www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

voce nashpa.. sugestii?


Guest crazy_wookie
 Share

Recommended Posts

Guest Dragos Nicholas

"Oricine poate deosebi doua sunete si vrea cu adevarat sa cante, o poate face!" ...din spusele unui mare maestru profesor de canto care a facut asta timp de 50 de ani (si cu rezultate remarcabile). Acuma evident ca difera nivelul la care se poate ajunge dar tu care te plangi ca ai vocea nasoala banuiesc ca nu visezi sa canti ca Freddie...

Cert este ca sunt lucruri pe care le poti face ca sa-ti imbunatatesti cantul, daca iti doresti asta...

 

Ce m-a surprins (in mod extrem de placut) este ca acest maestru (cu o respiratie monstruoasa dpdv al duratei - asa ca o paranteza interesanta) pleda in favoare descoperirii, exercitiului si impostarii oricarei voci si nu numai a celor stelare; spre deosebire de altii, mult mai putin initiati (sau unii chiar pe dinafara) care se grabesc sa arunce cu noroi...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Asculta Freddie Mercury si eu mie mi-au spus astrele ca pe data de 29 Februarie vei canta ca el :) kidding ...

Scoala populara de arte cred ca te-ar putea ajuta putin :) pt ca degeaba exersezi daca nu sti sa canti sau falsezi ... is cateva "smecherii" care trebuie sa le sti :) (cum ar fi respiratia) ... bafta !

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

daca imiti....n-ai cum sa-ti formezi propriul timbru vocal....nu iti pare logic?

si apoi mai apare o chestie....cu cat te profundezi in....cover-uri....cu atat...devrii tipul "xerox" care nu o sa aiba niciodata....

o identitate....vocala, muzicala, sau orice altceva....

"saracii" care canta exclusiv cover-uri....au probleme mari!

exemplu real....

eu...sunt un compozitor...la scara micro....fara realizari notabile.

x e vocalist...sau asa crede....

ne intalnim pt. o auditie....

eu ii propun 2 alternative

ii dau textul in fata....(compozitie) si ii spun canta....

x se uita ca ghetoiu la mine....si spune nu stiu:

1. cum sa incep

2. ce sa incep

3. cand sa incep

raspunsurile....sunt simple

e un exercitiu de creatie si imaginatie deci...

incepi cum vrei

ce vrei

cand vrei

da omu nu stie sa faca asta pt ca el e xerox si nu a facut decat sa copieze

 

a doua alternativa....ii dau eu ceva improvizat....niste armonii...pe chitara sau pian...

saracu iar e praf...

spune ca nu a auzit niciodata....

sau imi cere sa incep eu....sa ii arat cum....

 

a fi vocalist...inseamna sa folosesti instrumentul pe care il posezi....

si anume vocea....ca vocea DA e instrument.....

si asa cum compui cu chitara cu pianu sau mai stiu eu ce....compui cu vocea....

 

ca sa revin la ideea ta....si sa-i raspund baiatului....

cand canti cu vocea....trebuie sa-ti folosesti creierul...intotdeauna...incearca sa pui si putin din tine.

si nu copia.

canti un cover....canta in felul tau, canta cu inima in felul in care il simti si nu cu capu, nu incerca sa copii nota cu nota ca va iesi un play-back prost....si decat sa fii comparat cu originalul...sa-ti spuna toti afonii

aaaaaaaa nu-i asa!!! mai bine....canti in felul tau!

ia poezii cu rima imperecheata si incearca sa le canti...iti va stimula imaginatia...asta daca nu ai textul tau!!!

salut si numai bine!

