www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pickguard Stratocaster Hss


Pretenu' Omului
 Share

Recommended Posts

Am vazut anuntul, la un pret similar am gasit in UK (http://www.axesrus.com/axeplates.htm), o sa-mi trimita cineva de acolo, cu mai putine complicatii, pickguard-ul si butoane negre. E pacat ca n-avem in Romania un depozit de piese ca lumea. N-am mai vazut un magazin "Muzica" de 10 ani :).

 

Merci de informatii.

Link to comment
Share on other sites

http://www.magazinuldemuzica.ro .

 

Am vazut acolo, la vreo 120-130 lei !

 

Am gasit la ei (http://www.magazinul...BLK-_-9734.html), dar costa literalmente dublu fata de UK (126 RON vs 12 lire ~ 60 RON)... Totusi, la 126 RON, o bucata de plastic (nici macar originala Fender) costa mai mult decat jumatate dintr-o doza Seymour Duncan (Vintage sau Hot for Strat, sa zicem)... Bine de stiut pe viitor, oricum, daca raman fara prieteni in vest. Am cerut deja din Anglia, printr-un amic.

 

Multumesc tuturor pentru informatii.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Referitor la preturile din Romania ai dreptate, ca si RAY 5, sunt foarte mari versus preturi din magazine de prin alte parti !

Eu caut un bridge, am gasit la 7 euro la un magazin din Germania, deci sa zicem 30 lei, la noi fara 130 lei nu te apropii ! asta e ...

Bine ca ti-ai rezolvat problema .

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Referitor la preturile din Romania ai dreptate, ca si RAY 5, sunt foarte mari versus preturi din magazine de prin alte parti !

Eu caut un bridge, am gasit la 7 euro la un magazin din Germania, deci sa zicem 30 lei, la noi fara 130 lei nu te apropii ! asta e ...

Bine ca ti-ai rezolvat problema .

 

Stima

 

Macar DACA chiar am beneficia de UE (sa nu mai platim taxe de import) si DACA am avea servicii de posta si curierat la preturi decente si DACA ar trimite magazinele mari (e.g. Amazon) direct in Romania, am beneficia si noi de preturi corecte. Asa, la Thomann numai taxele postale pt Romania sunt 30 de euro... Pai daca eu am nevoie de un set de butoane de 3 euro, as ajunge sa platesc 33 de euro. Si tot asa.

Afaceristii romani nici nu-si dau seama cat pierd din lacomie. Daca s-ar trezi unul sa aduca piesele astea si sa le vanda mai ieftin, dar tot cu profit, ar face bani. Ca sa nu mai vorbim daca s-ar trezi cineva sa fabrice cateva componente. Pickguard-urile ar fi chiar extrem de usor de facut.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Nu, am rezolvat in strainatate. Dupa cum am zis, un magazin "Muzica" n-am vazut de 10 ani, la guitarshop n-au pe site, nu m-am mai complicat sa sun si sa astept o luna sa-l aduca la suprapret.

 

Pai daca nu ai incercat sa suni si sa afli daca pickguard-ul respectiv este pe stoc la importatorul Fender (si de obicei stiu ca au) si nici n-ai dat o tura si pe la magazinele din Bucuresti (magazinul Muzica este in aceeasi cladire de pe Calea Victoriei de cateva zeci de ani, nu s-a mutat nicaieri, iar majoritatea celorlalte sunt tot in zona aceea), cum poti sa acuzi comerciantii romani ca nu ofera produse si servicii de calitate la preturi rezonabile? Inteleg ca nu le-ai gasit pe site, iar asta e o hiba a magazinului online, dar un telefon rezolva multe.

Ai noroc ca ai amici prin Europa, desi nu stiu daca iti platesc ei transportul pana in Bucuresti.

Incearca alta data sa scapi de comoditate si sa sa verifici piata de aici. S-ar putea sa fii surprins de unele oferte. Eu personal nu apelez la magazine online din vest inainte sa caut ceea ce ma intereseaza la magazinele de aici.

Sper sa fii multumit de pickguard-ul cumparat din Anglia.

