www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Placa De Sunet Usb


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

Guest _Theo_

salut!

am nevoie de o placa de sunet pt a inregistra chitara intr-un eventual home studio. stiu ca s-a mai discutat, insa nu am gasit totate informatiile de care am nevoie. placa de sunet trebuie sa:

-aiba suport USB

-aiba suport ASIO

-aiba drivere compatibile cu Vista x64

-se impace cu fruity loops

 

cheers!

edit: asa ceva http://www.oktal.ro/placa+sunet/m+audio-fast+track+pro-o13686.html a folosit cineva pe Vista cu succes?

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Placa ta integratã ce are?

ti-ai raspuns singur la intrebare :)

imi trebuie o placa de sunet pt productie muzicala la nivel amator, cu care sa pot inregistra si instrumente, totusi la o calitate decenta. fiind vorba de laptop, intra in discutie doar placi de sunet USB, nu am firewire. este ok m-audio fast track pro?

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Poti sa iei cu incredere un Line6 Toneport GX. Uite aici specificatiile: http://line6.com/toneportgx/

 

Eu asta folosesc.

multumesc alin, pare tentant mai ales cu softurile incluse, dar nu caut ceva dedicat chitarei. fast track pro imi pare mai flexibil, ofera si alte posibilitati, insa am anume retineri pt ca nu stiu cat de compatibil e cu vista :(

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

ti-ai raspuns singur la intrebare :)

imi trebuie o placa de sunet pt productie muzicala la nivel amator, cu care sa pot inregistra si instrumente, totusi la o calitate decenta. fiind vorba de laptop, intra in discutie doar placi de sunet USB, nu am firewire. este ok m-audio fast track pro?

Te-a intrebat omul ce fel de sunet ai onboard ...

 

Daca nu-i laptop de acu 100 de ani are precis sunet foarte decent pentru inregistrare cat si pentru redare .

De obicei mai toate au Sunet "HD" ( dupa preziceri) ca sa redea sunetul de la filme.

 

Instrumente sa inregistrezi ai nevoie de un minimixer extern ce va adapta diferitele scule , nivelele lor de semnal la Line-In al placii de sunet onboard.

 

Nivel de amator este suficient .Nu produci tu semnal atat de clean de la sursele tale cat poate duce o placa onboard moderna.

 

Sculele USB audio vin de obicei cu ASIO dedicat trebuie sa aiba ptr .win 2000 ;XP;Vista ;Win7.

 

Cred ca din Vista oricum ar trebui sa treci la Win7

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

cred ca ai dreptate. totusi e f scump 7 si nu mi-l permit acum.

Atunci ar fi mai bine sa treci la XP ? am inteles ca au prelungit suportul ptr XP pana-n 2020 chiar din cauza rezistentei utilizatorilor care au cumparat softuri scumpe ptr XP si se trezesc ca tre sa cumpere altele ptr Vista sau Win7 cand abea sau obisnuit .

 

Dar incearca compatibility mode ... unele softuri merg

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

am incercat din nou asio4all cu fruity loops - acelasi rezultat - nu se aude nimic.

intre m-audio fast track pro si e-mu 0404 ce ai recomanda? sau o alternativa, limita bugetului meu fiind 850 ron.

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

am incercat din nou asio4all cu fruity loops - acelasi rezultat - nu se aude nimic.

intre m-audio fast track pro si e-mu 0404 ce ai recomanda? sau o alternativa, limita bugetului meu fiind 850 ron.

E-MU1212 nu cred ca costa 850 Ron era in jur de 500-600 ( parca )

 

0404 este parca in jur de 120 Euro

 

Da bag amare pe google--tohmann ---Audio Interface

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am incercat din nou asio4all cu fruity loops - acelasi rezultat - nu se aude nimic.

intre m-audio fast track pro si e-mu 0404 ce ai recomanda? sau o alternativa, limita bugetului meu fiind 850 ron.

Tu ai probleme de configurare ..DECI nu ai nici un sunet la inregistrare...

 

Trebuie sa setezi tot felu de chestii /...drivere...In-OUt...

Asio 4All este ptr a mari viteza de lucru dar si fara asta trebuie sa functioneze sunetul.

 

Dezinstaleaza Asio4all , reinstaleaza ce ai avut ...si vezi fara asio4all.

 

ca sa inregistrezi nu ai nevoie de Asio4all ..

 

Ptr unele aplicatii de efecte soft in realtime este de dorit ca latentza sa fie minima..aceasta latenza este redusa cu driverele din Asio4all.Dar doar ptr unele placi de sunet !!In pagina Asio4all ai tabel cu ce placi suporta...nu cu toate functineaza bine nici din cel esuportate...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca ai deja un pc performant de genul quad-core, 4gb Ram, ai putea opta pentru un mixer sau un DI-box, in locul de interfata de genul M-Audio sau Line6 Toneport, ele au un sample rate pana in 96khz, pe cand placile audio on board,(cele HD) au pana la 192 khz. In acelasi timp ca sa folosesti sunetul onboard iti trebuie un procesor performant si RAM.

