www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Cei Care Cumpara Amplificatoare Cu Tuburi


viobio
 Share

Recommended Posts

nu am zis nimeni ca e tapar sau ca am luat tapa. am fost dupa amp, l-am testa, l-am cumparat. stiam f bine de problemele care le are cu potentiometrele. nu a fost aia problema. e adevarat ca in ziua in care mi s-a stricat ampul , s-au intamplat niste chestii aiurea , dar nu din vina mea. vina mea a fost ca nu am fost la fata locului cand s-au intamplat chestiile aleea. nu m-am plans niciodata de amp sau ca am luat tapa. poate sa confirme vio treaba asta. pe aceasta cale ii multumesc lui vio pt ajutorul acordat!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt expert in amplifuri pe lampi(ma refer la partea de constructie si service), dar am observat o chestie legata de problema cu receptia nedorita a unor posturi de radio pe amplifurile pe lampi... posibil sa apara faza asta si la cele pe tranzistori ???

 

eu am avut doua ampuri Mesa Boogie, care se stie ca sunt ampuri de High Gain... parca asta e termenul...

 

acum am doua amplifuri SONNY JR. care sunt ca baza de plecare niste Fender Bassman combo... total modificate pentru muzicuta...

 

si primele au fost excelent lucrate si nu au avut probleme si actualele sunt amplifuri excelent lucrate si nu au nici un fel de problema...

 

la mine in apartament, amplasat intr-un bloc construit in 1958, mi s-a intamplat sa prind posturi de radio mai ales cu Mesa Boogie si mai ales cand foloseam priza fara impamantare. Mi s-a intamplat, mai rar e drept, sa prind radio(mult mai slab insa) si cu cele doua SONNY JR(tot pe priza fara impamantare !). mai toate prizele din acest apartament sunt fara impamantare, cu exceptia a 3 prize, una in care intra frigiderul si doua pe care nu le pot accesa usor fiind pozitionate in alte camere unde nu pot testa amplifurile...

 

NU AM AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA DE ACEST GEN IN LOCURI UNDE AU FOST PRIZE CU IMPAMANTARE !!!

 

prin urmare, cred ca aceasta problema poate sa apara in cele mai multe cazuri din cauza lipsei impamantarii si mai ales datorita modului in care sunt construiti peretii apartamentului, in functie de cat de mult fier au in armatura, care in anumite cazuri actioneaza ca un fel de antena de captare a undelor radio.

 

modul in care sunt construiti peretii afecteaza de multe ori si receptia semnalului telefonului mobil... eu am observat ca in anumite locuri din apartament pierd foarte usor semnalul !!!

 

Posibil sa mai apara probleme si datorita tensiunii oscilante din prize. de multe ori, oscilatiile de la tensiunea normala de 220-230 volti si 50 Hz, duc la aparitia unor probleme foarte serioase. colegul meu de formatie, chitaristul Rares Totu, are mereu probleme cu ampliful sau din cauza tensiunii oscilante din prize: zgomote ciudate, distorsiuni nedorite, pierdere de putere si mai ales de acuratete a sunetului, etc... SI EL ARE UN AMPLIF DE FOARTE BUNA CALITATE, care atunci cand este alimentat la o tensiune corecta si fara paraziti in retea, suna exceptional !

 

sunt enorm de multe locuri in Romania(case, apartamente de bloc, cluburi, sali de spectacole, etc...) unde instalatiile electrice sunt vai de mama lor si duc la aparitia unor asemenea probleme !!! va spun din proprie experienta treaba asta !!!

 

cred ca cea mai buna solutie este ca o persoana care intampina asemenea probleme sa incerce ampliful intr-o sala unde stie ca exista prize cu impamantare, tensiune constanta si corecta in prize si de preferat fara interferente din constructia cladirii...

 

daca circuitele electronice din amplif, lampile si restul componentelor , precum si toate cablurile si restul accesoriilor specifice chitarei sunt in stare perfecta si tot apar asemenea probleme, abia atunci cred ca este nevoie sa se apeleze la un electronist foarte bun, care sa incerce sa depisteze problemele in locul unde apar aceste fenomene nedorite...

 

poate ca ce am scris aici sa va fie de folos.... daca nu, scuze pt. spatiul ocupat...

 

respecte. Marcian

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa mai apara probleme si datorita tensiunii oscilante din prize. de multe ori, oscilatiile de la tensiunea normala de 220-230 volti si 50 Hz,

In afara de prize impamantate, asta este a doua conditie obligatorie pt functionare in parametrii unui amplificator.Si in mod special pt. cei care folosesc amp cu tuburi.

Cel mai indicat ar fi sa alimentezi amplificatorul printr-un stabilizator de tensiune .

Asa ceva http://www.stabiliza..._rapid-347.html

este arhisuficient pt toate instrumentele si amplifcatoarele (chiar si un mic PA) unei trupe.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.