 

depinde ce vrei sa cantzi...ia-o progresiv...canta 1st ceva ushor apoi da-o-n nirvana...io asa am reushit...iar acu rup randurile...nu incerka vocalize sau ceva de genul..incearka sa imiti pana iti formezi propriul timbru vocal.apuca-te de canto...trust me, e the best choice
Link to comment
Share on other sites

Compozitorul mamii....... daca esti compozitor compui si ..MELODIA nu doar ARMONIA(si melodia poate fi compusa tot pe clapa, pian, ce vrei tu, trebuie doar sa tii cont de niste reguli atunci cand compui pt. voce). E imposibil sa canti fara a imita. Nu o mai dati in filosofii de 2 lei. NU SE POATE. Daca nu ai auzi niciodata in viata muzica poate nu ai canta. Daca ai auzit pe cineva cantand o piesa e imposibil ca atunci cand o canti sa nu te inspiri si nu e nimic grav. Gasirea propriei voci se face dezvoltand tehnica nu improvizand. Uite exact aceasi arie, aceasi linie melodica cantata sfinteste cum e scrisa poate naste tone de variatii. Toti canta pe vocea lor adevarata. Este o arie infernal de grea:

http://www.youtube.com/watch?v=ZYqlXXcDn78

http://www.youtube.com/watch?v=aMJaddOS9Gk

http://www.youtube.com/watch?v=2RnB6CmHdxI

 

Si inca una:

 

http://www.youtube.com/watch?v=uXjNwyJO5qY

http://www.youtube.com/watch?v=DOCZKWeX9ag...feature=related

 

Asa o canta un cioban http://www.youtube.com/watch?v=3usvh3g5MD0 ( sorry pt. toti iubitorii de Costel dar nu am reusit sa gasesc o interpretare mai proasta, observati va rog si schimbarea liniei melodice la belle forme .......)

 

Asa faci oamenii sa se prinda ca tu esti cel care canta fara sa te vada. Linia melodica poate s-o schimbe orice prost. S-o canti asa cum e scrisa cu mici modificari subtile ale culorii si dinamicii......pai ..asta-i cel mai greu lucru posibil.

Link to comment
Share on other sites

De-acord! Ca sa-ti formezi vocea in primu si-n primu rand trebuie sa asculti. Si daca vrei sa-ti formezi o voce calumea..la inceput si apoi sa incepi sa mai canti si pe coarda, sa le mai dai si din gat, sa mai faci un atac de glota cand suna bine in context [desi astea sunt foaarte periculoase :| mai bine nu] trebuie sa asculti pe langa muzica pe care o asculta majoritatea utilizatorilor rgc si ceva muzica clasica..sa auzi o impostatie de tenor, o impostatie de bas, o impostatie de bariton, si sa in final sa-ti dai seama care-ti place mai mult si sa incerci sa impostezi tu sunetu in felul tau.

 

Imitiatia bruta NU E BUNA! Cunosc persoane care fac canto la licee de specialitate si s-au obisnuit sa tubeze sunetu si sa-l imposteze ca sa semene marilor cantareti..si acum incearca sa scape de defectu asta. Orice profesor pe care-l intereseaza cat de cat viitorul tau va spune NU!

 

Iar compozitia, prietene, n-ai specificat daca ai scris si partitura. Daca omu stie sa citeasca o partitura si i-ai pus partitura in fata n-o sa te mai intrebe cum sa cant, cand sa incep, da aici cum fac, etc. Asa, sa-i canti 2 acorduri si sa-i spui canta, o sa-ti cante daca se pricepe la improvizatie, dar nu e obligatoriu ca orice voce buna sa se priceapa si la improvizatie din prima.

Edited by Shadowfaxster
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest darklord
Tare as fi curios sa pui o inregistrare unde dovedesti tu cele 6 octave... sau macar cele 4 ....

Si vorbesc asta pe voce de piept.

Ma indoiesc ca ai mai mult de 2.5 pe voce de piept ...

Restul poate sunt in fortaj sau pe voce de cap. Oricum ... sunt curios

 

 

dap si eu's curios...6 octave isi cam multe...nici nu stiu daca se poate canta atat de inalt sau jos...si sa nu fie nici fals...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu cred ca atunci cand zice cineva ca are voce se refera ca are o voce frumoasa iar cand zice ca nu are voce se refera la faptul ca falseaza sau are un ton mai putin placut.

 

De asemenea,exista oameni cu ureche muzicala si cu vocea praf.