Bafta!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu ai incercat sa suni si sa afli daca pickguard-ul respectiv este pe stoc la importatorul Fender (si de obicei stiu ca au) si nici n-ai dat o tura pservicii de calitate si la pe la magazinele din Bucuresti (magazinul Muzica este in aceeasi cladire de pe Calea Victoriei de cateva zeci de ani, nu s-a mutat nicaieri, iar majoritatea celorlalte sunt tot in zona aceea), cum poti sa acuzi comerciantii romani ca nu ofera produse si returi rezonabile? Inteleg ca nu le-ai gasit pe site, iar asta e o hiba a magazinului online, dar un telefon rezolva multe.

Ai noroc ca ai amici prin Europa, desi nu stiu daca iti platesc ei transportul pana in Bucuresti.

Incearca alta data sa scapi de comoditate si sa sa verifici piata de aici. S-ar putea sa fii surprins de unele oferte. Eu personal nu apelez la magazine online din vest inainte sa caut ceea ce ma intereseaza la magazinele de aici.

Sper sa fii multumit de pickguard-ul cumparat din Anglia.

Bafta!

OFF-TOPIC: Fara suparare, daca comerciantul roman n-a gasit resursele de a-si intretine site-ul, de ce as presupune ca se descurca mai bine cu magazinul offline? Mai era nu stiu ce magazin online care n-avea marfa in oferta din site, dar puteai sa le trimiti un e-mail. Sa fim seriosi, asta e intermediere, nu comert.

Pe langa asta, n-am vazut niciodata (daca exista chiar as vrea sa vad) preturi mai bune in Romania. Asa ca daca ma descurc cu transportul, de ce as mai da ture prin magazinele din tara, intreband de marfa pe care n-am vazut-o pe site? Poate pentru garantie, desi si asta e o loterie la noi.

Link to comment
Share on other sites

Ai noroc ca ai amici prin Europa, desi nu stiu daca iti platesc ei transportul pana in Bucuresti.

Incearca alta data sa scapi de comoditate si sa sa verifici piata de aici. S-ar putea sa fii surprins de unele oferte. Eu personal nu apelez la magazine online din vest inainte sa caut ceea ce ma intereseaza la magazinele de aici.

Sper sa fii multumit de pickguard-ul cumparat din Anglia.

Bafta!

 

Transportul va fi gratis, volum si greutate insignifianta (friends will be friends). Pai am precizat ca am cautat in magazinele de la noi, online si offline. Nu stau in Bucuresti (da, stiu, asa apare la profil), iar in orasul meu (desi unul dintre cele mai mari din tara) meu nu mai exista niciun "Muzica". Sunt convins ca voi fi multumit de pickguard, pe care nici nu l-am vrut Fender original - nu e o componenta in care sa bagi bani prea multi.

 

OFF-TOPIC: Fara suparare, daca comerciantul roman n-a gasit resursele de a-si intretine site-ul, de ce as presupune ca se descurca mai bine cu magazinul offline? Mai era nu stiu ce magazin online care n-avea marfa in oferta din site, dar puteai sa le trimiti un e-mail. Sa fim seriosi, asta e intermediere, nu comert.

Pe langa asta, n-am vazut niciodata (daca exista chiar as vrea sa vad) preturi mai bune in Romania. Asa ca daca ma descurc cu transportul, de ce as mai da ture prin magazinele din tara, intreband de marfa pe care n-am vazut-o pe site?

 

Exact.

 

Poate pentru garantie, desi si asta e o loterie la noi.

 

Pentru garantie mi-am luat o doza din Romania, ca sa aflu ca era una pe stoc in toata tara, si ca in garantie risti sa stai cateva LUNI (fara doza in instrument, da?), pana vine alta. Acuma imi pare rau ca n-am luat-o tot din Vest. Da, si garantia e o loterie la noi. Trebuie sa acceptam ca mai e mult pana departe.

Link to comment
Share on other sites

OFF-TOPIC: Fara suparare, daca comerciantul roman n-a gasit resursele de a-si intretine site-ul, de ce as presupune ca se descurca mai bine cu magazinul offline? Mai era nu stiu ce magazin online care n-avea marfa in oferta din site, dar puteai sa le trimiti un e-mail. Sa fim seriosi, asta e intermediere, nu comert.

Pe langa asta, n-am vazut niciodata (daca exista chiar as vrea sa vad) preturi mai bune in Romania. Asa ca daca ma descurc cu transportul, de ce as mai da ture prin magazinele din tara, intreband de marfa pe care n-am vazut-o pe site? Poate pentru garantie, desi si asta e o loterie la noi.

