www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De ce nu mai are rock-ul patrunderea in mase pecare o avea in anii '70-'90?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Ei, eu nu mai incerc sa-l conving pe gorunul. Eu sper ca el e vreun troll nepriceput si ca de fapt rade in spatele monitorului de noi toti ca suntem prosti si ca picam in capcanele sale urzite cu maiestrie. Asta e, n-a zis nimeni ca va fi usor.

 

Morunule, sanatate! Dracu sa-i ia de rocari!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest morunul sub Dig
Sunt de acord cu Vlad. Morunul de sub Dig, ai cantat vreodata intr-o trupa? Rock sau de orice fel?

 

ce importanta are daca am cantat, aici discutam de nu se mai asculta roc

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Ei, eu nu mai incerc sa-l conving pe gorunul. Eu sper ca el e vreun troll nepriceput si ca de fapt rade in spatele monitorului de noi toti ca suntem prosti si ca picam in capcanele sale urzite cu maiestrie. Asta e, n-a zis nimeni ca va fi usor.

 

Morunule, sanatate! Dracu sa-i ia de rocari!

 

ce capcane, ce troll vladutule

 

inteleg ca iti pare rau ca nimeni nu mai asculta muzica care iti placea tie in tinerete, dar asta e, ce sa-i faci, oamenii e prosti, nu intelege ei cultura

 

Asta discutam pana sa incepi sa iti dai cu parerea de cat de simplu este rock-ul :) Dar oricum, eu nu mai discut. Bafta si sanatate.

 

pai ar fi trebuit sa evacuezi inca de cand ai zis ca kiss tv ar trebui sa dea metalica

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Fiecare intelege ce poate.

 

eu am inteles ca tu LITERALLY crezi ca rock > * si argumentezi asta prin "complexitatea" si "talentul" necesar

corect/gresit?

 

Chiar mi-era dor de o "discuție" gen "rock vs. the world".

Pãi bine, mã, dar ºtiți cine a inventat rock-ul? Apoi ªtefan Hruºcã, mã!

 

las' ca e buna o discutie de-asta, strang si io posturi ca sa imi apara desertul nuclearologic

 

raspunsul e simplu: lumea face copii din ce in ce mai retardati

 

acu 21 de ani in constanta s-a nascut un astfel de copil

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Lasa, zi acolo. Nu se supara unchesul pentru atata lucru.

 

hai mai postezi un grafic sau evacuezi threadu?

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Si sa ramai tu singurul prost din curtea scolii? Nu prea cred!

 

si atunci vladut, dupa ce si-a vazut argumentele de roacker pletos desfiintate de "gorun", a recurs la siretlicuri de 2 bani pt postcount++

 

si btw vezi ca mai e unu in curtea scolii, nightlight, care spera si el sa i se arunce un oscior

poftim nightlight, poftim

Edited by morunul sub Dig
Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Si totusi, de ce nu mai are rock-ul patrunderea in mase pe care o avea in anii '70-'90?

 

o are dar rock nu mai inseamna ac/dc si metalica (din fericire)

 

de asemeni lol @ cine mi-a dat report la post dar n-are coae sa posteze aici for real

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Se pare ca vorba aia, conform careia cantitatea de inteligenta pe Pamant e constanta iar populatia e in continua crestere are valabilitate mai mare decat am crezut noi vreodata. Threadul asta degenereaza big time, intr-un meci intre doi oameni cu pretentii de adevaruri supreme.

Nu cred ca nu se mai asculta rock sau ca rockul nu are (potential) patrunderea pe care a avut-o in anii 70 sau 80.

Nu stiu daca s-a spus asta vreodata, dar dupa 75 si curentul Disco, trecand prin 80 (MTV) si 90 (RnB), Mass Media a vandut cat mai mult muzica, hai sa-i spunem "ne-rock".

De ce? Din considerente varii. Rock a insemnat dintotdeauna rebeliune. Ori nici o societate nu vede cu ochi buni rebeliunea. Pseudo-rebeliunile gen "gangsta" si mai stiu eu ce kkturi nu sunt altceva decat curente atat de mainstream, ca-ti vine sa si borasti! Beyonce featuring fuckin 50 Cents big time gangsta from the deepest lungs of Hell. RAHAT!

Daca Mass Media ar fi interesata sa se promoveze rockul, acea patrundere potentiala pe care il are rockul s-ar ivi si la suprafata. Asa se merge cu ce e.

Va dau un exemplu: Dream Theater a facut un turneu prin 2006 sau 2007 unde nu s-a pus nici un afis, nici unde. Totusi au fost toate venues sold out. Si nu erau cluburi de 300-500 de persoane, ci venues de cateva mii .

AC/DC, care conform pestisorului de sub dig nu reprezinta rockul astazi strang cu mare usurinta stadioane intregi si biletele sunt sold out intr-o ora. Anul trecut, la Viena am vazut familii intregi, bunici, parinti si copii la concert.

Rockul are patrundere, sau, hai sa zicem, ar avea. Trebuie insa ajutat. De Mass Media, pt ca publicului ii place sa inghita dumicatul gata mestecat.

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Se pare ca vorba aia, conform careia cantitatea de inteligenta pe Pamant e constanta iar populatia e in continua crestere are valabilitate mai mare decat am crezut noi vreodata. Threadul asta degenereaza big time, intr-un meci intre doi oameni cu pretentii de adevaruri supreme.

Nu cred ca nu se mai asculta rock sau ca rockul nu are (potential) patrunderea pe care a avut-o in anii 70 sau 80.

Nu stiu daca s-a spus asta vreodata, dar dupa 75 si curentul Disco, trecand prin 80 (MTV) si 90 (RnB), Mass Media a vandut cat mai mult muzica, hai sa-i spunem "ne-rock".

