Majoritatea celor care voteaza si posteaza optiunea lor spun de obicei ce le-a placut. Da' pe incepatori ii cam lasa in ceatza... nu prea le zice nimeni "Bah... mai aranjeaza pe acolo si pe dincolo ca suna ca un ***".

fratzica, scuza-ma da e o chestie de bun-simt auto-aprecierea, daca esti constient ca esti praf, nu te bagi si gata, daca nu esti constient si vrei pareri obiective de la cineva, tot ti-o spune unu...duelu nu e facut ca sa iti serveasca drept metoda de chitara...pt asta sunt carti, netul, profesori etc...(ma refer cand esti la un nivel de incepator, la "avansati" poti da mai usor un sfat de fineturi etc, pt ca are baza ca sa-l inteleaga si sa-l aplice data viitoare )

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Dragonflame

am mai ascultat odata improvizatia ta si parera mea (ia-o ca pe ceva strict subiectiv, nu stiu daca sunt eu in masura sa arunc cu sfaturi, eu sunt doar un incepator un pic mai avansat :) 1. trebuie sa exersezi auzul pentru ca acolo cinti fals - ori ai chitara dezacordata ori esti in alta armonie 2. invata lick-uri de pentatonica pentru ca am impresia ca tu mai mult incerci sa faci traforaje pe gama si atit...o iesi ceva si din scindura :) 3. nu te baga la pasaje rapide pentru ca dupa cum ai auzit si tu suna prost si ingramadit...mai bine cinti ceva la tempoul pe care il stapinesti, dar sa fie clar si corect...si exersezi separat pentru viteza...in timp o sa vezi ca o sa obtii rezultate. 4. ai grija la panatie, este foarte importanta pentru un sunet curat si egal(incearca sa nu tii pana inclinata pe corzi - e calea cea mai sigura spre un sunet murdar si imbicsit)

bafta multa si spor la exercitiu! :)

 

Mersi pt sfaturi. Oricum nu sunt atent cum tin pana... e doar poziti mea pt traforaje...numai ca in pentatonica eu ma cam blochez la astea, am exercitiu doar la diatonice. Dar in rest e si vina scandurii. Am sa pun un thread odata cu sample-uri din ce "scote" scandura mea ca sa compar cu altii...

Link to comment
Share on other sites

mai acum oricum a fost un backing track prea scurt ca sa se poata lega ceva.. nu e cazull sa mai exiaste certuri.. sunt inutile!

a fost un track mult prea scurt dar nimenni nu a spus ca nu puate fi lungit (vezi ilun duelul 38) shi chiar cred ca se puteau face imbunatatiri..

personal mi-a placut cel mai mult jacksonman..

bafta all!

Link to comment
Share on other sites

mai acum oricum a fost un backing track prea scurt ca sa se poata lega ceva.. nu e cazull sa mai exiaste certuri.. sunt inutile!

a fost un track mult prea scurt dar nimenni nu a spus ca nu puate fi lungit (vezi ilun duelul 38) shi chiar cred ca se puteau face imbunatatiri..

personal mi-a placut cel mai mult jacksonman..

bafta all!

hehe, ce crezi ca pe asta nu l-am lungit?...am facut o varianta cu el lungit da n-am mai pus-o ca nu am avut timp sa lucrez sa sincronizez calumea niste tobe p-acolo

Link to comment
Share on other sites

am tot citit prin comentarii ceva de teme. se pare ca unii de pe aici nu prea si-au facut temele la muzica. ce tema fratilor? intr-un minut nu e loc de tema. tema presupune si dezvoltarea ei, revenirea la ea si eventual oleaca de solistica pe parcurs. intr-un minut e loc doar de un solo legat si coerent. singurul care indeplineste conditia e jacksonman, si o indeplineste cantand foarte expresiv si original. multi de pe aici stiu ca il cunosc pe mihnea si mi-e prieten bun, si poate unii o sa gandeasca "uite, face si asta ca un_om & felixanu" :) , dar sincer nu am de ales. tre sa il votez pe tip, pt ca a cantat cel mai bine :)

 

ps. pe undeva si falling_into_infinity are o improvizatie buna, dar ii lipseste cu desavarsire discursul muzical, suna constipat, iar pasajele rapide sunt lipsite de muzicalitate. nu am fost in stare sa asculta a doua oara piesa.

 

ps2. piesele si stilul de a canta a lui ilun imi place in gereral, dar de data asta nu prea o mers treaba.

