www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantecele ?


Guest lucy lucy
 Share

Recommended Posts

Guest lucy lucy

Salut !

Eu studiez chitara de vreo jumatate de an . Am invatat o multime de acorduri ,note etc .....am invatat si cantece (ding dang ding ,hey tramvai ,andrii popa etc )pe acorduri.

De ceva vreme incerc sa gasesc cantece mai complicate (tot pe acorduri sau tabulaturi ) dar nu imi ies ....:angry2::nay::(

Daca imi puteti arata mai multe cantece as fii rescunoscatoare ....

P.S :daca imi puteti spune ce exercitii pot face pentru ami marii viteza schimbarii acordurilor ..si viteza mainii !:D

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Eu studiez chitara de vreo jumatate de an . Am invatat o multime de acorduri ,note etc .....am invatat si cantece (ding dang ding ,hey tramvai ,andrii popa etc )pe acorduri.

De ceva vreme incerc sa gasesc cantece mai complicate (tot pe acorduri sau tabulaturi ) dar nu imi ies ....:angry2::nay::(

Daca imi puteti arata mai multe cantece as fii rescunoscatoare ....

P.S :daca imi puteti spune ce exercitii pot face pentru ami marii viteza schimbarii acordurilor ..si viteza mainii !:D

Pentru a-ti mari viteza schimbarii acordurilor exista un singur exercitiu, in 3 pasi:

1. opresti calculatorul, muzica si televizorul

2. incepi sa schimbi acordurile intre ele, de zeci, de sute de ori, pana te prinzi cum se face si pana suna bine

3. te odihnesti, mananci, bei o apa si reiei de la pasul 2 pana nu iti mai simti mana stanga.

 

Restul sunt povesti de adormit copiii!

Link to comment
Share on other sites

Ce a zis Nenea Rau, DAR ai foarte mare grija sa folosesti digitatia corecta pe acorduri!!

 

O digitatie gresita te poate impiedica sa schimbi rapid si f rapid acordurile.

 

Mai mult decat atat, incearca sa alegi o digitatie in functie de progresia de acorduri pe care o ai, astfel incat sa te avantajeze in schimbarea rapida!!

 

Exemplu: studiaza digitatia optima pentru progresia: G > G7 > C

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Eu studiez chitara de vreo jumatate de an . Am invatat o multime de acorduri ,note etc .....am invatat si cantece (ding dang ding ,hey tramvai ,andrii popa etc )pe acorduri.

De ceva vreme incerc sa gasesc cantece mai complicate (tot pe acorduri sau tabulaturi ) dar nu imi ies ....:angry2::nay::(

Daca imi puteti arata mai multe cantece as fii rescunoscatoare ....

P.S :daca imi puteti spune ce exercitii pot face pentru ami marii viteza schimbarii acordurilor ..si viteza mainii !:D

 

Viteza schimbari acordurilor se face cu exercitii de viteza schimbarii acordurilor . Simplu .

 

Asta inseamna ca:

... iei frumos "cantecul" si nu-l canti ci pe un tempou lent de tot "executi/faci bataia in acorduri" (nu cea rupta din rai )....si tot asa de 125 de ori .Apoi te mai uiti la o telenuvela mai inveti sau citesti presa ...a doua zi din nou 120 de ori ...LENT de tot .cand poti sa executi aprox bine maresti un pic viteza ....pana cand merge in tempoul normal.

 

De obicei sunt TAB-uri la care sa da si pozitia degetelor cauti Guitar Chords ..finger position ....precis gasesti .

 

 

gaseti pe net piese cu duiumul ....Guitar BT , guitar TAB ....etc

Link to comment
Share on other sites

Un mic sfat, nu stiu daca e cel mai ok, eu sincer regret ca nu m-am obisnuit cu acest automatism. Incearca sa inveti acordurile: Mi minor cu degetele 4 si 3(in loc de 3 si 2), Mi major cu 2 4 si 3(in loc de 1 3 si 2), La minor cu 2 4 si 3 (in loc de 1 3 si 2) (1=aratator, 2=mijlociu, 3=inelar, 4=pinky- am pus ordinea degetelor in functie de pozitia pe grif incepand cu coarda cea mai subtire spre cea mai groasa). In acest mod, cand vei trece la acordurile barre, o sa iti vina mai usor sa executi acordurile cu forma de Mi minor, major sau La minor(si acestea sunt cam cele mai uzuale acorduri cu barre). Sa nu gandesti "ei, eu nu o sa am nevoie de acorduri barre", pentru ca o sa ai, si in felul acesta o sa poti sa si schimbi usor aceste acorduri. Spor la repetat

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.