www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Drepturi Autori


archDude
 Share

Recommended Posts

Am dat search si n-am gasit pana acum niciun topic asemanator cu ce vreau eu sa intreb.

Recent am avut un concert in care nicio trupa nu era inscrisa la ucmr. Deobicei cand cei cu care lucrez , organizeaza concerte cu trupe inscrise, platesc taxa de drepturi de autor.

Stiind ca niciuna din trupe nu e inscrisa, tura asta nu s-a platit nimic. Si totusi din ce am inteles de la patroana barului in care s-a facut evenimentul, au venit si i-au dat amenda 10 milioane pentru neplatirea drepturilor de autor.

Lucrul asta e legal ?

Din moment ce niciuna din trupe nu e inscrisa, de ce ar trebui sa se plateasca drepturi de autor ?! banii aia unde se duc ?!

Nu e prima data cand am mai patit asta , doar ca deobicei aveam om la intrare care ii dadea in suturi afara si nu se mai intorceau,

 

Tin sa precizez ca la acel concert intrarea a fost LIBERA !! Deci nu putea nimeni sa comenteze ca nu se plateau impozite sau alte tampenii. Si nici onorarii nu au fost date la trupe .

 

Daca exista cineva care sa stie legislatia mai bine si poate sa ma ajute, va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Dadeam rockoteci mai demult in Botosani. Cand se intampla sa ma intrebe careva de ce se cere intrare, eu ii spuneam ca nu e nici o intrare, doar strangem bani pentru bautura pe care o va consuma toata lumea. Foarte putin evenimente sunt organizate cu caracter oficial.

Daca s-ar cere socoteala pentru fiecare concert, metalul underground romanesc va disparea imediat.

 

Totusi, la acel eveniment de care vorbesti, ce drepturi de autor au fost incalcate? Se refera la trupele care au cantat sau la muzica pusa in local?

 

 

Oricum, cred ca stiu despre ce bar vorbesti.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

archDude, dgeekoo spune clar:

 

Daca organizezi orice fel de spectacol trebuie sa platesti 5% din costurile de organizare la ORDA (sau cum i-o spune).

Culmea: inclusiv sonorizare, transport si cazare artisti, electrica, femeie de servici s.a.m.d.

Chiar daca spectacolul este in piata publica, fara intrare, si canta numai trupe live care isi interpreteaza propriile piese (pentru care bineinteles sunt retribuiti).

 

Dupa lege taxa cade in sarcina organizatorului.

Sa te fereasca sfantul sa gasesti si vreun sponzor (ca sa poti acoperi cheltuielile) ca atunci apar si taxe locale de publicitate etc...

 

Legea este aiurea si se aplica si mai aiurea.

 

Ca de altfel multe altele in tarisoara asta bogata si frumoasa dar condusa cu c...rul.

 

http://forums.rgc.ro/topic/22420-cele-mai-bune-trupe-de-coveruri/page__view__findpost__p__317373

Link to comment
Share on other sites

quote name='archDude' timestamp='1301854036' post='554607']

Am dat search si n-am gasit pana acum niciun topic asemanator cu ce vreau eu sa intreb.

 

Si eu prefer sa scriu aici in loc sa scriu in topicul sugerat de SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S pt ca aici titlul topicului face trimitere directa la problema (acolo subiectul e altul). Prefer topicul cu exprimarea directa in ideea ca poate careva doreste sau simte ca in aceasta problema totusi ar fi benefica o abordare nemteasca pentru lamurirea lucrurilor.

 

Recent am avut un concert in care nicio trupa nu era inscrisa la ucmr. Deobicei cand cei cu care lucrez , organizeaza concerte cu trupe inscrise, platesc taxa de drepturi de autor.