De ce? Din considerente varii. Rock a insemnat dintotdeauna rebeliune. Ori nici o societate nu vede cu ochi buni rebeliunea. Pseudo-rebeliunile gen "gangsta" si mai stiu eu ce kkturi nu sunt altceva decat curente atat de mainstream, ca-ti vine sa si borasti! Beyonce featuring fuckin 50 Cents big time gangsta from the deepest lungs of Hell. RAHAT!

Daca Mass Media ar fi interesata sa se promoveze rockul, acea patrundere potentiala pe care il are rockul s-ar ivi si la suprafata. Asa se merge cu ce e.

Va dau un exemplu: Dream Theater a facut un turneu prin 2006 sau 2007 unde nu s-a pus nici un afis, nici unde. Totusi au fost toate venues sold out. Si nu erau cluburi de 300-500 de persoane, ci venues de cateva mii .

AC/DC, care conform pestisorului de sub dig nu reprezinta rockul astazi strang cu mare usurinta stadioane intregi si biletele sunt sold out intr-o ora. Anul trecut, la Viena am vazut familii intregi, bunici, parinti si copii la concert.

Rockul are patrundere, sau, hai sa zicem, ar avea. Trebuie insa ajutat. De Mass Media, pt ca publicului ii place sa inghita dumicatul gata mestecat.

 

incredibil, dupa tot "efortul" depus de mine sa va determin sa dati un google ca sa vedeti ca se canta roc pe toate continentele, si e pe toate siteurile, de la cele mai negre siteuri de roackeri satanisti pana la cele mai pitchfork bloguri de hipsteri

 

deci dupa toate astea iar reveniti la ac/dc si dream theater

 

GG RGC

 

GG

 

costi iorga o da un pic si pe rasism sugerand ca muzica gen beyonce si 50 cent e "***" dar suntem in romania, asta nu ma surprinde

 

uite roc modern:

mie personal nu-mi place melodia asta (altceva de la trupa asta in particular n-am ascultat...inca)

dar plm e ceva diferit de basini ca ac/dc, si e foarte populara

 

 

problema la threadu asta e ca voi vedeti patrunderea rockului ca cum a fost in anii 70-90 fara sa luati in considerare faptu ca intre timp a aparut internetu, astfel televizoru si radioul au devenit I-RE-LE-VAN-TE pentru majoritatea publicului

Edited by morunul sub Dig
Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Eu cred ca e momentul sa luati o mica pauza de la threadul asta.

 

eu cred ca threadu asta, cand va ajunge la punctul terminus si atingem un oarecare consens, ar trebui inchis si sticky-uit pentru a evita astfel de threaduri de n00b pe viitor

 

cineva a zis mai sus ca rocu nu mai e popular pt ca noi oamenii am involuat

VRAJEALAAAA

 

noi am ramas la fel, rocu a evoluat, doar tineretu in ziua de azi n-o sa puna mana pe chitara sa cante ce au cantat parintii

Edited by morunul sub Dig
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

presupun ca in anii aia deabia o inceput toata ideea si toti erau mega pasionati pentru ca daca erai rocker erai foarte rebel

acuma ideea de rebel o intalnesti la manelistii care merg in cluburi pentru ca ei au impresia ca isi fac de cap si ca nu is cuminti ca merg in cluburi si etc

in plus, mie imi place asa, ce satisfactie ai avea ca ai par lung daca toata lumea ar avea par lung, ce satisfactie ai avea ca poti sa canti foarte bine la chitara daca toata lumea ar canta foarte bine la chitara etc

(prin cuvantu manelisti includ orice persoana care asculta house / hip hop / muzica proasta in general)

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

in plus, atunci era la moda si cu totii stim cum vacile merg dupa ce e la moda (acuma e moda cu pantalonii bagati in cizme uitate pe strada ca 2/5 vaci poarta cizme bagate in pantaloni)

aia nu erau "rockeri" adevarati aia is "poserii" de azi care asculta doar ce e in top, cum iese o trupa din top cum si ei pleaca ca doar nu credeti ca toti manelistii astia asculta lady gaga ca le place, ca nu ai ce sa iti placa, asculta ca e la moda evident si cum nu va mai fi la moda cum pa pa lady gaga

asa era si acolo, se ascultau ca erau la moda si cum prostii sunt multi erau si multi rockeri

din cate cred eu "ma duc la concert" atunci era echivalentu lu "ma duc in club" azi, totu tine de moda si eu cred ca e mult mai usor sa minti ca iti place maneaua decat altceva pentru ca la metal sau chestii de genu e prea mare galagie si daca nu iti place te cam enerveaza

 

p.s. din nou prin manea inteleg orice muzica proasta

 

sa nu uitam episodu cu lordi, cand or castigat eurovizionu toti" poserii" aveau pe telefon lordi, asta vine sa intareasca ce am spus eu ca vacile (o mare parte din romania si din lumea intreaga) asculta ORICE e la moda si cum nu mai is la moda hai pa

daca intrebi acuma oricare dintre marii fani lordi (care erau la moda atunci) de ce nu mai asculta o sa zica "vai da e veche melodia aia" sau ceva in conditile in care eu ascult melodii si din '97

ca acuma nu putem crede ca oamenii aia din 70-80 erau rockeri pe bune, nu, erau poseri de astia si aia era la moda, astia se muta dintro tabara in alta fara nici un fel de problema, ca nu fac ei sa fie la moda, sa fie cool, sa se integreze mai bine, sa aibe si ei prieteni

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
melodia aia" sau ceva in conditile in care eu ascult melodii si din '97

 

 

Hai, bã, las-o moartã, nu te cred, nimeni nu ascultã muzicã atât de veche!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.