www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazait Din Combo


Draykor
 Share

Recommended Posts

Salut! Am o "mica" problema cu un Fender FM 10G(stiu ca nu e cel mai stralucit amp dar isi face treaba de a amplifica acceptabil semnalul din doze:lol: ). Daca dau bass-ul la mai mult de 5 si volumul mai mult de 4(concomitent) si ciupesc E3 sau A3 bazaie insuportabil. Banuiesc faptul ca ar fi vina capacului din spate, acesta fiind prins cu suruburi pe centrul muchiilo si nu in colturi(lasand colturile "fluturand"). Am incercat sa introduc un material intre capac si cutie dar nu prea a dat roade. Ce as putea sa fac?Sa-l las fara capac ar fi un lucru intelept? Multumiri anticipate!

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Bâzâie pentru cã e fizic imposibil sã scoatã frecvențele pe care vrea sã le scoatã prin acel difuzor minuscul. Pe scurt, distorsioneazã difuzorul. Dacã-i înlãturi capacul faci și mai rãu.

Ce as putea sa fac?

Cumpãrã un amplificator serios sau apeleazã la o alternativã: http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o "mica" problema cu un Fender FM 10G(stiu ca nu e cel mai stralucit amp dar isi face treaba de a amplifica acceptabil semnalul din doze:lol: ). Daca dau bass-ul la mai mult de 5 si volumul mai mult de 4(concomitent) si ciupesc E3 sau A3 bazaie insuportabil. Banuiesc faptul ca ar fi vina capacului din spate, acesta fiind prins cu suruburi pe centrul muchiilo si nu in colturi(lasand colturile "fluturand"). Am incercat sa introduc un material intre capac si cutie dar nu prea a dat roade. Ce as putea sa fac?Sa-l las fara capac ar fi un lucru intelept? Multumiri anticipate!

 

 

hello ca sa scapi de bizait ar fi o solutie simpla si foarte ieftina

cumpara ASHDOWN -ul meu care e de 60 w 3corpuri 180 €

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri insa

 

@Fiveseven: Problema nu e cu difuzorul si sunt sigur de asta pt ca atunci cand apas cu mana pe capacul din spate nu mai scoate bazaitul. Dar nu pot sa tin o mana pe spatele combo-ului mereu. Am incercat sa introduc un material izolant intre capac si corpul combo-ului (material gen folie PEE ce se pune sub parchetul laminat, mai subtire insa) dar nu prea a imbunatatit situatia. Intr-o alta ordine de idei , am fost indeajuns de idiot incat sa nu ma documentez cum trebuie inainte sa cumpar chitara, asa ca intr-un acces de entuziasm exacerbat am cumparat un combo mic INAINTE de a cumpara chitara. Acum am invatat lectia si sunt sigur ca o sa propag ideile pe care le-ai impartasit in acel thread despre "necesitatea" unui amp.

 

@Ray5: Nu am chitara bass :D era vorba de knob-ul de bass al combo-ului

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit sa dai gauri in colturi si sa le prinzi cu 4 holsuroabe? Nu cred ca pierzi mult din valoarea de revanzare daca lucrezi curat.

In alta ordine de idei cutia are capacul din spate tocmai pentru a accentua un pic basii (desi la un difuzor de 6" e o cauza pierduta). Daca il dai jos nu se va intampla nimic dramatic, dar vei avea si mai putini basi -> vei da basii mai tare din corectorul combo-ului (difuzoul tot de 6 " ramane) -> vei da nastere unor noi si interesante tonuri :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Daca il dai jos nu se va intampla nimic dramatic

Aerul închis din incintã funcționeazã ca un arc ce atenueazã mișcarea difuzorului la frecvențe joase. Dacã înlãturi aceastã sarcinã difuzorul poate fi antrenat excesiv (peste limitele normale) și se poate descentra, zgâria sau deforma bobina etc. Dupã cum am spus, crește riscul de a distorsiona.

Într-o incintã open-back difuzorul încã vibreazã la frecvențe joase dar nu le auzim pentru cã se anuleazã cu undele în antifazã radiate din spatele incintei. Deci din perspectiva difuzorului nu îi ușurezi munca, mai rãu faci.

 

Problema nu e cu difuzorul si sunt sigur de asta pt ca atunci cand apas cu mana pe capacul din spate nu mai scoate bazaitul

Lipește-l cu Prenadez dar ai grijã sã nu sigilezi chiar complet incinta: trebuie sã existe o gaurã micã (e.g. ⌀1mm) pentru a egaliza presiunea internã cu cea atmosfericã.

