www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

boxa chitara


Guest dau.bine
 Share

Recommended Posts

Guest dau.bine

Sall All

Doresc sa-mi construiesc o incinta inchisa (de compresie)

in jurul unui celestion G 12 , pentru chitara.

Poate ma ajuta cineva cu un sfat sau link,ca sa o pot dimensiona.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Sall All

Doresc sa-mi construiesc o incinta inchisa (de compresie)

in jurul unui celestion G 12 , pentru chitara.

Poate ma ajuta cineva cu un sfat sau link,ca sa o pot dimensiona.

Multumesc

http://colomar.com/Shavano/construction.htmlvezi daca te ajuta asta ...sorry ca ma bag dar nu erau de obicei incintele de chitara opend back.. si nici nu se tinea cont de dimensiuni asa mult ....dar nus informat bine ..asa ca asteapta si alta parere

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall Man

ms. mult , pe asta l-am vazut , e acolo o constructie de incinta inchisa pt. bass, numai ca e cu doua difuri , stau si ma gindesc daca sa dau volumul in jumatate si sa respect specificatiile... ???

Oricum as fi preferat sa iau de buna o constructie de serie, si nu un experiment al unui entuziast , ...nu de alta dar..."de gustibus....." :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Sall Man

ms. mult , pe asta l-am vazut , e acolo o constructie de incinta inchisa pt. bass, numai ca e cu doua difuri , stau si ma gindesc daca sa dau volumul in jumatate si sa respect specificatiile... ???

Oricum as fi preferat sa iau de buna o constructie de serie, si nu un experiment al unui entuziast , ...nu de alta dar..."de gustibus....." :)

dude...da incearca sal montezi intr-o carcasa cu spate deschis gen combo openback si ai scapat de o grija

asa is facute majoritatea boxelor si caburilor de chitara...deasta poti sa le schimbi digul fara probleme...cred ca o boxa cu spate inchis ar da un raspuns prea puternic la bass....deci nu destul de puternic la inalte..................

 

ps: vezi ca in general aparatura pt chitara nu este foarte hi-fi asa ca iti permite mai mult

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Da Man , cam asta era si ideea,

Doresc o incinta care sa aiba un ton mai amplu in bass, si in acelasi timp un pic de dampening, un raspuns mai soft, nu-mi trebe atak , sau altceva agresiv , de asta am decis sa merg pe tipul asta de constructie.

In paralel am dat in lucru un etaj final pe lampi , in care vreau sa intru direct de pe preul de chitara.

Ah ...am uitat sa zic...vreau sa amplific o chitara semiacustica cu doza piezo...si preamplif activ.

Acum nu-mi pun probleme de inalte, am un difuzor capabil (G12 verde)care da un ton cu suficienta stralucire..

Bine, bine , ... acu ma astept sa sune cam cum imi inchipui eu...inchipuie-ti ca toate astea sunt la nivel de experiment, oricum un echipament scump nu imi pot permite , asa ca nu pot decit sa incerc , ...si poate ma mai ajutati si voi cu ceva sfaturi competente.

Ms. fain : Catalin

Link to comment
Share on other sites

Sall All

Doresc sa-mi construiesc o incinta inchisa (de compresie)

in jurul unui celestion G 12 , pentru chitara.

Poate ma ajuta cineva cu un sfat sau link,ca sa o pot dimensiona.

Multumesc

Boxa de compresie este altceva....

 

Incinta inchisa , cel putin 50 litri de difuzor de 12" ( ptr chitara) , restul nu prea conteza la chitara.

 

Basul o sa "urce" aerul din boxa liniteaza cursa difuzorului , Frecventa de rezonanta urca.

 

Ptr chit se folosesc incinte deschise in spate ptr a avea basi ,si cursa mai mare aceasta cursa mai mare da tonul de chit la partea de joase.Am descris pe forum la topicul cu statie pe lampi.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Boxa de compresie este altceva....

 

Incinta inchisa , cel putin 50 litri de difuzor de 12" ( ptr chitara) , restul nu prea conteza la chitara.

 

Basul o sa "urce" aerul din boxa liniteaza cursa difuzorului , Frecventa de rezonanta urca.

 

Ptr chit se folosesc incinte deschise in spate ptr a avea basi ,si cursa mai mare aceasta cursa mai mare da tonul de chit la partea de joase.Am descris pe forum la topicul cu statie pe lampi.

da ai dreptate cu presiunea eu is obisnuit cu incinte bass reflex nu ma-am gandit la incinta total inchisa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.