www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann Are De Acum Paginã Pentru România


Guest OratioMentis
 Share

Recommended Posts

Nu stiu din ce cauza, preturile de pe site-ul in Romana sunt mai mari decat cele de pe site-ul in germana, si chiar de pe site-ul in UK... nu stiu care e treaba, poate ma lamureste si pe mine cineva...

 

ot fi bagat astia de la Thomann o marja de eroare, sau un adaos pt spaga de la vama, la trecerea produselor in Romania ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sa fie vorba de asta?

 

Costurile de livrare cãtre România sunt 30 EUR. Achiziția minimã este de 25 EUR. Toate prețurile din Cyberstore România includ 24% TVA Românesc,garanția returnãrii banilor în 30 de zile ºi 3-ani garanție.

 

Foarte bine punctat, dar ai uitat sa mentionezi un alt cost: comisionul bancar, corect?

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Foarte bine punctat, dar ai uitat sa mentionezi un alt cost: comisionul bancar, corect?

 

La partea asta nu ma mai bag :)

Link to comment
Share on other sites

Poate gresesc insa eu nu prea cred in comisionul ala bancar ...cred ca platesti suma calculata de site plus 30 de euro transport , totul calculat la cursul BNR . Repet , s-ar putea sa gresesc !!!! Si nici tva-ul nu cred ca e de vina pentru diferenta de pret dintre situl german si cel roman deoarece eu vreau sa iau un line6 hd 400 care pe situl german e 398 eur iar pe cel roman e 399 eur . Nu am calculat insa nu cred ca diferenta dintre 19% si 24% ar fi de doar 1 eur .

Link to comment
Share on other sites

Poate gresesc insa eu nu prea cred in comisionul ala bancar ...cred ca platesti suma calculata de site plus 30 de euro transport , totul calculat la cursul BNR . Repet , s-ar putea sa gresesc !!!! Si nici tva-ul nu cred ca e de vina pentru diferenta de pret dintre situl german si cel roman deoarece eu vreau sa iau un line6 hd 400 care pe situl german e 398 eur iar pe cel roman e 399 eur . Nu am calculat insa nu cred ca diferenta dintre 19% si 24% ar fi de doar 1 eur .

 

Daca platesti cu cardul, cursul folosit este acela al bancii care a emis cardul, nu cursul BNR. Comisionul la fel, este cel al bancii pentru astfel de tranzactii. Binenteles, comisionul depinde de suma transferata din cont.

Atunci cand finalizezi tranzactia online, ti se va trimite factura proforma si vei vedea toate costurile in euro, iar atunci cand se va efectua transferul de pe card vei putea sa iti verifici extrasul de cont si pretul in lei calculat la cursul bancii plus comisionul.

Ma indoiesc ca ajunge la 10%, dar totusi depinde de banca. Multe dintre ele nu au comision la cumparaturi online. De exemplu, eu am un Mastercard Mondo de la BT si am comision zero la conversii valutare pentru tranzactiile efectuate cu cardul in strainatate si comision zero la cumparari de bunuri si servicii la comerciantii din tara si strainatate.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

. De exemplu, eu am un Mastercard Mondo de la BT si am comision zero la conversii valutare pentru tranzactiile efectuate cu cardul in strainatate si comision zero la cumparari de bunuri si servicii la comerciantii din tara si strainatate.

 

Da , de aceea ma indoiam si eu de acel comision , este cardul pe care il am si eu si la nici o tranzactie internationala nu am fost taxat cu nici un comision .

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Bun, sincer, ma asteptam ca banci de gen BCR sau BRD sa perceapa comisioane. Am schimbat candva niste bani la BRD, sa-mi achit chiria si mi-au dat un formular pe care trebuia sa completez o tona de informatii...mai aveau putin si ma intrebau si ce numar port la pantofi. Jenanti, absolut jenanti. Iar despre BCR am auzit, de asemenea, lucruri nu neaparat laudative. In ultima vreme mi s-au povestit chestii ciudate si despre CEC.

La Raiffeisen nu am avut vreodata comision la tranzactii internationale. Acum, am lichidat contul si urmeaza sa-mi fac unul la ING. Sa vad cum stau aici, sincer, ma bate gandul sa-mi iau un Epiphone BB King Lucille de la ei, pe care nu prea am reusit s-o detectez la magazinele din Romania.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Guest vromis

Bun, sincer, ma asteptam ca banci de gen BCR sau BRD sa perceapa comisioane. Am schimbat candva niste bani la BRD, sa-mi achit chiria si mi-au dat un formular pe care trebuia sa completez o tona de informatii...mai aveau putin si ma intrebau si ce numar port la pantofi. Jenanti, absolut jenanti. Iar despre BCR am auzit, de asemenea, lucruri nu neaparat laudative. In ultima vreme mi s-au povestit chestii ciudate si despre CEC.

La Raiffeisen nu am avut vreodata comision la tranzactii internationale. Acum, am lichidat contul si urmeaza sa-mi fac unul la ING. Sa vad cum stau aici, sincer, ma bate gandul sa-mi iau un Epiphone BB King Lucille de la ei, pe care nu prea am reusit s-o detectez la magazinele din Romania.

 

incearca la Guitarshop ca sunt dealeri autorizati epiphone - faci comanda speciala, si poti sa ai surpriza ca baietii sa iti ofere un pret chiar mai mic decat cel de pe thomann. eu am aruncat o intrebare pt un fender pe care nu il aveau deloc, si pretul oferit de ei a fost de 2500 fata 2690 cat era pe thomann. dar am vazut si situatia inversa pt un tommy iommi signature. cred ca tine si un pic de bulan.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

incearca la Guitarshop ca sunt dealeri autorizati epiphone - faci comanda speciala, si poti sa ai surpriza ca baietii sa iti ofere un pret chiar mai mic decat cel de pe thomann. eu am aruncat o intrebare pt un fender pe care nu il aveau deloc, si pretul oferit de ei a fost de 2500 fata 2690 cat era pe thomann. dar am vazut si situatia inversa pt un tommy iommi signature. cred ca tine si un pic de bulan.

 

Merci :) Bun sfat, il punem deoparte, ca vine vremea sa-l folosim :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.