 

Nu se intelege f bine: zici ca daca trupa e inscrisa la UCMR inseamna ca isi plateste siesi drepturi de autor fiindca, fiind inscrisa asta inseamna ca s-a inscris la UCMR pentru ca are piese proprii, sau e inscrisa la UCMR dar canta coveruri, adica plateste drepturi autorilor straini (de regula, nu prea se fac coveruri dupa romani, nu-i asa?) sau si proprii si coveruri? Sau la voi orice trupa inscrisa plateste drepturi de autor fara nici un fel de precizare, pur si simplu? Pe de alta parte se poate interpreta asa: nu ma inscriu nicaieri ca sa nu platesc nimic. Si hai pa! Atunci de ce se mai inscriu alelalte trupe? Care e avantajul?

 

Stiind ca niciuna din trupe nu e inscrisa, tura asta nu s-a platit nimic. Si totusi din ce am inteles de la patroana barului in care s-a facut evenimentul, au venit si i-au dat amenda 10 milioane pentru neplatirea drepturilor de autor.

Lucrul asta e legal ?

 

Ale cui drepturi de autor nu s-au platit, de a trebuit sa plateasca patroana dup-aia amenda de 10 milioane? Mai multi au intrebat asta inaintea mea Erati voi de vina pentru neplatirea sau nedeclararea drepturilor de autor in cazul respectiv? De aici se deduce ca nu este responsabilitatea trupei sa plateasca taxele ci a patronului, din moment ce trupetii au plecat linistiti si de ei nu s-a luat nimeni. Deci cine trebuie sa plateasca, trupa sau patronul localului? Cum se procedeaza la voi mai exact?

 

Din moment ce niciuna din trupe nu e inscrisa, de ce ar trebui sa se plateasca drepturi de autor ?! banii aia unde se duc ?!

 

La autor, desigur. Nu e corect?!? (Bine, doar o parte ajung si la el, dupa ce se plateste tot sistemul de protectie a drepturilor mai intai.)

 

Nu e prima data cand am mai patit asta , doar ca deobicei aveam om la intrare care ii dadea in suturi afara si nu se mai intorceau,

 

La asta nu ma bag, e prea romaneste :respect:

 

 

Tin sa precizez ca la acel concert intrarea a fost LIBERA !! Deci nu putea nimeni sa comenteze ca nu se plateau impozite sau alte tampenii. Si nici onorarii nu au fost date la trupe .

Daca exista cineva care sa stie legislatia mai bine si poate sa ma ajute, va multumesc anticipat.

 

Conluzia mea, din cate am studiat, este ca se spun niste lucruri suficient de ambigui si de contradictorii ca fiecare sa profite cat mai mult DOAR pentru el personal. In felul asta fiecare foloseste legea dupa cum ii convine. Daca tu ii dadeai in suturi afara "de obicei", atunci de ce te miri ca altcineva a platit amenda. Fiecare face cu legea ce vrea(!) Povestea ta inseamna un singur lucru: fiecare loveste cum poate, pe cine poate cand il prinde la inghesuiala. Basca ca se mai poate pune problema intr-un fel: de ce ii dadeai in suturi afara "de obicei"? oare pentru ca cantati piesele altcuiva fara sa platiti drepturile de autor respectivului???

 

Personal cred ca trebuie sa discutam deschis despre chestiile astea pentru simplul motiv ca in momentrul de fata (poate nu in mod si moment justificat ci cand hotaraste haosul legislativ pe care tot noi il producem, dar, vezi bine, indirect) toti pierd ceva: cantareti, patroni de cluburi, autori si, poate o sa va mire, nu in ultimul rand, ca sa fim domni totusi, consumatorii.

 

Cosu, daca am inteles bine, nu zice direct dar se refera exact la acest haos: cine a dat amenda? iar asta arata asa: cand esti prins in corzi, te speri, ti-amintesti de toate pacatele poate unele din ele grave, si ti-e teama sa mai intrebi ceva: scoti banii ca sa scapi. dar aluzia lui cosu este ca poate nu era cine trebuie, adica organ, ci niste unii, niste escroci care joaca un rol

 

@ draugr: ba nu va disparea deloc; va incepe sa capete o alura civilizata, poate chiar nemteasca. si va constitui respectul artistilor pentru ascultatorii lor, pentru ca pana la urma ascultatorul este finalitatea oricarui demers pe care ni-l propunem aici.

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.