www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

În primul rând, Paul Gilbert, care m-a învãțat cã, mai presus de orice altceva, cântatul la chitarã trebuie sã fie foarte, foarte distractiv.

Apoi Tony Iommi, Brian May, Angus Young, pentru forța care o inspirã muzica lor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
sunt melodii in ultimul album cantate in drop D dar uite ca eu wicked si bloodlines le cant in dD si suna bine :) oricum este un avantaj sa canti in dD ptr. ca poti lua acorduri mai usor. Si daca folosesti corzi de 60 sau 52 este indicat sa'ti acordezi chitara in dD

 

De fapt nu e drop D, e drop C# (C# G# C# F# A# D#) insa ambele piese sunt cantate de fapt cu 1 ton jumatate mai jos fata de acordajul normal. Practic Bloodline nici nu ai cum sa o canti bine in drop C#. Da, stiu ca pe net multe tab-uri cu piese de pe Diabolus ... in drop C#, dar au greseli.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ain't-affraid-to-die

1Brian May

2.Joe Perry

3.Angus young

si lista continua incredibil de mult :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Chitaristul preferat, singurul care si'a pus amprenta pe stilul meu este Jeff Hanneman chitaristul formatiei Slayer.

Stilul lor imi caracterizeaza trupa in 2 cuvinte: Drop D si multa galagie :)

 

 

 

slayer-jeff-Hanneman.jpg

FU** YEAH! dude, like Hanneman too...

SUbscriu cu Michael Angelo Batio daca nu am mai spus, Uli Jon Roth si Jason Becker

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest nirvana1
:) o sa enumar chitaristii care m-au inspirat cu adevarat : Kurt Cobain, Jimmy Page, Angus Young,Johnny Greenwood, John Frusciante. Edited by nirvana1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a si baiatul alalalt Rick James.

 

ce remarc eu si nu mio luati in nume de rau. multi din cati cunosc nu asculta piese. asculta chitari. ceea ce din pdv al MUZICII e ff nasol. fratilor simtiti filingul ala nemaipomenit in piese. ala trebe lucrat. coeziunea. evident ca e necesar si un mentor dar nu e totul, si tehnica. porma ajunge sa auzim pe strada "ba am vazut o trupa f buna dar n-am retinut nimik" sau"mama ce solo avea da piesa era naspa" etc. sper ca am fost on - topic ct de cat.

Link to comment
Share on other sites

eric clapton, volens-nolens...

srv, aidoma.

sorin romanescu :) , pentru ca mi-a demonstrat ca muzica e un limbaj.

lately, joe bonamassa si, surprinzator, robben ford (pentru ca nu-l inghiteam mai deloc).

 

 

angus te inspira mereu...si de cand cu motocicleta, "highway to hell" imi suna mereu in urechi.

uite, asta e un chitarist bun, a propos de topicul ala incins.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Death Poop

John Frusciante [Red Hot Chili Peppers]

Regi Wooten

Dave Grohl [Nirvana;Foo Fighters]

Daron Malakian [system Of a Down;Scars on Broadway]

Stevie Ray Vaughan

Marcos Curiel [P.O.D.]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Granata
vad ca la 2 posturi e amintit Vai si Malmsteen ...de ce nu intra nimeni aici sa vada cum sunt improscati cu noroi de atot stiutorii acestui forum,chitaristii perfecti care se cred superiori?

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=26823

 

 

Mie aceºti artiºti îmi plac, indiferent de pãrerile celorlalți. Putem sã avem pãreri diferite, însã acest fapt (pãrerile noastre) nu vor schimba realitatea. În rest, toate cele bune tuturor , indiferent de gustul muyical al fiecãruia.

 

Pardon, muzical.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.