www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Subscriu si eu cu Gilmour... e uimitor prin aparenta simplitate. greutatea vine de la subtilitatea interpretarii...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

pai ar fi multi dar cel mai mult mark knopfler la solouri gen tunnel of love,brothers in arms si sultans of swing

apoi ar i clapton layla acustik,bb king,steve ray vaughan,hendrix la all along the watchtower si little wing.chiar daka stilurile lor sunt diferite.am fost inluentat de toti dar cel mai mult de Knopfler nu ca r fi favoritu ci pt ca imi place tehnica lui.

Link to comment
Share on other sites

Inainte cand de abia pusesem mana pe chitara singura mea influenta era James Hetfield, acum desi nu am evoluat prea mult in nici o directie sunt influentat de Peter Lindgren, Mikael Akerfeldt, Set Teitan si Jon Nodtveidt(RIP) de la Opeth respectiv Dissection ... am lasat in urma planurile marete de a deveni mare shredder, de a face solouri de x note pe secunda si de a le lasa altora impresia ca am atat de mult feeling in mine incat pot face si o piatra sa planga daca bag 3 note si am hotarat ca nu mi se potrivesc, vreau sa fiu omul din spate, umbra trupei (daca voi mai face parte din vreuna vreodata) si sa fiu responsabil cu atmosfera sumbra creata de pasaje acustice macabre si distoarse psihedelice :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest hazzard

whell...este un singur chitarist care m-a influentat de mult...KIRK HAMMET...unii imi spun ca o sa ajung sa cant Heavy Metall deoarece eu il imit foarte mult pe Hammet la modul in care canta...eu de obicei cant trash...o sa vad daca au dreptate my friends :)

post-3273-1162110995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest anghelescu

mai multi chitarist, dar in nici un caz...astia care canta Nu Metal, in general...new metal shit(d'ala cu grohaituri and alte tampenii, masti...etc {nu intru in amanunte ca nu mai vreau warn :) } )

(kirk hammett, james hetfield, jimi hendrix, blackmore,clapton,jimmi page, si mai sunt)

 

nu imi place stilul astora:satriani, vai, paul gilbert, vai, malmsteen, in general astia care fac solouri interminabile ... dar nu zic ca nu sunt foarte talentati....)

 

singuru ..care face solouri multe...ma rog...shreder ca si cei de mai sus..(sa nu ziceti ca nu stiu...) si ma inspirat este SRV..dar nu neaaparat solourile interminabile.... (cu toate ca sunt de blues si sunt ceva mai lente) ci pasiunea lui.

 

 

numai bine

 

am uitat sa mentionez ca : CEA MAI MARE INFLUENTA...CEA MAI MARE.... o am de la KIRK HAMMETT...cel mai tare ..prietenii stiu de ce :) (sory mr jackson pt "plagiat" :) )

 

whell...este un singur chitarist care m-a influentat de mult...KIRK HAMMET...unii imi spun ca o sa ajung sa cant Heavy Metall deoarece eu il imit foarte mult pe Hammet la modul in care canta...eu de obicei cant trash...o sa vad daca au dreptate my friends B)

se scrie HAMMETT ..cu 2 de t :(

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Si Metal se scrie cu un singur L.

 

In fine, nu te scuza, ca nu m-ai plagiat pe mine... ci p-aia de la Bergembier.

 

Trei la mana, vezi ca NuMetalu nare treaba cu grohaiturile (purcel are treaba cu ele, dar deja, asta e alta treaba :))

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Si Metal se scrie cu un singur L.

 

In fine, nu te scuza, ca nu m-ai plagiat pe mine... ci p-aia de la Bergembier.

 

Trei la mana, vezi ca NuMetalu nare treaba cu grohaiturile (purcel are treaba cu ele, dar deja, asta e alta treaba :))

nu imi place...noul metal.punct :)

 

si am zis ca te-am "plagiat" pe tine ca tu esti cel care are replica aia pe rgc

:)

Link to comment
Share on other sites

Syd Barret, David Gilmour, Serj Tankian...

Scuze, da parca era vorba de chitaristi.

Pe mine ma inspira cat de cat Daron Malakian si Josh Homme. Si cand aud chestii mai psihedelice, imi vine chefu de cantat la chitara, da oricum mai am pana acolo :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cel care m-a facut sa doresc sa devin kitarist a fost maestro Eddie Van Halen dupa ce am ascultat celebra piesa Ain't Talkin' 'Bout Love, si m-a fascinat de asemenea fantasticu solo Eruption. Dar in ceea ce priveste cantatu efectiv, altii m-au influentat.

 

Esential si in primu rand a fost tata Hendrix care m-a facut sa simt fortza kitarii, ceea ce m-a incurajat foarte mult fiindca eram la inceput. In timp relativ scurt am reusit sa cant Voodoo Child, folosind evident o pedala de wah-wah.

 

Apoi am trecut la solistica mai eleganta (ca sa zic asa) cu ajutoru lui Gary Moore. N-am lasat kitara din mana zile intregi pana cand am ajuns sa cant integral piesa Stil got the Blues.

 

Cam astia au fost cei care m-au influentat.

Edited by Tony
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma "influenteaza"(adica ma inspira sa merg mai departe cu chitara) dueturile kk downing-glen tipton(priest), smith-murray(maiden) si dave mustaine. toti 5 sunt chitaristi exceptionali si mereu visez sa ajung la tehnica si faima lor.

ca sa zic de cantece: to tame a land, fear of the dark(maiden), hellion/electric eye, victim of changes, diamonds and rust(priest) sunt piese pe care le-am invatat din dorinta asta de a ajunge ca cei 4 mai sus mentionati(si sa nu uit de mustaine, care e cam tehnic pt mine :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Yngwie Malmsteen JR :)

pai, pot sa spun, ca angus si macom young m-au influentat cel mai mul.adica, tot ascultand ac/dc de peste 10 ani, am zis ca , ce dracu, si io pot sa fac ce fac ei, asa m-am apucat de chitara(nu is foarte bun, adica, cant de cateva luni, deci, mai am de invatat)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

angus young .....ascultand mult ac/dc si urmarindu-l mult m`am hotarat sa ma apuc de chitara :) ... ar mai fi kirk hammett, valter popa si slash :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.