www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Melodie...cer Pareri


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Apropo, a avut cineva rabdare sa vada toate cele 4 documentare (a cate 5 parti), cap-coada?

Daca da, dati un reply, va rog eu!!!

 

Reguli? E relativ spus. Cum nu vorbim "face to face", o sa te duci la dex, ce inseamna defapt reguli? Cum definesti niste reguli muzicale? Ce am spus eu nu cred ca pot fi incadrate in acest sablon... "reguli". E mult prea general.

Renunta la acest cuvant "trebuie". Si da, nu e nevoie sa-ti impuna nimeni ce sa compui, cand sa compui, sau daca vrei sa compui. Iar daca o faci, va purta amprenta personalitatii tale cu siguranta. Regulile exista doar sa le incalci. Dar daca nu le stii, ce sa incalci?.

 

Chiar ma contram cu un amic exact pe subiectul asta. Poti sa te apuci sa canti la un instrument fara sa stii nimic? Sa te folosesti doar de ce ai in cap? Asta avand in vedere ca... muzica pur si simplu nu exista! Cel putin nu fizic. Nu exista decat in capul nostru, al celor care asculta. E o conexiune intre gandurile celui care compune si canta (in cel mai bun caz, ca poate e doar interpret, nu neaparat compozitor) si mintea celui care asculta. Right?

Ei bine, ma tem ca am facut mai rau zicandu-i omului ala parerea mea. Nu sunt genul aluia din marketing care sa spuna omului ce vrea sa auda. Eu spun ce gandesc si atat, desi in unele cazuri e gresit sa faci asta. Si cu atat mai mult nu am inclinatii de psiholog. De ce oamenii vor sa auda ca pentru a face muzica nu ai nevoie de nimic. Nici un fel de exercitiu, nici un fel de teorie, nici un fel de tehnica, nici un pic de efort, doar oleaca de inspiratie divina si eventual bere.

Si uite am ajuns la intrebarea de la care am plecat.

 

Prea multa filozofie.Si partea cu "muzica nu exista fizic ci doar in capul nostru" mi se pare absurda.Dar poate ai vrut tu sa spui altceva si nu te-ai exprimat cum trebe.

 

Oricum,cum am zis si inainte,pe de o parte iti dau dreptate :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.