www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Edge Iii


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am auzit multe pareri despre acest Edge III. Unele pro...altele contra. Totusi, cat de bun e? Nu vreau acum pareri de genul nu merge...nu lua...e ieftin...nu e bun...ca sunt satul de ele. Vreau sa aud opinia cuiva care l-a folosit si eventual il foloseste. Nu e cine stie ce mare model de floyd si sunt constient de asta...dar...cat de prost e?

Link to comment
Share on other sites

ti-ai raspuns singur la intrebare :) e bun pentru o perioada de timp in functie de cum il ingrijesti si mai ales cum il folosesti (dive bombs sau pt vibratouri mai subtile) ,insa incet incet cutitele alea se vor toci si adio stabilitate in tuning. stiu ca e tentatia mare sa ai chitara cu floyd,dar dezavantajele pe termen lung in investitia intr-un floyd care nu rezista sunt mai mari decat bucuria initiala...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit multe pareri despre acest Edge III. Unele pro...altele contra. Totusi, cat de bun e? Nu vreau acum pareri de genul nu merge...nu lua...e ieftin...nu e bun...ca sunt satul de ele. Vreau sa aud opinia cuiva care l-a folosit si eventual il foloseste. Nu e cine stie ce mare model de floyd si sunt constient de asta...dar...cat de prost e?

 

Salut.Am un rg370dx de la ibanez cu edge 3 pe el.Il fol de vreo 2 ani asa.Tot ce pot sa spun e ca e un floyd ciudat si cu toane.Cateodata nu se dezacordeaza indiferent de ce'i faci si indiferent la ce variatii de temperatura il expui,iar cateodata il tii in puf in casa si dupa 1 solo tre' sa pui iar tunerul.Concluzia e ca nu te poti baza prea tare pe el,pentru ca poti avea surprize neplacute chiar si in mijlocul unei piese.Strict parerea mea din proprie experienta.Cheers.

Edited by Floppy
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Am inteles. Edge zero banuiesc ca e mai bun dar...tot impoate cauza probleme? (ma gandeam la un rg470AHZ sau rg840Z).

 

Si apropo...nu exista cutite de schimb? :D.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca cu un reglaj bun...un edge 3 ma poate tine mult si bine? (mult si bine=3-4 ani)

 

Cu reglaj bun si intretinere adecvata te tine 10 ani si mai bine.

Pe de alta parte exista piese de schimb (spare-parts) la reprezentantul Ibanez MC Musical si poti rezolva orice problema care intervine datorita uzurii, si/sau utilizarii necorespunzatoare ( "a uza" vine tot de la "a folosi" pana la urma).

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Deci, una peste alta, sa inteleg ca o chitara cu edge III nu e un chin prea mare...in sensul ca...chiar daca nu e the best...merita sa iau una?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Frets_on_fire

Am auzit multe pareri despre acest Edge III. Unele pro...altele contra. Totusi, cat de bun e? Nu vreau acum pareri de genul nu merge...nu lua...e ieftin...nu e bun...ca sunt satul de ele. Vreau sa aud opinia cuiva care l-a folosit si eventual il foloseste. Nu e cine stie ce mare model de floyd si sunt constient de asta...dar...cat de prost e?

 

in general Edge III simplu (fara ZPS/Zero Point System) e foarte instabil si greu de setat

 

Instabil :

 

la fiecare folosire a sistemului se produce o frecare a tijelor din interiorul floydului care opreste sistemul inainte de a ajunge in pozitia initiala -->Dezacordare

dupa ceva timp tijele se vor duce -->Dezacordare grava

 

greu de setat:

la fiecare schimbare de corzi , trebuie parcursi anumiti pasi de care depinde stabilitatea floydului , corzile trebuie puse intr-un anumit mod :

intai desfaci Locking Nut -urile din "capul chitarei" , scoti corzile din tunere , scazi tensiunea sistemului (ceea ce este destul de complicat fara ZPS... trebuie sa "desfaci chitara" in spate si sa setezi tensiunea din arcurile tremoloului) , detasezi mecanismul de prindere din bridge pentru fiecare coarda in parte , scoti corzile , tai nodurile de la capetele corzilor noi (floydurile au mecanism de prindere , nu este nevoie de capetele corzilor) , introduci corzile noi in mecanismul de prindere , le strangi / le fixezi in floyd , le prinzi in tunere , le strangi , apoi montezi din nou locking nut-urile in "capul chitarei" , strangi foarte bine suruburile (daca nu sunt stranse suficient-->Dezacordare . cand nu sunt prinse bine sistemul floyd va produce un ticait cand este folosit , ceva gen Click-Clack) , cresti tensiunea sistemului pana este setata astfel incat sa compenseze tensiunea corzilor (tensiunea difera in functie de calibrul corzilor) ...

e mult de lucru , daca nu lucrezi bine -->accidente (dezacordare , corzi rupte etc.)

