www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Fret_Master

Pai mie imi plac : Slash ( in tot ce face )

Zakk Wylde (incredibil cum da la chitara...zici ca da la topor ...ascultati numa melodia Perry Mason )

Rudolf Schenker ( scoate un sunet din chitara de-ti vine sa tragi pe dreapta ...zici ca e sirena de pe ambulantza :):) )

Link to comment
Share on other sites

Guest 1st skater guitarist

multi ... dar cel mai mult astia din romania de ex Vasile Seicaru .., Hrusca, Ducu Berti , si altii nu-mi mai aduc aminte:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin

Lectiile lui John Petrucci din Rock Discipline m-au ajutat enorm.

Yingwie Malmsteen

Paul Gilbert

Steve Vai

Reb Beach cu tappingurile lui ireprosabile

Joe Satriani m-a facut sa ma apuc de chitara...

Faptul ca am enumerat atatia nu inseamna ca am ajuns la un nivel asa de inalt incat sa se simta aceste influente. Ei au fost cei care m-au ambitionat in una si in alta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Clapton a avut cea mai mare influenta asupra mea. A stiut sa imbine perfect simplul cu frumosul. Un adevarat geniu. Nu stiu cum a putut fi omis. Mai recent observ ca sunt mult influentat de Peter Green la partea solistica. In rest marile mele influente sunt Vaughan, Chris Henderson de la 3 Doors Down si Allan Collins de la Lynyrd Skynyrd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest chitaristul_innascut

Florin Chilian, Seicaru, Kurt Cobain, James Hettfield, Kirk Hammet, Eric Clapton, dar in mod special Carlos Santana :) (obseravati k dak scoateti primul n atunci iese alt nume :):):( )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest slash32167

Jimmy Hendrix, Kirk Hammet, James Hetfield, Saul Hudson, Aalexi Leiho, sunt multi... nu stiu...sunt ametit rau, imi plac atat de multi chitaristi incat as vrea sa-mi formez un stil hibrid, care sa contina cate putin din fiecare, dar nu stiu cat de realizabil este...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Homer

Tony Iommi, James Hetfield(vocal de asemenea), John Lee Hooker, Kirk Hammet, Craig Goldy. In special ei dar acum incerc un still asemanator Alice In Chains

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest kdavru

Definetely Dimebag Darrell :) ...dar sunt multi pe lista...Chuck Schuldiner,Frank Gambale,Petrucci,Michael Angelo,Malmsteen...

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

de influentat , nu stiu exact cine / ce ma influenteaza , dar ma impresioneaza extraordinar de mult , usurinta si feelingul cu care canta Jimi Hendrix la stratocasterul acela hipnotizant :) . in rest , imi place de stilul lui Nicu Covaci / dar mai mult din anii 70 , si nu cel din prezent .

 

 

Jimi: Thank you ... Public: more more more more more more more

Link to comment
Share on other sites

cred ca mai port inca amprenta Tony Iommi ptr ca m-a influentat mult in trecut dar cum spun multi ca avea o tenta ceva mai "murdara" si cam pe buna dreptate, de ceva vreme am incercat si eu sa ma mai cizelez cu Petrucci.Si nu numai ca e tehnic si curat da' are si ceva "co rasson" :)

Link to comment
Share on other sites

La mine David Gilmour, clar. Pink Floyd a fost trupa care m-a bagat in muzica rock (eram obsedat de jazz :)), iar Dave mi-a influentat puternic stilul de a canta. De fapt multi care asculta cum cant, daca au auzit de David Gilmour, isi dau seama imediat de influenta.

 

In ultimu timp, s-a strecurat si petrucci cu 56/16-le si ciunspeoletii lui :-)), si incep sa se observe influente. Asta m-a facut sa invat si sa cant repede si precis.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.