Verifica ofertele celor doua mari magazine mari, Guitarshop si MC Music. Sunt destule preturi mai bune decat cele din Europa. Ca tot ma uitam la un wah, dupa ce am vazut documentarul acela excelent de pe un topic vecin, am vazut un wah EVH signature intr-un magazin romanesc la 650 de lei. La Thomann e 198 de euro. Si mai sunt destule exemple, totul e sa pierzi 10-15 minute si sa le gasesti.

Intr-adevar garantia poate pune probleme in Romania, insa nu e foarte comod nici sa trimiti o scula pentru reparatii in Europa, mai ales ca s-ar putea sa mai dai ceva banuti in plus pe transport.

Pana la urma, comoditatea si falsa impresie ca sculele de afara ori sunt mai bune, ori mai ieftine decat cele din tara, ne face sa nu ne mai gandim inainte sa ne planificam cumparaturile.

Nu neg ca vanzatorii din Romania ar trebui sa-si puna la punct site-urile si sa-si revizuiasca relatiile cu clientii. Multe dintre ele au pe stoc 10% din produsele afisate, altele pe langa ca nu au stoc afiseaza preturi mult mai mici decat cele reale, altele au preturi nesimtit de mari, dar... cu un pic de rabdare si cu ceva grija poti face cumparaturi la preturi bune si, pe langa asta, sa si testezi ceea ce cumperi.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Corect spus, Masta Gi si Pretenu" Omului !

Si eu imi doresc sa achizitionez din Romania, sufar de patriotism local, ca sa spun asa, dar cand dai de comercianti care au ca strategie ' profit maxim ' pe cativa clienti, si nu " profit mediu " pe mult mai multi, asta ma face sa-mi revizuiesc simpatiile !

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Verifica ofertele celor doua mari magazine mari, Guitarshop si MC Music. Sunt destule preturi mai bune decat cele din Europa. Ca tot ma uitam la un wah, dupa ce am vazut documentarul acela excelent de pe un topic vecin, am vazut un wah EVH signature intr-un magazin romanesc la 650 de lei. La Thomann e 198 de euro. Si mai sunt destule exemple, totul e sa pierzi 10-15 minute si sa le gasesti.

 

Sunt un foarte bun cautator de deal-uri si produse online. Cateodata asa e, cum zici, de aceea incep intotdeauna asa: magazine fizice (offline) -> magazine online Romania -> magazine online Vest -> comparatie preturi (diferentele sa fie acceptabile) -> comparatie avantaje (return, garantie etc). Crede-ma ca as vrea sa cumpar mereu din Romania, de preferinta de la un magazin fizic, care sa fie capabil sa aduca produsul in 1-2 zile de la depozit/magazinul-mama. Crede-ma ca sunt primul care as vrea sa mearga asa, dar nu prea merge.

 

Pana la urma, comoditatea si falsa impresie ca sculele de afara ori sunt mai bune, ori mai ieftine decat cele din tara, ne face sa nu ne mai gandim inainte sa ne planificam cumparaturile.

 

Cateodata impresia nu e falsa! Stii cat de aproape am fost sa dau 830 de lei pe un Shure Beta 58A contrafacut (presupun ca toata lumea stie ce probleme enorme are Shure cu produsele contrafacute), de la un magazin fizic? L-am tinut in mana, l-am testat, i-am scos capsula, verificat ambalajul, parea super autentic, pana am vazut ca nu avea pinii XLR auriti. Dupa care l-am luat tot de la un magazin fizic, cu 730 de lei, adus in 2 zile, original, cu certificat de autenticitate de la importatorul oficial Shure pe Romania, care apare pe site-ul lor. Te poti arde bine. Deci, iata, prefer sa iau din tara, cand am de unde si nu sunt luat de prost si furat pe fata.

 

OFF-TOPIC: @ Master Gi: cat de multumit esti de Pocket Pod-ul Line 6 din semnatura ta?

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

OFF-TOPIC: @ Master Gi: cat de multumit esti de Pocket Pod-ul Line 6 din semnatura ta?

 

Super multumit. Tine cont ca il folosesc doar acasa sau in scule ne-dedicate chitarii. Daca as putea sa-i bag pedale, l-as lua de nevasta.