 

floydurile bune sunt cele originale facute de firma germana Schaller si cele ibanez cu ZPS (Lo Edge, Edge Pro , Edge-Zero , Zero-Resistance (ZR) )

 

totodata mai sunt si sisteme tremolo kahler care spre deosebire de floyd care este un brigde ce sta pe o tija rotativa ...este un bridge care are corzile prinse intr-o tija rotativa , diferenta este ca la floyd cand tragi de tremolo tragi de intreg sistemul floyd , la kahler tragi doar de tija , respectiv de corzi

 

kahler este un sistem care are probleme mari cu stabilitatea in tuning la capitolul high bends si pullups insa aceea problema poate fi remediata prin intermediul unor tehnici care reduc frecarea la nivelul bridgeului si locking nut-urilor

 

sper ca am explicat destul de bine probleme sistemelor floyd , respectiv Edge III

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Multumesc pentru raspunsul care cred ca i-ar ajuta pe multi. Mi-am luat o chitara cu edge pro (fara zero-point) si ce pot spune pana acum e ca in afara de faptul ca bratul de la tremolo nu prea sta (nu sta deloc) si nu prea stiu ce sa ii fac...sunt foarte multumit de el, in sensul ca am tras experimental de el foarte tare si nu au patit corzile nimic, adica nu a dezacordat deloc. Si apropo...nu slabesc arcurile ci pun ceva sub floyd (nu stiu cat de corect este dar...).

 

Pentru incepatorii care ar vrea floyd: nu va lasati intimidati de partea cu "greu de setat". E adevarat...pana te prinzi cum se face tot e cam nasol dar dupa ce te prinzi ce trebuie sa faci si cum...e foarte simplu. Dar nu luati floyd-uri ieftine. Desi am un prieten cu o chitara cu edge 3 de vreo 2 ani si a tras destul de el si nu are nimic floydul.

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Unde ai vazut tu Edge III, Edge Pro sau Lo Pro cu ZPS?

 

Du-te bah la scoala si invata sa citesti. Toti analfabetii sunt experti in Floyd-uri mai nou.

Singurele care au ZPS sunt ZR si Edge Zero.

 

Sa-ti dau ochelarii lu bunica sa vezi mai bine pe site la Ibanez?

Cand nu sti ce scri nu mai posta Dracului. Taci in banca ta.

 

Ai scris doua prostii la fiecare cuvant.

 

greseala mea , am vrut sa scriu ZPS SI Lo Edge , Edge Pro

 

apropo , eu am vorbit frumos nu am injurat ca ciobanul , dupa limbajul pe care il abordezi cred ca ai un nivel de cultura mai scazut decat al meu

 

 

 

Multumesc pentru raspunsul care cred ca i-ar ajuta pe multi. Mi-am luat o chitara cu edge pro (fara zero-point) si ce pot spune pana acum e ca in afara de faptul ca bratul de la tremolo nu prea sta (nu sta deloc) si nu prea stiu ce sa ii fac...sunt foarte multumit de el, in sensul ca am tras experimental de el foarte tare si nu au patit corzile nimic, adica nu a dezacordat deloc. Si apropo...nu slabesc arcurile ci pun ceva sub floyd (nu stiu cat de corect este dar...).

 

Pentru incepatorii care ar vrea floyd: nu va lasati intimidati de partea cu "greu de setat". E adevarat...pana te prinzi cum se face tot e cam nasol dar dupa ce te prinzi ce trebuie sa faci si cum...e foarte simplu. Dar nu luati floyd-uri ieftine. Desi am un prieten cu o chitara cu edge 3 de vreo 2 ani si a tras destul de el si nu are nimic floydul.