 

Asa ca,dupa parerea mea,nu toti cei fara voce sunt si fara minte.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, faza-i ca nu am zis ca nu am voce, am pus alta intrebare. Nu stiu daca m-am exprimat corect sau nu, intrebarea era : " Daca am voce ( este placuta la auz, calda, moale etc.. ) dupa operatia de sept se poate schimba? Sau daca nu am voce ( ragusita, naspa etc ) , dupa operatia de sept se poate schimba? Intreb pentru ca am auzit ca dupa acea operatie ti se schimba tonul vocii si nivelul, depinde de operatie si ce mai aveai la nas:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Eu unul cred ca toti avem voce... Numai trebuie sa o cautam si sa o gasim ! Multi oameni au descoperit vocea asa prin joaca... Si-a batut joc de unul de la opera cum canta , si l-a imitat sa isi faca prietenii sa rada si a descoperit ca daca "isi da drumul" poate canta ceva.. Eu sincer sa fiu eram afon.. Dar am auzit niste piese de la beatles si am vrut sa le cant:D Desigur nu era nimeni acasa cand am incercat sa cant , si mi-am dat drumul si am reusit cat de cat. In prezent am o voce aproximativ buna , nu`s nici afon dar nu`s nici foarte bun ! ( plus ca m-am uitat la niste tutoriale pe yt , si am vazut pe altii cum fac si m-am descurcat )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Beatrice Raluca

buna,nu am stat sa citesc sfaturile pe care le-ai primit insa iti pot trimie ``niste ajutoare`` pe mail daca mi-l dai

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Dom'le, eu sunt una din persoanele care crede ca orice poate fi invatat, inclusiv sa canti, daca vine de la tine de undeva din interior o vointa extrema. :P

Ureche cam trebuie sa ai, nu cred sa fi fost vreun vocal care sa zica ca nu a falsat absolut niciodata haha dar alea sunt scapari mici de la neatentie, neconcentrare etc. Insa ca sa duc teoria mea la extrem, cred ca si auzul se poate educa cu mult mult exercitiu, dar asta e alta discutie...

insa tot ti-as recomanda sa faci niste cursuri de canto cu niste oameni buni care sa nu frece menta, chiar daca ai zis ca nu poti, e o mare diferenta...

exercitiile de respiratie sunt de cele mai multe ori cele mai ignorate, de acolo vin toate neajunsurile: ramai fara aer si intrerupi fraza ca un Gigel, sunetele nu au destula consitenta, "carne", notele inalte nu pot fi atinse etc. daca vrei niste exercitii simple: inspira pe 4 timpi si 1) o data da-i drumul la aer ca si cum ai zice un "aaa" si incearca sa-l tii cat mai mult (10 secunde macar), apoi 2) nu-i da drumul asa dintr-o data, ci fa ca sunetul "ssss", in cazul asta ar trebui sa tii aerul aproape de 2 ori mai mult ca dai mai putin dar cu mai multa putere... diafragma tre sa fie incordata putin in ambele cazuri (tre'sa inspiri pana in "burta" in caz ca inspiri pana in piept). daca pui o inregistrare oricat de ... ar fi ea oamenii ti-ar spune mai exact la ce sa lucrezi. cu notele poti sa faci multe exercitii, le gasesti si pe youtube. cand incepi sa canti incepe cu o melodie confortabila, nu te duce direct pe nu stiu ce sunet acut sa te fortezi si sub nici o forma nu forta gatul, daca canti din gat te-ai dat naibii cum s-ar zice.

si alte chestii banale dar de cele mai multe ori ignorate: nu fuma, bea multa apa, nu consuma ciocolata/lactate inainte, se cam pun pe corzile vocale, cel putin la mine...

io zic sa gasesti o melodie simpluta si sa nu te complici la inceput, sunt multe voci care se remarca prin timbru pur si simplu, nu prin nush ce voce fenomenala, gaseste locul unde iti suna cel mai bine vocea (note joase, inalte/etc.)

habar n-am ce asculti tu de obicei, dar daca esti un fan al blues-ului, poti incerca o gramada de cantece unde conteaza mai mult "feelingu" decat vocea in sine.

ex:

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.