www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interpretor Player De Tab "realist / Inteligent"


karpi
 Share

Recommended Posts

Am nevoie ptr un prieten un interpretor grafic TAB pe griff chitara , care si canta sunetele dupa un fisier MIDI.

 

Am cateva in programe ( pluginuri) dar acestea scot niste pozitii ptr chitara "irealiste".Pozitii atat de indepartate ptr trei note la care ar trebui sa ai trei maini sa le tii ..hehe\

 

Deci unul care tinre cont de posibilitatile fizice ale unui chitarist .

 

Am cautat cu GOOGLE etc ...dar cam tot ce am incercat era din acelea simple ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guitar Pro are opțiunea de a afiºa griful chitãrii în timp real ( ºi tastatura pianului poate fi afiºatã )... cel puțin Pro5-ul... Despre importul de fiºiere MIDI în programul lui nu ºtiu sã-ți spun. ªtiu cã de exportat o face...

 

Cât despre pozițiile îndepãrtate ale degetelor, e clar cã e scris prost tab-ul. Griful afiºeazã exact ce scrie pe tab, care e neinterpretabil ºi precis.

Guitar Pro-ul permite modificãri de tab

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Guitar pro 5 stie sa importe midi si arata si griful numai ca..s-ar putea sa trebuiasaca putin bibilita tabulatura sa fie relaista...astfel incat sa arate pe grif realist.

Link to comment
Share on other sites

Guitar pro 5 stie sa importe midi si arata si griful numai ca..s-ar putea sa trebuiasaca putin bibilita tabulatura sa fie relaista...astfel incat sa arate pe grif realist.

Mai inteles gresit sau ....

 

Pozitiile pe griff sa fie realiste nu imaginea ...

 

Apar la unele playere de TAB niste pozitii ptr acorduri ce nu se pot prinde de un singur om

 

dau un exemplu exagerat .....un acord cu cate un ton pe fiecare coarda la distanta cu distante de 6 spatii ....nu ai cum sa tii dpua note in pozitia I-a si doua in pozitia 7 alte doua in pozitia 13 .

Link to comment
Share on other sites

Mai inteles gresit sau ....

 

Pozitiile pe griff sa fie realiste nu imaginea ...

 

Apar la unele playere de TAB niste pozitii ptr acorduri ce nu se pot prinde de un singur om

 

dau un exemplu exagerat .....un acord cu cate un ton pe fiecare coarda la distanta cu distante de 6 spatii ....nu ai cum sa tii dpua note in pozitia I-a si doua in pozitia 7 alte doua in pozitia 13 .

Eu nu ºtiu ca taburile sã fie generate de vreun soft. În mod sigur cel care face tabul comite o eroare. El trebuie doar sa scrie cifra corectã pe tab ºi cifra scrisã se transmite imaginii grifului automat:

GuitarPro5-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ºtiu ca taburile sã fie generate de vreun soft. În mod sigur cel care face tabul comite o eroare. El trebuie doar sa scrie cifra corectã pe tab ºi cifra scrisã se transmite imaginii grifului automat:

GuitarPro5-1.jpg

Am scruis si eu aiurea ..gresit ..

 

Deci am un player MIDI in care scriu cifrat acordurile le reda cu ce instrument vreau eu ..OK ..acum ar fi interesant sa-mi dea in cele trei rasturnari pozitiile cele mai bune "legate" ptr un acompaniament /solo .

 

Deci practic eu dau play la track-ul MIDI ..nu am TAB .

 

Cautam pozitii connvenabile ptr acorduri ..cum pozitiile sunt foate multe mi-am zis ca sunt perspicace si pun MIDI track-ul cu progresia armonica in playerul si interpretorul de TAB ...adica apare acel gat de chitara pe care apar frumos pozitiile ...si mi-a facut figurile cu notele "rasfirate" ,cum am descris.

 

Banuiesc ca trebuie sa fie programe din acestea si mai performante ca sa nu-mi bat capul cu rasturnari si pozitii

la acorduri alterate ce nu le am inca in memorie vizuala sau "in mana" pe griff.

 

Am gasit multe programe online care i-ti dau 3 max 4 rasturnari ale acordurilor pe TAB dar partea grea sa le combina

ptr a face o progresie cursiva legata ramana tot ptr mine ca si cautarea unor alte pozitii ca sa se potriveasca mai bine atat ca si sound cat si pozitie stransa..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.