www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau O Chitarã Electroacusticã


Guest Cântec
 Share

Recommended Posts

Guest Cântec

Am citit pe aici ca Ibanezul are topul cam subțire iar Fenderlu este facut integral din lemn laminat ceea ce nui prea bine

 

La chitara propusã de mine ma atrage aspectul

Link to comment
Share on other sites

Deci hai sa-ti spun ceva:

 

Harley Benton face chitare de tot gunoiul. Daca iti cumperi sa ti-o agati pe perete, super ok. Daca vrei s-o canti... mai bine iti iei altceva. Mai bine iti iei cred ca si "Hora Reghin", in pelerina mea.

 

You have been warned

 

Succes in gasirea chitarei dorite.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Guest Cântec

Mai e cineva pe acolo care sa ma ajute sami aleg si eu o chitarã acusticã sau electroacusticã cu care pot sa cant in general genuri muzicale înrudite cu rockul?

 

Multumesc de sfat dar ce inseamna sh

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe aici ca Ibanezul are topul cam subțire iar Fenderlu este facut integral din lemn laminat ceea ce nui prea bine

 

La chitara propusã de mine ma atrage aspectul

 

 

Bine ca Fender si Ibanez, pt chitare acustice, si electroacustice low cost, entry level, fac chitare te tot kktul. Dar ce conteaza, pana la urma, tot HB-ul va ramane, pt ca te atrage aspectul :).

 

Ti s-au dat niste sfaturi foarte bune in topciul asta de chitare mai mult decat ok pt categoriile lor de pret.

 

Daca tot spui ca ai citit pe ici pe colo ca Fenderu e asa, si Ibanezul asa, atunci mai mult ca sigur trebuie sa fi citit ca Harley Benton suge timp mare.

 

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=326&BrandProductID=1623

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=326&BrandProductID=1625

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=206&BrandProductID=1221

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=206&BrandProductID=1903

 

Cel mai bine ar fi sa te duci tu sa pui mana pe ele, sa le compari, si dupaia sa te intorci pe forum si sa spui ca Harley Benton e ok, iar restu's de coco(s).

 

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Cântec

Sincer imi place cum arata hb dar miemi trebuie o citara care sa cant cu ea si de acea vam intrebat pe voi...oricum takmine eg320c cred ca mi sar potrivi foarte bine daca nu unul bin Ibanezurile de mai sus sau un aeg8e

Link to comment
Share on other sites

Sincer imi place cum arata hb dar miemi trebuie o citara care sa cant cu ea si de acea vam intrebat pe voi...oricum takmine eg320c cred ca mi sar potrivi foarte bine daca nu unul bin Ibanezurile de mai sus sau un aeg8e

 

Ibanez AEG8 e facut din aghatis laminat si fata din molid laminat=>la rece nu prea suna grozav,insa are o doza si un preamp destul de bune.

In mod normal as fi spus sa mai strangi bani si sa iei un AEG10,insa am avut ocazia sa cant pe una si nu am ramas prea placut surpins...(ce-i drept avea corzile destul de vechi).

O chitara mai mult decat OK in plaja de pret sub 1000 de lei este Lag T66,cu versiunea electro acustica aici.

Mie personal mi se par mai ok decat takamine la aceeasi bani.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Tamy

Buna! Eu am chitara electroacustica Fender si sunt foarte incantata de ea, eu cant la ea de un an si am scimbat decat o coarda adica MI.... succes;)

Link to comment
Share on other sites

Buna! Eu am chitara electroacustica Fender si sunt foarte incantata de ea, eu cant la ea de un an si am scimbat decat o coarda adica MI.... succes;)

 

Cred ca ti-au placut tare mult corzile daca nu ai schimbat decat una timp de un an. Sunt convins si ca suna excelent cu noua coarda MI.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Electroacustica

 

inseamna o chitar intre

 

...Electrica <.......si .......> Acustica

 

Nu este o regula sau un standard care spuna cat la suta trebuie sa fie electrica cat l a suta acustica.

 

De fapt este o chitara care se aude si la rece un pic mai mult decat o scandura electrica ..plus are sunet mai "cald" cand este amplificata , sunetul ..timbrul depinde de cutia de rezonanta si material.

 

Top-ul chitarelor electroacustice est emai gros nu este facut ptr a se canta fara amplificare electrica..dar in caz de nevoie se poate zdrangani si la rece..

 

daca urmariti pe iutub cum se construiesc aceste tipuri de chitare ...puteti auzi cum explica lutieri ce si cum fac..sau ce trebuie sa ....

 

 

Chitara acustica normala ce are adaptor doza electromagnetica sau piezo este altceva o rezolvare de nevoie ca sa nu mai dai bani pe una electroacustica...dar ai probleme cu anumite frecvente...plus ai nevoie si de un circuit adaptor cu EQ etc ca sa scapi de rezonante...deci la urma tot la sunetul "castrat" al chitarelor cu Top laminat si sau din material mai gros ajungi ....etc ...

 

Buna! Eu am chitara electroacustica Fender si sunt foarte incantata de ea, eu cant la ea de un an si am scimbat decat o coarda adica MI.... succes;)

Esti o domnisoara? ..

 

corzile nu suna frumos si bine dupa un anumit timp de utilizare ..trebuie schimbate ca sa aiba sunetul frumos si sa nu falseze la octava.

 

Poti fi multumita de mai orice chitara daca se pot apasa reltiv usor corzile si suna curat fara "buzz" la taste.

 

Ptr ucineva care stie sa cante bine de tot este OK orice chitara ( reglata decent ) dar ptr anumite performante este nevoie de chitare cu calitati tehnice si acustice exceptionale.

 

Cum pe rgc.ro suntem numai super profesionisti care dam concerte numa la Royal .... avem nevoie de super chitare ..atat ptr sunet ,tehnica cat si reprezentare ( fitze).

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest tanu

In caz ca te intereseaza am o chitara electroacustica Ibanez AEG 8, de vanzare. Are vechime aproximativ 1 an jumatate, cu cateva zgarieturi, pret negociabil 650 ron, culoare neagra. Traian

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.