 

corect , pui ceva sub floyd pentru a il bloca , sa poti schimba corzile fara a misca sistemul . depinde acum si de cum a fost construita chitara , o cunostinta are floyd licentiat jackson si trage de el cum vrea ca nu pateste nimic , insa ca sa fi sigur de calitatea produsului mai bine nu incerci licentiate

 

la inceput cam toate sunt ok , dupa un timp apar problemele , oricum , faptul ca nu are nicio defectiune acum dovedeste ca chitara ta are un sistem care nu are greseli de fabricatie

te vei obisnui cu setatul , daca o setezi cu calm ("o domesticesti") se va purta bine cu tine

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

in general Edge III simplu (fara ZPS/Zero Point System) e foarte instabil si greu de setat

 

Instabil :

 

la fiecare folosire a sistemului se produce o frecare a tijelor din interiorul floydului care opreste sistemul inainte de a ajunge in pozitia initiala -->Dezacordare

dupa ceva timp tijele se vor duce -->Dezacordare grava

 

greu de setat:

la fiecare schimbare de corzi , trebuie parcursi anumiti pasi de care depinde stabilitatea floydului , corzile trebuie puse intr-un anumit mod :

intai desfaci Locking Nut -urile din "capul chitarei" , scoti corzile din tunere , scazi tensiunea sistemului (ceea ce este destul de complicat fara ZPS... trebuie sa "desfaci chitara" in spate si sa setezi tensiunea din arcurile tremoloului) , detasezi mecanismul de prindere din bridge pentru fiecare coarda in parte , scoti corzile , tai nodurile de la capetele corzilor noi (floydurile au mecanism de prindere , nu este nevoie de capetele corzilor) , introduci corzile noi in mecanismul de prindere , le strangi / le fixezi in floyd , le prinzi in tunere , le strangi , apoi montezi din nou locking nut-urile in "capul chitarei" , strangi foarte bine suruburile (daca nu sunt stranse suficient-->Dezacordare . cand nu sunt prinse bine sistemul floyd va produce un ticait cand este folosit , ceva gen Click-Clack) , cresti tensiunea sistemului pana este setata astfel incat sa compenseze tensiunea corzilor (tensiunea difera in functie de calibrul corzilor) ...

e mult de lucru , daca nu lucrezi bine -->accidente (dezacordare , corzi rupte etc.)

 

floydurile bune sunt cele originale facute de firma germana Schaller si cele ibanez cu ZPS (Edge-Zero , Zero-Resistance (ZR) ) sau Lo Edge, Edge Pro

 

totodata mai sunt si sisteme tremolo kahler care spre deosebire de floyd care este un brigde ce sta pe o tija rotativa ...este un bridge care are corzile prinse intr-o tija rotativa , diferenta este ca la floyd cand tragi de tremolo tragi de intreg sistemul floyd , la kahler tragi doar de tija , respectiv de corzi

 

kahler este un sistem care are probleme mari cu stabilitatea in tuning la capitolul high bends si pullups insa aceea problema poate fi remediata prin intermediul unor tehnici care reduc frecarea la nivelul bridgeului si locking nut-urilor

 

sper ca am explicat destul de bine probleme sistemelor floyd , respectiv Edge III

Link to comment
Share on other sites

Ce atatea fabulatii

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez_Edge

 

Exact din acesta am eu ... de pe o chitara Ibanez ..e super

are varsta peste 10 ani si nu prezinta nici o problema cutitele .

 

 

 

Nu stiu insa daca Edge II si Edge III are cutite separate ( schimbabile ) .

daca au cutite din otel nu este nimc ce sa aiba efect negativ asupra acordajului din partea vibratorului .

 

Povesti ca si " daca o setezi corect " tine....vin de la iepuras ( banuiesc)

 

De utilizat corect ? sa nu batem cuie cu vibratorul si de astea....

 

 

Pai. De setat ce avem ?:

 

1/."intontia" grosier cu mutatul calusului in alta pozitie nu are surub de reglat intonatia "fin".cred ca nici nu este nevoie .

 

2/.pozitia /inclinatie etc cum am descris din arcuri ( dupa cine cum vrea sa actioneze vibratorul ) in orice caz "zamacul" din care este corpul vibratoru;ui lasa de dorit ,daca esra din Alama sau Otzel era mai bine ptr sustain.

dar poate au calculet si ei ..?

