www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

grain filler(sau ceva de genu)


Guest diogrey
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

deci.... am vazut in postul ala cu stratul construit de la 0 ca inainte sa aplice vopseaua a folosit un grain filler(sau cum se scrie) ce as putea folosi cu un efect asemanator sau poate as gasi produsul

 

 

am acasa grund de lemn dar nu cred ca indeplineste functia prea bine ca l-am incercat pe o chitara mai veche si nu sa vazut un rezultat clar :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Am vazut pe la Grosmann niste finisaje asemanatoare ... intreaba-l pe el ....

pai cum dau de el

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

Eu am folosit un fel de ulei special, care se usuca la aer. Ideea e ca lemnul absoarbe cat poate din acest 'grain filler', care apoi se usuca, si astfel lemnul poate fi slefuit si lacuit/vopsit perfect apoi.

Nu stiu ce produs sa-ti recomand.. ar trebui sa se gaseasca ceva pe la magazinele de bricolaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Eu am folosit un fel de ulei special, care se usuca la aer. Ideea e ca lemnul absoarbe cat poate din acest 'grain filler', care apoi se usuca, si astfel lemnul poate fi slefuit si lacuit/vopsit perfect apoi.

Nu stiu ce produs sa-ti recomand.. ar trebui sa se gaseasca ceva pe la magazinele de bricolaj.

pai am ceva care face exact ce spui tu se cheama grund de lemn

si cred ca il folosesc sa fad daca imi da efectul ala si dupia dau cu nitrolac

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

pai am ceva care face exact ce spui tu se cheama grund de lemn

si cred ca il folosesc sa fad daca imi da efectul ala si dupia dau cu nitrolac

stiti ce ar f tare daca as umple grainul sa iasa in evidenta limile d pe lemn ....asta cum as putea face ?

Link to comment
Share on other sites

Pai ce zici tu se poate realiza. E chestie de tehnica aplicarii ...chitului (grain filler este un chit de lemn cu particule fine).

Trebuie sa-l aplici cu o lamela de cauciuc si sa apesi bine, sa ramana in relief liniile lemnului. Trebuie rabdare.

Bineinteles ca o sa zica cineva k iti trebuie grain filler de la Steward MacDonald pentru o chiatara adevarata...

Pentru o copie ieftina ia chit acrilic de lemn, si e gata preparat :)

In loc de nitrolac poti folosi lac de vopsea metalizata (spray) de la un magazin pt auto.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Pai ce zici tu se poate realiza. E chestie de tehnica aplicarii ...chitului (grain filler este un chit de lemn cu particule fine).

Trebuie sa-l aplici cu o lamela de cauciuc si sa apesi bine, sa ramana in relief liniile lemnului. Trebuie rabdare.

Bineinteles ca o sa zica cineva k iti trebuie grain filler de la Steward MacDonald pentru o chiatara adevarata...

Pentru o copie ieftina ia chit acrilic de lemn, si e gata preparat :)

In loc de nitrolac poti folosi lac de vopsea metalizata (spray) de la un magazin pt auto.

am dat deja cu grund de lemn si a iesit destul de bine a mai inchis putin culoare ...dar acuma as vrea alceva... as vrea sa fac efectul de sunburst si is churios cum sa face in primul rand......0 si ce lac sa folosesc ...ce se apliaca primul lacul sau vopseaua?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

POZE !!!!!!!

da cine doneaza un aparat :):):):( ca sincer as fi vrut dar nu am nici o forma de fotografie disponibila ......idea e ca am bagat in corp grund pana nu mai intra....bai frate da tot mai intra maine ill mai iau la o tura B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.