 

Are dreptate karpi. Ai o problema de configurare daca nu se aude nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

multam, intr-adevar era prbolema de configurare, am reusit cu asio4all in FL, insa trebuie sa remasterizez toate trackurile pt ca se aude...ciudat, nu prost sau calitativ inferior, ci doar foarte...altfel: trebuiesc reajustate filtrele, nivlele eq si ale trackurilor, etc. e normal sa se intample asta?

acum ca am scos interfata adio din schema (mare usurare :D) se ridica alte probleme: momentan "setup-ul" me include un sistem wifi sony pt auditie care intra in laptop (dual core 2GHz, 4Gb ram), un amp marshal solid state + chitara si clapa. as ptuea face cum sugereaza Laurentiu: un mixer cu (sa zicem) 4 canale si sa captez chitara cu un mic, dar in acelasi timp vreau sa folosesc sistemul wifi si pt auditie/monitor. cum fac asta?

merge asa, sau trebuie sa amplific si semnalul care iese din mixer?

 

chitara ---> amp -> sunet captat cu mic -----> |

clapa --------------------------------------------------> |mixer| ----output----> intrare mic laptop;

mic voce ---------------------------------------------->|

 

si invers:

laptop output -> wifi (monitor/auditie)

 

si inca o problema...nu aud microfonul extern...primeste semnal, pot inregistra, dar nu il pot auzi in difuzoare, am dat unmute la totul peste tot, am dat disable mic-ului built-in din laptop, nimic :(

alt edit: sau poate e mai bine ca nu il pot auzi in speakere, pt ca asa nu va mai interfera cu sunetul captat?? dar asa nu voi putea auzi sunetul nici in casti...sunt f confuz :wacko::unsure:

 

cheers!

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

multam, intr-adevar era prbolema de configurare, am reusit cu asio4all in FL, insa trebuie sa remasterizez toate trackurile pt ca se aude...ciudat, nu prost sau calitativ inferior, ci doar foarte...altfel: trebuiesc reajustate filtrele, nivlele eq si ale trackurilor, etc. e normal sa se intample asta?

acum ca am scos interfata adio din schema (mare usurare :D) se ridica alte probleme: momentan "setup-ul" me include un sistem wifi sony pt auditie care intra in laptop (dual core 2GHz, 4Gb ram), un amp marshal solid state + chitara si clapa. as ptuea face cum sugereaza Laurentiu: un mixer cu (sa zicem) 4 canale si sa captez chitara cu un mic, dar in acelasi timp vreau sa folosesc sistemul wifi si pt auditie/monitor. cum fac asta?

merge asa, sau trebuie sa amplific si semnalul care iese din mixer?

 

chitara ---> amp -> sunet captat cu mic -----> |

clapa --------------------------------------------------> |mixer| ----output----> intrare mic laptop;

mic voce ---------------------------------------------->|

 

si invers:

laptop output -> wifi (monitor/auditie)

 

si inca o problema...nu aud microfonul extern...primeste semnal, pot inregistra, dar nu il pot auzi in difuzoare, am dat unmute la totul peste tot, am dat disable mic-ului built-in din laptop, nimic :(

alt edit: sau poate e mai bine ca nu il pot auzi in speakere, pt ca asa nu va mai interfera cu sunetul captat?? dar asa nu voi putea auzi sunetul nici in casti...sunt f confuz :wacko::unsure:

 

cheers!

 

mai seteaza pe acolo ...

 

Sursa -- alegi sursa Line In

 

Monitor-- selectezi ce sa auzi in functie de mixerul placii de sunet

 

Wave out --volumul playback mixat cu semnalul monitor

 

In semnalul (calea) monitor trebuie sa auzi atat LineIn-ul cat si wave aut al placii de sunet.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

orice as face, nu reusesc sa aud microfonul in difuzoare. placa de sunet IDT, btw

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

daca imi permiti o sugestie http://www.chitarepe.net/index.php/tehnic/62-inregistreaza-acasa-partea-1

ai si 3 inregistrari sa auzi cum suna in principiu chitara inregistrata cu asa ceva

nu e destinata doar chitarei, are si intrare dedicata pentru microfon si 2 intrari linie pentru claviaturi.

si melodia asta

am inregistrat-o cu softul inclus in pachet,Pod Farm .

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ca sa nu deschid un nou topic, intreb si io aci: a avut cineva placerea sa se joace cu un Focusrite Scarlett 2i2? Ceva feedback?

 

Multam!

Am eu unul. Te intereseaza ceva anume?