 

3/. Inaltimea pivotilor ptr reglat "actiunea" in functie de reglajul de la 2/.

 

(Nu am vibrator cu dispozitiv de compensare ptr. caz de coarda rupta presupun ca acelea se regleaza ptr "echilibrare" )

 

Din ce se vede setarile nu prea au nimic cu "cat tine vibratorul".

 

Poate singurul lucru ar putea fi filetul de la strans coarda ..sa nu se forteze in plus la strangere ca sa nu se strice filetul .

Dar aici nu este vorba de setarea vibratorului ci doar de montarea unei corzi .

 

Inca odata ca sa stie si iepurasul :

 

Vibratorul Floyd a devenit celebru fiind folosit de Ibanez ...pana acum cativa ani Floyd-Rose nu fabrica vibratoare ..sub brand-ul FR ..mai toate vibratoarele erau facute de altii .Cum sa terminat perioada de licenta ,,,au inceput sa fabrice si ei la firma Floyd Rose ( acum deja cu faima catigata la Ibanez_)

 

 

"wiki".....In 2003, the patent for the Original Floyd Rose tremolo expired........however the Patent on the Low Profile design was still in effect..."

 

"....The Edge offers a number of improvements from the Original Floyd Rose, namely locking studs (for improved tuning stability, added in 1987-8), a spring retainer on the tremolo block (again, added in 1987-8) and a pop-in arm..."

 

Deci despre ce discutam noi ca si vibratoare legendare nu au fost fabricate de firma Floyd-Rose !Deci nu sunt FR originale ci doar cu o anume licenta .

 

Probabil ca si acuma au contarct cu Kahler sau Schaller sau alta firma ce fabrica efctiv aceste Floyd -uri acum deja originale ( imbunatatite de altii )sau cu China (?).

 

wiki "...The Original Edge is still being used by Ibanez for certain RG series reissues, and all 2010 Ibanez JEM and JS series guitars..."

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Ce atatea fabulatii

 

http://en.wikipedia....iki/Ibanez_Edge

 

Exact din acesta am eu ... de pe o chitara Ibanez ..e super

are varsta peste 10 ani si nu prezinta nici o problema cutitele .

 

 

 

Nu stiu insa daca Edge II si Edge III are cutite separate ( schimbabile ) .

daca au cutite din otel nu este nimc ce sa aiba efect negativ asupra acordajului din partea vibratorului .

 

Povesti ca si " daca o setezi corect " tine....vin de la iepuras ( banuiesc)

 

De utilizat corect ? sa nu batem cuie cu vibratorul si de astea....

 

 

Pai. De setat ce avem ?:

 

1/."intontia" grosier cu mutatul calusului in alta pozitie nu are surub de reglat intonatia "fin".cred ca nici nu este nevoie .

 

2/.pozitia /inclinatie etc cum am descris din arcuri ( dupa cine cum vrea sa actioneze vibratorul ) in orice caz "zamacul" din care este corpul vibratoru;ui lasa de dorit ,daca esra din Alama sau Otzel era mai bine ptr sustain.

dar poate au calculet si ei ..?

 

3/. Inaltimea pivotilor ptr reglat "actiunea" in functie de reglajul de la 2/.

 

(Nu am vibrator cu dispozitiv de compensare ptr. caz de coarda rupta presupun ca acelea se regleaza ptr "echilibrare" )

 

Din ce se vede setarile nu prea au nimic cu "cat tine vibratorul".

 

Poate singurul lucru ar putea fi filetul de la strans coarda ..sa nu se forteze in plus la strangere ca sa nu se strice filetul .

Dar aici nu este vorba de setarea vibratorului ci doar de montarea unei corzi .

 

Inca odata ca sa stie si iepurasul :

 

Vibratorul Floyd a devenit celebru fiind folosit de Ibanez ...pana acum cativa ani Floyd-Rose nu fabrica vibratoare ..sub brand-ul FR ..mai toate vibratoarele erau facute de altii .Cum sa terminat perioada de licenta ,,,au inceput sa fabrice si ei la firma Floyd Rose ( acum deja cu faima catigata la Ibanez_)

 

 

"wiki".....In 2003, the patent for the Original Floyd Rose tremolo expired........however the Patent on the Low Profile design was still in effect..."