 

numa bine si voie buna!

 

 

 

omule din cate am observat eu ..si fara suparare de fiecare data cand esti pupat in c.. si te lauda toata lumea ..mai castigi kre un duel .. incepi sa te iei de astia mai "prosti" fara "cultura" muzicala .. ceea ce nu e bine . faze dealea ca arunca o nota gresita si te seaca pe tine . nu esti nici tu mare chitarist si ai plecat si tu de undeva . si ai aruncat si tu note gresite . . poate omu e constient de greseli si invatza...da nu tre sa-l faci de kko pe aici .. k si la tine sunt destule "greseli" in piese si la mine si sunt constient de ele.. k si la tine am observat efectele alea ..de reverse in care ai bagat 2-3 chitari si nu ai facut mare chestie dar ai umplut piesa si gata a sunat "bestial" asa k lasa oamenii in pace...unii sunt mai buni altzii invatza .. k oricine se umple de efecte de tot felu si oricum ar fi suna bine .. la tine nu am vazut sincer nimik curat .. doar multe efecte ....

asa k sorry k a trebuit sa comentez daaar ... asa cum pe tine te jeneaza sa ascultzi acele note aruncate efectiv peste negativ si pe altzii ii jeneaza sa-ti citeasca comentariile efectiv aruncate unde nu-si aveau rostu ... parearea ta k cei care nu sunt suficient de "buni" pt a participa la duel..parerea mea k nici tu nu esti suficient de pus in masura pt a comenta ......

 

 

lasand asta la o parte...jacksonman ...good work :)

mult succes celor care au incercat .. si keep on trying ..

Link to comment
Share on other sites

Stimabililor va rog sa incetati discutiile astea care nu au nici o finalitate muzicala.

In ceea ce priveste ideea ca voturile ar fi manarite trebuie sa va sparg balonul. E pe bune. Nu mai alergati in jurul unor astfel de idei meschine. Ele nu fac cinste nimanui. Pana la urma piesa este acolo, o asculta cine vrea si o apreciaza asisderea.

 

Hai Australia!

Link to comment
Share on other sites

omule din cate am observat eu ..si fara suparare de fiecare data cand esti pupat in c.. si te lauda toata lumea ..mai castigi kre un duel .. incepi sa te iei de astia mai "prosti" fara "cultura" muzicala .. ceea ce nu e bine . faze dealea ca arunca o nota gresita si te seaca pe tine . nu esti nici tu mare chitarist si ai plecat si tu de undeva . si ai aruncat si tu note gresite . . poate omu e constient de greseli si invatza...da nu tre sa-l faci de kko pe aici .. k si la tine sunt destule "greseli" in piese si la mine si sunt constient de ele.. k si la tine am observat efectele alea ..de reverse in care ai bagat 2-3 chitari si nu ai facut mare chestie dar ai umplut piesa si gata a sunat "bestial" asa k lasa oamenii in pace...unii sunt mai buni altzii invatza .. k oricine se umple de efecte de tot felu si oricum ar fi suna bine .. la tine nu am vazut sincer nimik curat .. doar multe efecte ....

asa k sorry k a trebuit sa comentez daaar ... asa cum pe tine te jeneaza sa ascultzi acele note aruncate efectiv peste negativ si pe altzii ii jeneaza sa-ti citeasca comentariile efectiv aruncate unde nu-si aveau rostu ... parearea ta k cei care nu sunt suficient de "buni" pt a participa la duel..parerea mea k nici tu nu esti suficient de pus in masura pt a comenta ......

lasand asta la o parte...jacksonman ...good work :)

mult succes celor care au incercat .. si keep on trying ..

 

whatever, dude, da poate imi zici si mie de unde le tot scoti? :) poate eu exagerez uneori cu critica, da macar o fac pentru ca la momentul respectiv simt ca am ceva de spus. in alta ordine de idei: de unde le scoti frate?

 

ps. ma abtin de la comentarii, dar iti spun sincer ca nu te respect deloc pt ce ai scris acolo :) . e o mare marlanie sa pui in gura mea niste chestii pe care nu le-am zis (n-am facut pe nimeni prost si fara cultura, si nici n-am spus ca aia care nu sunt buni nu trebuie sa participe). faptul ca unele "improvizatii" facute in 2 peri ma deranjeaza pe mine e altceva, e parerea mea si nu tre sa am un anumit statut ca sa mi-o afirm. daca intelegi ce vreau sa spun...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.