www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest Gary Moore

Influente:

 

Rock/Hard Rock:Gary Moore,Richard Kruspe

 

Blues:Stevie R. Vaughan,J. Hendrix

 

Rock Blues:Gary Moore

 

Progressive Rock:Jeff Beck,Satriani,Vai

 

 

 

Cam atat pana acum

Link to comment
Share on other sites

Pt. mine este foarte important Zack Whyle, deoarece e cel care m-a introdus in "metal"(special mentionez pinch-harmonics-urile sale, unice), dar nu l-am ascultat prea mult.

Mai apoi am ascultat mult Metallica( si inca mai ascult :) ), si mi-am pus bazele ritmului.

Mai tarziu am aflat de Dimebag Darrell(prin 2006- era mort de 2 ani :) [ RIP Dimebag] ), si am invatat ceva si de la el.

Desi ador solo-urile tuturor, am fost mereu pasionat de riffuri, ritm , contratimp, break-uri( sau ce-or fi ...pauze) pe chitara.

Am vazut ca mai multi au la baza pe Kirk Hammet si James Hetfield - pai, James Hetfield a facut mai toate riffurile(pt. cei care sunt tot pt. rythm guitar si Kirk, solo-urile (Rifful de la Enter Sandman e al lui :D ).

Imi place ca am gasit oameni cu respect si apreciere pentru toti marii chitaristi

Personal, ma bucur mai ales ca mai multi au pe Dimebag ca "influenta majora"

Dar la urma urmei, conteaza sa asculti cat mai multe melodii, si sa-ti largesti orizontul; dar mereu sa stii unde

iti este centrul stilistic ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Nu sunt destul de bun ca sa se vada influentele la chitara, dar chitaristi care imi plac si cred ca ma vor influenta pe viitor : David Gilmour, SRV, Jimi Hendrix, Richie Kotzen, Paul Gilbert, Steve Vai, Eric Johnson etc.

 

 

LE: ii uitasem pe Blackmore, Page, May si Malmsteen

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

hendrix iz dumniezau...nimeni altul n-a reusit sa ma bage in transa asa ca el

 

ron asheton(stooges), kim thayill(soundgarden),martin pugh(steamhammer) -ce sound domnee'!!! imi invadeaza toti porii

 

bukka white si lightnin hopkins dintre monstrii sacrii ai delta blues-ului

 

paul kossoff(free),peter green- campionii mei la feeling/timpi

 

mike bloomfield,alvin lee(ten years after),clapton,albert collins,albert king...preferatii mei la blues electric.

 

frank zappa- unul ca el nu se va mai naste

 

dan iliescu - hai romania!

Link to comment
Share on other sites

Guest adrianodisegnare

Vad ca multi ati enumerat mai degraba chitaristii care va plac sa ii ascultati si sa le cantati melodiile, dar nu prea cei care v-au influentat stilul propriu, adica atunci cand compuneti, daca compuneti.

Eu personal am 3 chitaristi : Slash (care se regaseste tot mai mult in ceea ce vreau sa compun, mai mult sau mai putin extraordinar) , James Hetfield si Kirk Hammet , dar Slash e nr 1 in stilul meu.

Link to comment
Share on other sites

eu personal sunt un chitarist fara prea mari influente..nu ascult niciun mare chitarist :)...influentele mele vin din toata muzica pe care o ascult/cant..dar nu de la un chitarist anume...si sincer..ma bucur...sunt unii care din 2 lickuri de-ale lor poti sa le spui deja chitaristul preferat(asta in cazul in care asculti/ai ascultat acel chitarist) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackmetalfever

The best of them all...David Gilmour...deci indirect Hendrix..deci indirect James Lee Hooker:D.Cat despre Satriani,Vai,Petruci & company tin sa mi exprim parerea...cu excpetia unor foarte rare cazuri...baietii aia nu prea fac muzica ..adica e cv fara feeling fara nimic....adica degeaba....

Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

cam nici unu... inspiratie vine cateodata pentru depressive black metal. si asa un pic Malmsteen ca-mi plac arpegiile in game minore :) si cam atata

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Vladsteen

cosu...un mare artist...mai ceva ca malmtseen sau akerfeldt...fara el si forumul lui eu nu as exista\1 :)

 

The best of them all...David Gilmour...deci indirect Hendrix..deci indirect James Lee Hooker:D.Cat despre Satriani,Vai,Petruci & company tin sa mi exprim parerea...cu excpetia unor foarte rare cazuri...baietii aia nu prea fac muzica ..adica e cv fara feeling fara nimic....adica degeaba....

vrei numarul lui vai sau petrucci? poate au nevoie de meditatii de la tine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.