www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Scoatem Pete De Silicon Din Haina?


karcsika
 Share

Recommended Posts

Cum si zice titlul de topic: Cum scoatem pete de silicon din haina?

 

Am un hanorac si am lucrat cu silicon de uz general,pt izolati,si au ramas cateva pete,pe care cu detergent/perie nu am putut sa scot nici cum.

 

google a dat cateva metode pe aici acolo dar niciuna nu a fost sigura,de multe ori au zis : foarfeca si ai scapat de pete,dar si hanorac...:rolleyes:

 

am citit metoda : fier de calcat + carpa ? este buna metoda?

 

motivul intrebari este ca nu prea vreau sa experimentez pe hanorac,si nici nu mai am silicon cu ce sa experimentez

 

mentionez ca este din: parca 95% bumbac, 5% sintetic

 

Astept propuneri si metode functionale

Link to comment
Share on other sites

Siliconul prin incalzire se inmoaie,si de pe o suprafata neteda,de orice gen(lemn,metal,etc),prin frecare cu o carpa sau cu spaclu se ia.

Problema e ca din tesatura nu prea va iesi tot,orice ai face.Eu lucrez foarte mult cu silicon.Pot sa-ti spun ca o pata noua(de pe o haina),o pot scoate cu o solutie de degresat speciala.Mie imi vine aceasta solutie,de aceeasi marca cu siliconul,pentru degresarea suprafetelor inainte de a aplica siliconul.Tu poti incerca cu alcool tehnic,metanol,si in extremis chiar cu un diluant(gen acetona).In ultimul caz,exista riscul sa ramana pata decolorata pe haina.

Daca pata e veche,nu stiu,poti incerca sa speli haina(singura),la o temperatura mare.Asta daca te lasa materialul.Pentru ca ,dupa cum ti-am spus,siliconul isi pierde proprietatile prin incalzire.Ai putea si sa iei un foen,si sa incalzesti zona cu jetul de aer cald.Prin frecare usoara apoi,ai putea avea surpriza placuta sa se duca(cel putin o parte)

Salut

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu in general daca am genul asta de probleme,mai ales cu vopselele fac asa:pun in pistolul de vopsit un diluant tare(nitro diluant) si cu presiune mare ,de aproape suflu pe pata respectiva.am reusit sa scot pete de ulei auto ars,si vopsele.daca siliconul este solubil in diluant (sau acetona)cred ca merge metoda si la tine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.