Nu se poate asa ca am decis sa nu mai cumpar nimic + sa vand tot ce e dispensabil pana strang bani de un HD.

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate asa ca am decis sa nu mai cumpar nimic + sa vand tot ce e dispensabil pana strang bani de un HD.

 

Merci de raspuns. Ma gandesc la un ampsim/multi-fx ca sa scap de Amplitube VST (mai descarc procesorul) in recording, si Pocket POD-ul pare cel mai popular. Da, HD500 are review-uri foarte bune, in multe locuri e pe primul loc la multi-fx processors pt ghitara. M-as baga la unul :). Dar e aproape 500 de euro :(. Merita doar daca esti fie plin de bani de n-ai ce face cu ei, fie pro.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam la HD400, e 400 de coco pe Thomann (as fi putut sa jur ca avea pretul mai mic ultima oara cand m-am uitat). Si pana strang bani se mai uzeaza moral. Plus ca asa am un motiv in plus sa nu fac cumparaturi inutile.

 

LE: Nici HD300 nu e rau pana la urma (310 euro pe Thomann).

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Continui un pic offtopic-ul apropos de magazine romanesti. Doar informativ.

Am gasit pickguard Fender HSS black pearl 4-ply, singurul pe stoc in magazin, dupa ce am trimis din curiozitate un mesaj de pe site-ul magazinului. Raspunsul a venit in 8 minute. Pretul e de 215 lei, mai mult ca sigur prea scump si inutil pentru Pretenu' Omului, pentru ca-i Fender original si probabil ca scopul nu justifica (,) cheltuiala, dar pretul e comparabil cu Thomann (daca nu se include transportul, caz in care Thomann devine mai scump). Produsul ar fi potrivit probabil pentru un posesor de Fender Stratocaster USA, care ar dori sa-si modifice chitara folosind un accesoriu original.

Link to comment
Share on other sites

LE: Nici HD300 nu e rau pana la urma (310 euro pe Thomann).

 

HD300 nu e rau DELOC, daca stai sa te gandesti singura mare diferenta la HD500 e conectivitatea "totala" + dual tone (celelalte - 8 efecte in lant in loc de 4, 48 secunde looper- nu mi se par, cel putin mie, de baza), iar intre HD300 si HD400, principalele sunt posibilitatea de pedala externa si mai multe efecte (cat la HD500) - asa ca nu stiu, dintre toate astea, merita ori HD300, ori HD500. Modelul de mijloc HD400, nu stiu, parca nu se justifica diferenta de pret de modelul mai slab, iar daca ai da banii pe el parca ai mai sta un pic sa iei un HD500 suprem. Oricum HD300 poate fi exact ceea ce-i trebuie unui singur ghitarist de live (si recording, evident) care nu ia 3000 de euro pe concert :)! Are exact aceleasi ampsim-uri, cele 80 (!) de efecte ar trebui sa fie arhisuficiente, are pedala de wah/volum incorporata. Ca amator sau semi-pro n-ai ce sa vrei mai mult. (http://line6.com/podhd/compare.html).

 

Continui un pic offtopic-ul apropos de magazine romanesti. Doar informativ.

Am gasit pickguard Fender HSS black pearl 4-ply, singurul pe stoc in magazin, dupa ce am trimis din curiozitate un mesaj de pe site-ul magazinului. Raspunsul a venit in 8 minute. Pretul e de 215 lei, mai mult ca sigur prea scump si inutil pentru Pretenu' Omului, pentru ca-i Fender original si probabil ca scopul nu justifica (,) cheltuiala, dar pretul e comparabil cu Thomann (daca nu se include transportul, caz in care Thomann devine mai scump). Produsul ar fi potrivit probabil pentru un posesor de Fender Stratocaster USA, care ar dori sa-si modifice chitara folosind un accesoriu original.

 

Esti mult mai ON-topic decat noi, care am ajuns sa discutam de multi-efecte Line 6, de la pickguard de Strat :). Ai dreptate, n-am nevoie de piese Fender originale, "de colectie". Clientul vrea o ghitara robusta (asta de aici, care ii apartine, modificata), nu ieftina (o sa aiba doze Seymour Duncan), dar nici "de fite", cu piese scumpe si inutile. Merci de info.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.