www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

50W Doua Canale


viobio
 Share

Recommended Posts

mai aveam o pereche de masti si un sasiu de Soldano 100 ,aceasta clona nu o mai fac sunt satul de ea,am facut anul trecut 8 buc

 

amplificatorul nu are nici o treaba cu SLO100 ,schema este conceputa de mine

tuburi folosite

1X EF806S

3X6H2P-EV

1X6H1P-EV

1X6H9C

2X6L6GT

1X5T3C

 

schema o pun cind va fi gata ,o zi ,doua.....

post-7787-0-57760900-1300998276_thumb.jpgpost-7787-0-95051700-1300998292_thumb.jpgpost-7787-0-78938900-1300998315_thumb.jpgpost-7787-0-06189500-1300998338_thumb.jpgpost-7787-0-86823000-1300998362_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce as vrea control de gain pe canalul clean. Ori e clean, ori nu mai e. rolleyes.gif

 

Poftim, la canalu de clean(e neclara poza). Ma mir ca nu ai mai vazut

Picture 031.jpg

Daca nu era dat gainu la 2 din 10, nu aveam nici un semnal. Probabil in stilul asta a facut si Vio, dar poate ma insel.

 

Asteptam samples :rulez:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Este un volum de preamp pe canalul de clean. In functie de tipul preamplificatorului, probabil ca daca-l dai in blana si cu niste doze cu semnal mai mare poti scoate ceva overdrive. Nu mi se pare nimic anormal in a avea volum pe preamplificator si master volum pentru fiecare canal.

 

Cel putin asta am dedus eu... :rulez:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este un volum de preamp pe canalul de clean. In functie de tipul preamplificatorului, probabil ca daca-l dai in blana si cu niste doze cu semnal mai mare poti scoate ceva overdrive. Nu mi se pare nimic anormal in a avea volum pe preamplificator si master volum pentru fiecare canal.

 

Cel putin asta am dedus eu... :rulez:

 

Gata, m-am prins (PS: is dobitoc :D ).

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a spus si Dimitriyus, potul acela de gain se seteaza in functie de doze/pedale de boost/od. ampul meu are exact acelasi layout la poturi. cand bag fenderul, am gain la 80% pe clean, cat sa "muste" putin. in schimb daca pe aceasta setare intru cu ibanezu am crunch deja.

simplu.

Link to comment
Share on other sites

Este un volum de preamp pe canalul de clean. In functie de tipul preamplificatorului, probabil ca daca-l dai in blana si cu niste doze cu semnal mai mare poti scoate ceva overdrive. Nu mi se pare nimic anormal in a avea volum pe preamplificator si master volum pentru fiecare canal.

 

Cel putin asta am dedus eu... :rulez:

 

:respect: deductie perfecta

daca butonul de drive clean este dat la maxim se obtine crunch

:rulez:

 

De ce ne chinui tu pe noi...?

 

acest head este doar un antrenament pentru ce va urma,prin luna mai/iunie

monstrul este in capul meu

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant ce realizezi. Acest amplificator cam in ce stil este gandit?

 

vreau sa iasa un clean CURAT si un high gain - RAU!

vom vedea ce va iesi

dupa ce este gata vreau sa fac o intilnire cu cei de pe rgc

va fi intr un mic bar din zona Panduri

berea o dau eu ,voi sa va dati cu parerea despre acest head

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

2 sample-uri cu clean si drive.

inregistrarea a fost facuta cu un fender american standard configuratie H-S-S, (seymour duncan JB) pe un cabinet 2x12 cu difuzoare celestion , microfon shure sm 57, de catre Alex Iuga.

 

astept pareri....

o varianta de 30w va ajunge la Timisoara ,la un coleg RGC

inregistrarea "drive" este facuta cu butonul de gain la 4 din 10

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

posteaza te rog si specificatiile tehnice la asta de 30w si daca ai niste poze :respect:

 

doua canale ,clean/lead high gain

reglaje independente de gain/master volume,pentru fiecare canal

comutator drive/normal,comun pe ambele canale,ridica amplificarea primului etaj din amplificator,etaj realizat cu pentoda profesionala EF806S

corector de ton comun pentru ambele canale

presence comuna pentru abbele canale

loop serie cu reglaj pentru SEND,pentru a nu satura efectul

iesire pe 4sau 8 ohmi

lineout reglabil,direct de pe traful de iesire

tuburi:

1X EF806S nos

4X 6H2P-EV nos/varianta militara

2X 6L6 GT

1X 5T3C nos

schema este identica cu cea de la amplificatorul de 50W singura diferenta este puterea de iesire

asa arata http://forums.rgc.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=94990,este cel din mijloc

aici este cel de sus post-7787-0-01205400-1315843801_thumb.jpg

 

aici se fac probele post-7787-0-62853300-1315843862_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

ms de raspuns, amplificatorul asta nu se poate face cu lampi tipice gen preamp ecc83, vad ca puterea e 6L6, da mie lampile rusesti (sau ce natie is astea) imi stau in gat, eu vreau ca in caz de necaz sa fiu capabil sa schimb repede lampi nu sa ma chinui sa caut site-uri speciale si sa-mi aduc pe comanda, totusi din cate stiu lampile sunt consumabile, iar acestea scrise mai sus nu sunt printre cele mai uzuabile/populare....

Link to comment
Share on other sites

ms de raspuns, amplificatorul asta nu se poate face cu lampi tipice gen preamp ecc83, vad ca puterea e 6L6, da mie lampile rusesti (sau ce natie is astea) imi stau in gat, eu vreau ca in caz de necaz sa fiu capabil sa schimb repede lampi nu sa ma chinui sa caut site-uri speciale si sa-mi aduc pe comanda, totusi din cate stiu lampile sunt consumabile, iar acestea scrise mai sus nu sunt printre cele mai uzuabile/populare....

6P3C este bec rusesc ..6L6 nu este ruseasca ..ci USA

 

E plin netu de statii cu tuburi SOVTEK ....ce sunt foarte apreciate !!!!

 

poti sa stai in freza ...tuburi nu prea mai fac numai eventual cateva fabrici in lume ...ajung scumpe deoarece se vor face manual de pensionari care mai stiu cum e cu tuburile.....restu-s povesti ...

 

Asa ca cei ramasi in urma cu tehnologia mai pot sa aiba fabrici de tuburi electronice ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ms de raspuns, amplificatorul asta nu se poate face cu lampi tipice gen preamp ecc83, vad ca puterea e 6L6, da mie lampile rusesti (sau ce natie is astea) imi stau in gat, eu vreau ca in caz de necaz sa fiu capabil sa schimb repede lampi nu sa ma chinui sa caut site-uri speciale si sa-mi aduc pe comanda, totusi din cate stiu lampile sunt consumabile, iar acestea scrise mai sus nu sunt printre cele mai uzuabile/populare....

 

atai linistit ca nu se termina lampile,eu am un stoc de cam 12000 buc,,poti gasi oricind tuburi la mine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.