 

"....The Edge offers a number of improvements from the Original Floyd Rose, namely locking studs (for improved tuning stability, added in 1987-8), a spring retainer on the tremolo block (again, added in 1987-8) and a pop-in arm..."

 

Deci despre ce discutam noi ca si vibratoare legendare nu au fost fabricate de firma Floyd-Rose !Deci nu sunt FR originale ci doar cu o anume licenta .

 

Probabil ca si acuma au contarct cu Kahler sau Schaller sau alta firma ce fabrica efctiv aceste Floyd -uri acum deja originale ( imbunatatite de altii )sau cu China (?).

 

wiki "...The Original Edge is still being used by Ibanez for certain RG series reissues, and all 2010 Ibanez JEM and JS series guitars..."

 

foarte bine formulat

Felicitari!

 

din cate stiu , un setup prost dauneaza sistemului (ex: tensiunea poate determina tocirea cutitelor) ... acum nu trebuie setat cu laserul la milimetru , sa fie o setare decenta

 

 

Respect!

 

PS: poate cand ai timp ii ti o lectie de bune maniere lui Beck

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Unde ai vazut tu Edge III, Edge Pro sau Lo Pro cu ZPS?

 

Du-te bah la scoala si invata sa citesti. Toti analfabetii sunt experti in Floyd-uri mai nou.

Singurele care au ZPS sunt ZR si Edge Zero.

 

Sa-ti dau ochelarii lu bunica sa vezi mai bine pe site la Ibanez?

Cand nu sti ce scri nu mai posta Dracului. Taci in banca ta.

 

Ai scris doua prostii la fiecare cuvant.

 

se vede cine e analfabetul wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Ca sa nu mai fac alt topic...

Se ia un edge pro si 2 probleme: bratul tremoloului joaca (adica are un mic joc unde ar trebui sa stea) si nu sa unde il pun. Am incercat sa schimb bucsele...nu prea merge si nu mai am altele (stiti de unde as putea lua din ro?). De asemenea...e vreo problema daca il scot si il bag relativ des? (chitara o tin in cutie din varii motive...si ca s-o pun in cutie...trebuie sa ii scot bratul).

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Ca sa nu mai fac alt topic...

Se ia un edge pro si 2 probleme: bratul tremoloului joaca (adica are un mic joc unde ar trebui sa stea) si nu sa unde il pun. Am incercat sa schimb bucsele...nu prea merge si nu mai am altele (stiti de unde as putea lua din ro?). De asemenea...e vreo problema daca il scot si il bag relativ des? (chitara o tin in cutie din varii motive...si ca s-o pun in cutie...trebuie sa ii scot bratul).

 

Incearca aici

 

 

nu ar trebui sa fie vreo problema atata timp cat nu-l bati cu ciocanul ca sa intre la loc biggrin.gif

 

bafta la cautat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Trebuie sa ai incredere in ce spune colegul de mai sus posesor de chitara death.gif Hora. El stie foarte bine si a testat toate Floyd-urile si Edge-rile din piata.

Mai ales ca foloseste si GHS boomer de 9-42.

 

thumbsdown.gif

 

am cantat de multe ori pe chitari cu floyd ZR (un coleg de trupa , are ibanez seria S)

inainte de hora aveam un ibanez grg270 cu edge III pe care l-am vandut pt ca suna foarte prost din cauza dozelor PSND , avea mult fret-buzz , iar edge-ul a tinut decat la inceput acordajul si nu se merita sa schimb totul la chitara + ca nu ai nicio garantie ca va suna mai bine pt ca sunetul este in mare parte dat de lemn si de materialul din care este facut bridge-ul... asa ca am luat o hora inspectata cu grija , care avea bridge fix , dar cu mici schimbari (set de doze Fender) isi face treaba foarte bine acum , si cred ca o sa o faca in continuare pana cand cumpar asta varianta RDT

 

asa ca imi pot da cu parereawink.gif

 

am calibrul 9-42 momentan pentru niste melodii mai speciale , imi trebuiau corzi mai subtiri pe care sa ma pot misca mai repede si care sa sune mai "progresiv" , de obicei cant pe Dunlop 10-46 pentru ca falseaza cel mai putin , nu produce oscilatii ale sunetului

btw , ghs sub-zero si dunlop-urile sunt cele care au tinut cel mai mult si mai bine la minewink.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.