 

PS: eventual întãrește capacul dacã e subțire și vibreazã. Cautã "baffle bracing". Exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Aerul închis din incintã funcționeazã ca un arc ce atenueazã mișcarea difuzorului la frecvențe joase. Dacã înlãturi aceastã sarcinã difuzorul poate fi antrenat excesiv (peste limitele normale) și se poate descentra, zgâria sau deforma bobina etc. Dupã cum am spus, crește riscul de a distorsiona.

Difuzorul ala este oricum antrenat peste limitele normale, nu si-a inchipuit in viata lui ca o sa fie pus sa redea basi. Pe de alta parte, la frecventa de rezonanta a cutiei closed-back difuzorul este mai muncit decat daca ar fi open-back. Gresesc?

 

...Dar poate ai dreptate sa il indemni sa nu modifice sistemul.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o "mica" problema cu un Fender FM 10G(stiu ca nu e cel mai stralucit amp dar isi face treaba de a amplifica acceptabil semnalul din doze:lol: ). Daca dau bass-ul la mai mult de 5 si volumul mai mult de 4(concomitent) si ciupesc E3 sau A3 bazaie insuportabil. Banuiesc faptul ca ar fi vina capacului din spate, acesta fiind prins cu suruburi pe centrul muchiilo si nu in colturi(lasand colturile "fluturand"). Am incercat sa introduc un material intre capac si cutie dar nu prea a dat roade. Ce as putea sa fac?Sa-l las fara capac ar fi un lucru intelept? Multumiri anticipate!

 

 

Cand se aude acest bazait esti pe clean sau OD ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri insa

 

@Fiveseven: Problema nu e cu difuzorul si sunt sigur de asta pt ca atunci cand apas cu mana pe capacul din spate nu mai scoate bazaitul. Dar nu pot sa tin o mana pe spatele combo-ului mereu. Am incercat sa introduc un material izolant intre capac si corpul combo-ului (material gen folie PEE ce se pune sub parchetul laminat, mai subtire insa) dar nu prea a imbunatatit situatia. Intr-o alta ordine de idei , am fost indeajuns de idiot incat sa nu ma documentez cum trebuie inainte sa cumpar chitara, asa ca intr-un acces de entuziasm exacerbat am cumparat un combo mic INAINTE de a cumpara chitara. Acum am invatat lectia si sunt sigur ca o sa propag ideile pe care le-ai impartasit in acel thread despre "necesitatea" unui amp.

 

@Ray5: Nu am chitara bass :D era vorba de knob-ul de bass al combo-ului

 

 

 

 

 

 

A merci acum am inteles scuze

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri insa

 

@Fiveseven: Problema nu e cu difuzorul si sunt sigur de asta pt ca atunci cand apas cu mana pe capacul din spate nu mai scoate bazaitul. Dar nu pot sa tin o mana pe spatele combo-ului mereu. Am incercat sa introduc un material izolant intre capac si corpul combo-ului (material gen folie PEE ce se pune sub parchetul laminat, mai subtire insa) dar nu prea a imbunatatit situatia. Intr-o alta ordine de idei , am fost indeajuns de idiot incat sa nu ma documentez cum trebuie inainte sa cumpar chitara, asa ca intr-un acces de entuziasm exacerbat am cumparat un combo mic INAINTE de a cumpara chitara. Acum am invatat lectia si sunt sigur ca o sa propag ideile pe care le-ai impartasit in acel thread despre "necesitatea" unui amp.

 

@Ray5: Nu am chitara bass :D era vorba de knob-ul de bass al combo-ului

Deci placa din spate este detasabila ? Trebuie sa fie material foarte "subtire" daca se deformeaza atat de mult incat "bate" la un dif de 8"

 

..Cum a scris @FiveseveN intareste cu niste bucati de shipca lipite de panou unde este loc de magnet.Ideal ar fi se prinzi/rezemi panoul de magnetul difului tensionat chiar lipit cu ceva adeziv ce ramane elastic..

 

Boxele mai mari au o tije sau doua intre fata si spate ca sa poti strange "mijlocul" capacului din spate astfel oprind rezonarea sau macar amplitudinea deformarii este redusa si nu mai "bate"..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.