www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Frontman 212R


Guest ArianeQube
 Share

Recommended Posts

 

Am eu una: e un amplificator perfect mediocru. Gãlãgios dar cam atât.

 

Eu zic ca penru banii lui este ok, are 100W, reverb decent si 2 difuzoare ok pentru segmentul lui de pret. Si cleanul este bun pentru un solid state.

 

Trebuie privit totul si prin prisma pretului, la cat costa si ce ofera nu cred ca poti sa ai pretentii de mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Ia numãrã câte fire ies din ãsta :)

http://www.youtube.c...tailpage#t=143s

Sunt multe alte exemple.

 

hai ca stii la ce m-am referit :D

 

 

 

 

Ai auzit tu live de la 4m distanta despre ce vorbesti ??? Petrucci ,Vai , Maiden .Stii tu ce si cum a fost legat cum a fost preluat si de fapt ce se aude "in sala" ?.

Ce auzi pe youtube inregistrat cu camere video este departe de sunetul live .

iar ce auzi pe videouri oficiale este "coafat" post recording.

 

Eu vorbesc de ce se aude pe albume

 

 

 

Poate reușiți sã postați și o recenzie pentru amplificatorul din titlul topicului. :)

 

Am cantat pe el acum 3 ani, si ii recomand sa se indrepte spre Fender FM65, mi se parea mult mai fain tonewise.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre acest amp, Fender 212R, pe care il posed si eu:

Este un amp cu mult volum, mai mult decat suficient, as putea zice; cel putin decat am avut eu nevoie. Cele doua canale suna ok; o problema este cu noise-ul de pe drive. Ampul mi se pare ca este ft intepat, uneori devenind chiar deranjant. EQ-ul nu este ft vast si drept urmare, nu poti sa remediezi asta prin EQ.

 

Cat despre ce am prins din zbor p-aici, as baga prin Effects Loop procesorul, daca as avea o emulare de amp buna pe procesor, altfel, nu imi suna prea grozav. Eu personal, prefer sa tin procesorul mai uscat iar restul sa vina din amp(si ca sa nu ma dea afara din casa, sa tin procesorul la un volum mai mic).

 

Mi se pare ca ampul asta suna ok fara niciun procesor in fata... daca se canta doar rock, si ajunge un canal de clean si unul de drive, mai bn se echilibeaza astea si se canta cu ele, parerea mea.

 

Un trick: cum nu am avut camera speciala pt inregistrari, sau microfon bun, am tot inregistrat fara sa microfonez ampul. Astfel ca, scot semnalul prin PRE OUT-ul ampului si bag in Line In-ul PC-ului. In PWR IN-ul ampului, bag un cablu care duce... nicaieri, sau orice mufa goala. Astfel, voi monitoriza exact ce se inregistreaza, ma pot auzi bine in casti, si sunetul va fi relativ ok. Daca nu este nevoie de ceva extrem de "curat"(din cauza noise-ului), recomand drive-ul ampului la inregistrari (fara MID CONTOUR, desigur). De canalul de clean nu sunt ft incantat pt inregistrare.

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

 

Am eu una: e un amplificator perfect mediocru. Gãlãgios dar cam atât.

 

La modul asta mi se pare o afirmatie gratuita si de 2 lei (fara sa doresc vreun afront).... Ar fi poate cazul si sa aduci cateva argumente...

Link to comment
Share on other sites

N-am cum sã-mi argumentez experiențele estetice subiective. Dacã ție-ți place cum sunã e perfect pentru tine. Pânã la urmã asta conteazã, nu?

Dar sunt și aspecte obiective; s-a afirmat cã e pertinent în contextul clasei sale. Eu am dat un contraexemplu, existã și altele:

  • vechea serie Valvestate de la Marshall
  • seria Tone Blaster X de la Ibanez
  • seria Flexwave de la Crate (care e aproximativ același lucru)
  • seria Valveking de la Peavey
  • seria V-tone de la Behringer (au ca preamplificator circuitul de Sansamp GT2)
  • diversele amplificatoare cu preamp digital

 

Iar dacã vrei flexibilitate maximã la preț minim poți aplica soluția lui Arpi: preamp-ul care-l dorești (în cazul tãu procesorul) + poweramp liniar + ce cab(uri) vrei.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Scuze, am sarit si eu putin de c*r, mai mult din instinct. M-am obisnuit cu multi care vin intr-o discutie de genul asta si spun "x e naspa" , "y e prost" ....si doar atat. Nu prea ma ajuta cu nimic genul asta de afirmatie. Daca e vorba de o opinie subiectiva, o chestiune de gust, atunci e ok. :) Mai am pana sa promovez la ampuri cu tub... Pentru distractie, uite ce se intampla cand o scula buna e pusa in mainile unui ciumpalac:

 

http://www.youtube.com/watch?v=T0ZAxBftAEA&feature=related

 

Link to comment
Share on other sites

Tu ești singurul care a rãmas cu impresia cã despre asta ar fi vorba. Normal cã nu reduce din putere, nimeni n-a zis cã ar face-o. Însã:???????????

[.............................

Nu ai citit ???

 

postul #2 din topic de @metalsandman

 

"....daca vrei sa nu te scoata din camera, incearca sa pui procesoru in "Power Amp In", ca sa sari peste preamplificarea lui, sa ramai cu preamplificarea din procesor...."

 

Despre asta tot incerc sa zic ...mai ales ptr faptul ca multi nu inteleg .... care este relatia dintre amplificarea in tensiune inainte de "final" si de amplificarea in curent al "final"-ului

 

 

Etaje finale doua canale separate si inca pe tuburi chiar OK ptr chitaristi :

 

Marshall EL34 100/100 sau Marshall EL34 50/50

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productId=24

http://www.marshallamps.com/product.asp?productId=23

 

Cum am amplifuri nu mai investesc in altele atatia bani asa ca flosesc amplifuri ieftine second hand din cele ptr masina ( nu mai trebuie sa finalizez un proiect Quad ce sta de ani de zile intr-o cutie plus altele incepute testate si ramase in cutii...)

Aceste anplifuri de masina sunt deobicei foarte bune ptr chitara daca folosesc un formator de ton ,,,cu MOSFET de putere suna minunat foarte aproape de tub .dar si cele cu tranzistoare sunt bune .Au piesele selectate ...etc ..lucru ce la nivel de amator este cam problematic.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Etaje finale doua canale separate si inca pe tuburi chiar OK ptr chitaristi :

 

Marshall EL34 100/100 sau Marshall EL34 50/50

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productId=24

http://www.marshallamps.com/product.asp?productId=23

 

Cum am amplifuri nu mai investesc in altele atatia bani asa ca flosesc amplifuri ieftine second hand din cele ptr masina ( nu mai trebuie sa finalizez un proiect Quad ce sta de ani de zile intr-o cutie plus altele incepute testate si ramase in cutii...)

ceste anplifuri de masina sunt deobicei foarte bune ptr chitara daca folosesc un formator de ton ,,,cu MOSFET de putere suna minunat foarte aproape de tub .dar si cele cu tranzistoare sunt bune .Au piesele selectate ...etc ..lucru ce la nivel de amator este cam problematic.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai citit ???

 

Nu știu cum sã-ți subliniez eroarea logicã mai departe fãrã a înceta sã fiu... cumsecade.

Poate dacã mai adaug câteva semne de punctuație gratuite și informații irelevante pline de greșei ortografice, gramaticale și de exprimare...

 

Repet: doar tu ai sãrit la respectiva concluzie. Înțeleg cã existã o barierã de limbaj dar nu eu sunt de partea cealaltã a barierei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.