www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Bataie


Guest Yaang
 Share

Recommended Posts

Guest Yaang

Buna ziua ma scuzati daca a fost postat pe undeva un alt topic cu acest subiect.

 

Deci sa incep.. acum doua saptamani am achizitionat un Fender CD-60.. o chitara bunicica zic eu, incepator fiind am incercat sa invat ceva acorduri pentru a putea sa invat niste melodii dar se pare cu nu acordurile au fost problema majora ci bataia, adica nu imi iese ceea de sus spre exemplu pentru andri popa bataia este jjssjs si ceea de sus se aude foarte naspa. Ce v-as ruga este daca puteti sa imi dati niste sfaturi in legatura cu aceasta problema si cam ce ar fi de facut. Mentionez ca din tutorialele dupa net nu pot sa-mi dau seama pentru ca acolo vad doar un om care deja stie sa faca asta nu care ma invata pe mine sa fac asa ceva.

 

 

Multumesc anticipat si astept cat mai multe pareri.

Link to comment
Share on other sites

Guest HellsAngel

 Hai ma ...despre asta era vorba. :angry: Credeam ca e rost de vreo bataie  ...tocmai mi-am scos chitara din case si o pregateam sa dau in cineva  :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Si eu am avut senzatia ca te-a batut careva si vrei sa-ti formezi gasca pe RGC pentru revansa :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Foarte multe melodii, printre care și Andri Popa sunã cu bãtaia clasicã JJSSJS.

 

Ia un singur acord (sau blocheazã corzile, așa cum ți s-a sugerat mai sus) și exerseazã lent la început și mãrește tempo-ul pe mãsurã ce o stãpânești. Abia apoi poți trece la melodii propriu-zise.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua ma scuzati daca a fost postat pe undeva un alt topic cu acest subiect.

 

Deci sa incep.. acum doua saptamani am achizitionat un Fender CD-60.. o chitara bunicica zic eu, incepator fiind am incercat sa invat ceva acorduri pentru a putea sa invat niste melodii dar se pare cu nu acordurile au fost problema majora ci bataia, adica nu imi iese ceea de sus spre exemplu pentru andri popa bataia este jjssjs si ceea de sus se aude foarte naspa. Ce v-as ruga este daca puteti sa imi dati niste sfaturi in legatura cu aceasta problema si cam ce ar fi de facut. Mentionez ca din tutorialele dupa net nu pot sa-mi dau seama pentru ca acolo vad doar un om care deja stie sa faca asta nu care ma invata pe mine sa fac asa ceva.

 

 

Multumesc anticipat si astept cat mai multe pareri.

 

nu aud nici un JJssJs

 

asta nu stiu unde ai auzit

 

 

se ciupeste 75 % aprox arpegiat suna mai mult a powerchord , mai exista un strumming in spate aprox :

 

/ j s j s j s j s / j s j s j s j s / j s j s j s j s /j s j s j - j - /

 

cu accentele ce se impun frazarii din piesa..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Yaang

karpi nu te supara pe mine .. sunt incepator aceasta bataie am auzit-o in niste tutoriale pe net cum ca Andri Popa ar fi cantata JJSSJS... dar eu iti dau dreptate tie.

 

O sa incerc sa aplic ce mi-ati spus si poate poate ii dau de cap.

 

 

Multumesc mult pentru ajutor daca mai aveti si alte sugesti va rog sa postati.

 

@HellsAngel- nici acum nu vad rostul postului tau da ma rog... mai bine te abtineai!

Edited by Yaang
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Eu am inteles din postul tau initial ca suna "naspa" cand lovesti corzile de jos in sus (cand faci bataia in sus).Este foarte posibil (alta explicatie nu gasesc) sa nu lovesti toate corzile sau sa nu le lovesti relativ uniform (mai exact, nu lovesti decat corzile subtiri si deci suntetul nu are bass,nu are continut).Ca sa sune bine bataia indiferent cum ar fi ea....trebuie sa ai putin feeling...si asta nu poti sa capeti fara repetitie dupa cum au mentionat si colegii mei.Incearca sa repeti incet si sa lovesti corzile cat mai uniform.Dupa ce stapanesti aceasta tehnica te poti apuca sa te joci si sa accentuezi bataia pe anumite corzi pentru a obtine diverse sunete.

Sper ca e-am mai lamurit si canu te-am incurcat mai rau.Spor la exersat si numai bine.

Link to comment
Share on other sites

karpi nu te supara pe mine .. sunt incepator aceasta bataie am auzit-o in niste tutoriale pe net cum ca Andri Popa ar fi cantata JJSSJS... dar eu iti dau dreptate tie.

 

O sa incerc sa aplic ce mi-ati spus si poate poate ii dau de cap.

 

 

Multumesc mult pentru ajutor daca mai aveti si alte sugesti va rog sa postati.

 

@HellsAngel- nici acum nu vad rostul postului tau da ma rog... mai bine te abtineai!

 

Mai glumesc baietii ...mai ironizeaza si asa mai departe ...cand in ce stare psihica sunt..

 

 

pana una alta "bataia e rupta din rai "...hehe

 

Fa ptr inceput /J S J S/ pe o masura patru "batai" si asa o tii pana suna frumos ..lovesti toate corzile uniform razant ca sa sune un struming frumos .Cu accentele mai tarziu .Deocamdata accentele vor fi date de diferenta intre J si S . balansul tot aceasta alternanta cat mai egala o asigura.Frumos larg plin ,,,razant cum am amintit ca sa nu se agatze pana in corzi respectiv sa ciupeasca fiecare coarda cu tarie egala .asa va suna frumos...

 

Tot ptr inceput sa folosesti pene moi /elastice/ subtiri dupa ce ti-ai facut mana poti sa incerci cu pene rigide..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.