www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rga42Tfmz-Trb


Guest ArianeQube
 Share

Recommended Posts

Salutare, ma gandeam de curand sa-mi iau o chitara Ibanez RGA42TFMZ-TRB

 

http://www.esound.ro/Ibanez-RGA42TFMZ-TRB-Electric-Guitar,p-12037.html

 

Am fost avertizat insa de un amic, ca are probleme cu tremolo-ul, el sfatuindu-ma sa iau Ibanez cu punte fixa. Ce parere aveti?

 

În primul rând nu cred cã ai fost informat corect.

 

Dacã ești începãtor ceea ce trebuie sã știi e cã o chitara cu sistem de blocaj dublu trebuie reglatã perfect. De aceea mulți nu le recomandã neinițiaților. Atât timp cât ai grijã ca tot sistemul sã fie reglat perfect și îl refaci ori de câte schimbi grosimea, marca corzilor sau acordajul nu vei avea probleme.

 

Sistemul nu are probleme, singura problemã este cã reglatul e format din mai mulți pași decât la o chitarã cu bridge fix sau tremolo clasic și implicit asta îți ia mai mult timp.

 

P.S. Din momentul în care ești mulțumit de setup și nu schimbi marca sau grosimea corzilor vei vedea cã nu trebuie sã umbli nici la sistem ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Multumesc pentru raspuns! rolleyes.gif

Unde as putea gasi mai multe informatii despre cum se fac "reglajele" unei astfel de chitare? Mi-a palcut mult faptul ca are doze active, dar ,recunosc, si partea estetica.

 

PS: Da, sunt incepator, am un Squier HSS de vreo 6 luni blush.gif

Edited by ArianeQube
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns! rolleyes.gif

Unde as putea gasi mai multe informatii despre cum se fac "reglajele" unei astfel de chitare? Mi-a palcut mult faptul ca are doze active, dar ,recunosc, si partea estetica.

 

PS: Da, sunt incepator, am un Squier HSS de vreo 6 luni blush.gif

 

In mod normal ar trebui ca chitara să îți fie reglată în magazin direct pe orice set de corzi vrei să folosești. Tot așa ai putea afla și procedeul complet pe viitor.

 

Regula de bază e:

1 Gat

2 Bridge-ul paralel cu corpul

3 Inaltimea Bridgeului

4 Intonație

 

Multă baftă!

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.