 

 

Hardware-ul e ok. Foarte portabila dracia, estetica (daca te intereseaza aspectul), preampurile de mic se aud bine cu Samson Q7 si Shure 57. DOAR doua intrari si doua iesiri, nema midi, insa asta spune clar la specificatii. Cam tragi de enspe mii de ori o piesa din cauza asta :) Sunt foarte multumit de ea pentru scopul pentru care-am luat-o: inregistrare pentru 2 oameni. O inregistrare merge cam asa: 1. linie de tobe din procesor sau click-uri. 2. bass si chitara ritm. 3. voce si chitara ritm. 4. chitara solo. Bineinteles, retake-uri daca e cazul (si e mereu! :D), efecte de voce, baterie midi, samd

 

Pluginurile de la Scarlett arata bine, functioneza decent, insa nu m-au impresionat extrem de tare, asta in conditiile in care folosesc Garageband. Nici nu m-am chinuit foarte tare sa le "dau de cap".

 

Daca te intereseaza ceva anume, iti stau la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid un nou topic. Sound cardul din linkul de mai jos este ok pt GuitarRig, Amplitube etc (record chitara si vocal pe mic), pe un AMD Sempron 2800 Mhz, 1,5 Gb ram , Genius 5.1 (din ala cu boxe din lemn) sub Win XP? Conectarea pe SPDIF intre card si un sistem de boxe cu SPDIF ( geniusul stiu ca n-are SPDIF) reduce latenta?

Multumesc

http://www.amazon.co...l/dp/B003VWII3A

Edited by leo987
Link to comment
Share on other sites

Am eu unul. Te intereseaza ceva anume?

 

 

Hardware-ul e ok. Foarte portabila dracia, estetica (daca te intereseaza aspectul), preampurile de mic se aud bine cu Samson Q7 si Shure 57. DOAR doua intrari si doua iesiri, nema midi, insa asta spune clar la specificatii. Cam tragi de enspe mii de ori o piesa din cauza asta :) Sunt foarte multumit de ea pentru scopul pentru care-am luat-o: inregistrare pentru 2 oameni. O inregistrare merge cam asa: 1. linie de tobe din procesor sau click-uri. 2. bass si chitara ritm. 3. voce si chitara ritm. 4. chitara solo. Bineinteles, retake-uri daca e cazul (si e mereu! :D), efecte de voce, baterie midi, samd

 

Pluginurile de la Scarlett arata bine, functioneza decent, insa nu m-au impresionat extrem de tare, asta in conditiile in care folosesc Garageband. Nici nu m-am chinuit foarte tare sa le "dau de cap".

 

Daca te intereseaza ceva anume, iti stau la dispozitie.

 

Multam, leopold!

Ma interesa sa trag doar chitara, eventual si voce. Am inteles ca preamp-urile Focusrite sunt unele dintre cele mai bune de pe piata si eram tentat fie de un Saffire 6 USB, fie de Scarlett 2i2.

Acum e tardiv, pentru ca am gasit o oferta la bani putini, pe care nu m-a lasat sufletul sa o ignor: un Edirol UA-25 care, desi nu se mai fabrica, pare a fi decenta pentru pretentiile mele nu prea mari.

Multumesc inca o data! Sarbatori fericite!

Link to comment
Share on other sites

salutari

am si eu nevoie de o placa de sunet ext

ce ma intereseaza e sa fie compatibila cu win7 pe 64 bit

 

sa inregistreze atat semnalu de chitara cat si cel de la mic de asa maniera incat sa pot sustine o "convorbire" on line

in vederea unor lectii de chitara on line

 

as avea nevoie de recomandari

de asemenea

credeti ca este buna urmatoarea optiune:

http://www.esound.ro/M-Audio-Fast-Track-USB-MKll,p-8482.html

 

mersi anticipat

t

Link to comment
Share on other sites

Pare foarte ok placa de la M-audio. Si eu am de gand sa mi-o iau.

Am totusi o intrebare vizavi de aceasta, pentru cei care au folosit asemenea placi externe pe USB. Dupa conectarea ei, se mai poate folosi si placa de la computer? De exemplu sa am chitara in placa pe USB si output-urile de la placa on-board.

Link to comment
Share on other sites

Am totusi o intrebare vizavi de aceasta, pentru cei care au folosit asemenea placi externe pe USB. Dupa conectarea ei, se mai poate folosi si placa de la computer? De exemplu sa am chitara in placa pe USB si output-urile de la placa on-board.

 

Se poate, însã nu vãd ºpilu'... De ce sã faci asta ?...

 

Poți din "Audio properties" sã setezi ieºirea pe placa onboard, dar nu înțeleg de ce-ai face-o ? Þi-e defectã ieºirea de cãºti de la device-ul USB sau ce ?...

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.