www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Atenuator De Putere


Variant
 Share

Recommended Posts

Cine are un amp prea puternic pentru locatia unde canta/repeta, cunoaste problema.

La cererea unor clienti de-ai mei, am construit doua atenuatoare de putere (deocamdata).

Ideea a fost sa nu iasa foarte scump, ca la sute de EUR am vazut destule pe piata.

Asa ca am achizitionat potentiometru bobinat, de putere, asa numitul L-Pad. Cel folosit de mine e de 100W si 8 ohmi.

Schema de conectare este foarte simpla, trebuie doua jack-uri de 6.3, un L-pad adaptat ca putere si impedanta, 2 cond electrolitice de 20-30 uF puse cap la cap (pe minus) ca sa iasa ceva gen 10-15uF nepolarizat.

Rolul condensatorului este de a recupera o parte din inaltele care tind sa se diminueze peste o anumita valoare a atenuarii, pe finalul cursei potentiometrului.

post-3928-0-40560100-1302975906_thumb.gif

Am folosit o cutie Hammond 1590BB careia i-am decupat capacul de jos pentru aerisire. Cu cat puterea amplificatorului e mai mare, cu atat se va disipa mai multa caldura, normal.

 

A iesit asa:

post-3928-0-26991500-1302975020_thumb.jpgpost-3928-0-36134800-1302975034_thumb.jpgpost-3928-0-33148500-1302975057_thumb.jpg

 

Din ce a spus primul beneficiar, si din testele mele la acest atenuator, pare o solutie destul de buna, si mai ales e ieftina. Nu e perfect, probabil nu se compara cu un Marshall Power Breake :) sau Webber Mass Atenuator, dar pentru un pic mai multa liniste pe-acasa, eu zic ca merita efortul construirii lui.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cine are un amp prea puternic pentru locatia unde canta/repeta, cunoaste problema.

La cererea unor clienti de-ai mei, am construit doua atenuatoare de putere (deocamdata).

Ideea a fost sa nu iasa foarte scump, ca la sute de EUR am vazut destule pe piata.

Asa ca am achizitionat potentiometru bobinat, de putere, asa numitul L-Pad. Cel folosit de mine e de 100W si 8 ohmi.

Schema de conectare este foarte simpla, trebuie doua jack-uri de 6.3, un L-pad adaptat ca putere si impedanta, 2 cond electrolitice de 20-30 uF puse cap la cap (pe minus) ca sa iasa ceva gen 10-15uF nepolarizat.

Rolul condensatorului este de a recupera o parte din inaltele care tind sa se diminueze peste o anumita valoare a atenuarii, pe finalul cursei potentiometrului.

post-3928-0-40560100-1302975906_thumb.gif

Am folosit o cutie Hammond 1590BB careia i-am decupat capacul de jos pentru aerisire. Cu cat puterea amplificatorului e mai mare, cu atat se va disipa mai multa caldura, normal.

 

A iesit asa:

post-3928-0-26991500-1302975020_thumb.jpgpost-3928-0-36134800-1302975034_thumb.jpgpost-3928-0-33148500-1302975057_thumb.jpg

 

Din ce a spus primul beneficiar, si din testele mele la acest atenuator, pare o solutie destul de buna, si mai ales e ieftina. Nu e perfect, probabil nu se compara cu un Marshall Power Breake :) sau Webber Mass Atenuator, dar pentru un pic mai multa liniste pe-acasa, eu zic ca merita efortul construirii lui.

100W ???????

 

Eu am de 8 Ohmi un potmetru simplu ( in sensul ca nu-i dublu tip L-pad) pai la 100W se incalzeste .

E undeva intre piese ...are sarma rezistive de aprox 0,3mm .potmetrul este bobinat pe ceramica ,Diametru potmetrului este de aprox. 80mm .Adnancimea bobinajului de aprox 100 mm deci 80 /100 mm deci mare fata de ce ai pus tu .

 

Tipuri mai mici am pue la tweetere piezo la niste boxe.

 

Trebuie sa vad si eu un asemnenea L-Pad la 100W ?Se gaseste in magazine sau trebuie sa comand ..? nu ptr statie ci ptr tot felu de alte adaptari ..unde vreau potmetru in loc de divizor cu comutator dublu in trepte .

 

Bineinteles daca nu-i ptr masurari nu conteaza daca chiar "lumineaza " bobinajul de la puterea de pe iesire si ii creste rezistenta peste cei 8 ohmi( sau cat are nominal)

 

Cine nu poate sa faca rost de Potmetru L-Pad poate sa utilizeze divizoare rezistive construite din rezistoare discrete se calculeaza valorile divizoarelor ce se cupleaza in trepte cax sa aiba diferenta de 6dB intre trepte si este suficient cu cateva trepte ..sa zicem 4 trepte inseamna 24 dB .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi,

Potentiometrul are diametrul de 6,3 cm, si grosime de 3 cm, ca sa-ti faci o idee, poate nu-ti dai seama din poze ca e destul de mare. Normal, are corp de ceramica.

A fost testat pe Deluxe Reverb la 22W, si pe AC4-ul meu de 4W. Pe DR s-a incalzit putin, nu foarte tare, la mine a ramas rece, desigur.

Uite cum arata cutia lui, sa vezi specificatiile:

post-3928-0-47389200-1303022044_thumb.jpgpost-3928-0-74247400-1303022063_thumb.jpg

 

Acum, daca intr-adevar duce 100W, nu stiu, probabil la limita, ma gandesc ca intr-o carcasa mai mare, eventual cu un ventilator care sa bata pe el, si cu doua oua si o bucatica de bacon puse deasupra, faci treaba si la 100W. :)

 

@klaus^^^, nu stiu cum e chestia aia pe care ai vazut-o tu pe e-bay, posibil sa fie ceva asemanator.

 

L-Pad-ul eu l-am luat de aici: http://www.tube-town...0W---8-Ohm.html

La banii astia, garantat e o solutie, macar pe-acasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi de info! :D

 

Parerea mea e ca aceasta sectiune DIY este pentru impartasit informatii, astfel incat si altii sa poata face anumite lucruri, poate utile, profitand de experienta celor care prezinta respectivele realizari.

Altfel nu vad de ce am posta aici, daca nu pentru a arata si altora ce se poate face, si mai ales cum. Intrebarile si precizarile suplimentare sunt binevenite.

Spor la mesterit! wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca aceasta sectiune DIY este pentru impartasit informatii, astfel incat si altii sa poata face anumite lucruri, poate utile, profitand de experienta celor care prezinta respectivele realizari.

Altfel nu vad de ce am posta aici, daca nu pentru a arata si altora ce se poate face, si mai ales cum. Intrebarile si precizarile suplimentare sunt binevenite.

Spor la mesterit! wink.gif

 

ai dreptate :respect:

dar... stii ca unii nu sunt dornici de a impartasi din cunostintele lor ,chiar se oftica ,atunci cind vad ca unii " mai dam din casa"

parerea mea este urmatoarea " un mormint este destul de mic,abea avem loc in el,de ce sa mai luam si cunostintele cu noi? la un moment dat nu mai avem nevoie de ele sau de BANII facut cu aceste cunostinte"

:rulez:

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.