www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Picturi


Prostoi
 Share

Recommended Posts

Salutare!

De la o vreme tot caut pe Google picturi celebre, sau mai putin celebre, pentru ca...nu stiu de ce. Si m-am gandit ca ar fi frumos/interesant sa fac un topic aici, unde sa puna cine vrea picturi care i-au placut sau i s-au parut interesante (daca se poate si cu pictorul si numele picturii in cauza, ar fi frumos).

Daca nu fac bine ce fac, rog un user cu puterea potrivita sa-l stearga :D.

Incep eu.

Margritti+this+is+not+a+pipe.jpg

Rene Magritte - "Ceci n'est pas un pipe" (1929)

Rene Magritte, pictor belgian nascut in 1898, si-a stabilit ca gol, prin picturile sale suprarealiste, sa provoace perceptia publicului asupra realitatii si sa-i impinga inspre a deveni hipersensibili fata de tot ce-i inconjoara.

In traducere "Aceasta nu este o pipa", pictura arata cum, cateodata, numele unui obiect schimba imaginea.

Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg :lol:

@FiveseveN, nu inteleg ce nu intelegi tu ca arata. A fost un pictor suprarealist, deci "metforiza" totul, ca sa zic :D.

@finics, nici la tine nu inteleg ce nu intelegi. Propozitia aia e sinonima cu "Si-a stabilit ca tel/scop...".

Participa careva cu altceva? :D

Edited by Prostoi
Link to comment
Share on other sites

Lucrarea despre care vorbim (care se cheamă La trahison des images, apropos) n-are nici o treabă cu metafora. Nici suprarealismul în sine nu prea lucrează cu metafore, iar această lucrare în mod clar nu are caracter suprarealist. Ceea ce "arată" e diferența dintre obiect și reprezentarea unui obiect și eventual conceptul de obiect, dihotomie subliniată în mod celebru de Platon (v. arta ca imitație, mimêsis).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Lucrarea despre care vorbim (care se cheamă La trahison des images, apropos) n-are nici o treabă cu metafora. Nici suprarealismul în sine nu prea lucrează cu metafore, iar această lucrare în mod clar nu are caracter suprarealist. Ceea ce "arată" e diferența dintre obiect și reprezentarea unui obiect și eventual conceptul de obiect, dihotomie subliniată în mod celebru de Platon (v. arta ca imitație, mimêsis).

 

Ok. Scuza-ma.

Pe internet am gasit-o sub numele "Ceci n'est pas un pipe" (pe Wikipedia tot asa apare), deci eu sunt prost informat.

Si "explicatia" aia data de mine am gasit-o pe cateva site-uri unde am gasit poza si m-am gandit ca e potrivita, iar lucrarea am catalogat-o ca fiind "suprarealista", tot pentru ca asa aparea pe Wikipedia, adica nu era mentionat ca ea ar fi fost in afara "curentului principal" al lui Rene, suprarealismul (dupa cum tot Wikipedia afirma).

Scuzele mele.

Pana la urma, participa cineva? Pe mine, cel putin, ma intereseaza.

Edited by Prostoi
Link to comment
Share on other sites

 

Acu ? Nici asta nu-i o pipa ?

 

Atunci cand primim o pictura cu o pipa?

 

Cu fosta familie presedentiala nu prea seamana ...le-o fi placut pictura naiva?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

Nu ai pus descrierea pozelor.... "asta nu-i o ...... Ce ?"

 

Cealalta poza anterioare "nu-i o pipa" asta pusa de tine ce nu este ?

 

banuiesc ca ai vrut sa continui seria ...surrelaistica

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.