www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lemn Ghitara Electrica Hora Reghin, Cca. 1995?


Pretenu' Omului
 Share

Recommended Posts

Buna tuturor, sunt la primul post. Felicitari pentru comunitatea bine inchegata!

 

Detin o copie Fender Stratocaster, facuta de Hora Reghin, cumparata direct din fabrica, circa 1995. Stiu despre ea doar ca are doze si chei Schaller, in rest nimic.

Ma intereseaza in special lemnul. Suspectez ca este facuta din artar - corp si probabil si grif (lemn de culoare deschisa), ma indoiesc ca anin sa tei. E relativ usoara, la 3.3 kg.

 

Oricum, nu stiu sigur. Stie cineva, in general, cam ce lemne folosea Hora (la modul general) pentru electrice pe vremea aceea? Sau chiar si acum, poate sunt aceleasi, sa-mi fac o idee.

 

Am cautat mult si degeaba astfel de informatii, singura solutie ramasa e sa intreb direct, pe forum.

 

Site-ul Hora e o rusine, dupa cum stie oricine cauta informatii pe el. Informatiile tehnice despre produse sunt practic absente. Lumea le cauta scuze, chipurile vand bine la export, ceea ce ma indoiesc, de vreme ce in vest toata lumea e obisnuita de mult sa faca research intensiv pe internet inainte de a cumpara, iar site-ul Hora... ma opresc aici.

 

Ma intereseaza pentru ca tocmai am scos ghitara de la naftalina, i-am facut un setup cu corzile Belson (:nay:) care erau pe ea, am reusit sa obtin o actiune decent de joasa si o intonatie buna, am pilit niste taste, am fixat bine cheile, gatul e drept, am blocat complet tremolo-ul (cel ma prost pe care l-am vazut vreodata, singurul sau rol e de a dezacorda ghitara, chiar si cand e nefolosit) suna destul de OK acum, mai putin pe distorsiune, unde dozele originale Schaller (habar n-am ce model, oare S6?! Are cineva idee ce doze punea Reghinul in fabrica pe copiile de Strat?) au un gain penibil de slab. Am facut toate astea pentru ca lemnul pare bun, si sunetul curat e chiar multumitor. Vreau sa-i pun un humbucker Seymour Duncan SH-5 Duncan Custom la bridge (lemnul e gata taiat cat sa incapa un full humbucker), si, evident, ma intereseaza din ce lemn e facuta, pentru ca nu merge orice doza la orice lemn.

 

Am atasat foto cu instrumentul, poate ajuta.

 

Sunt aproape sigur ca nimeni n-are idee, datorita informatiei penibil de putine date public de Hora, dar nu stie niciodata. So here's my shot in the dark.

 

Multumesc mult pentru orice lamuriri!

 

PS: normal ca am trimis email la Hora cu intrebarile astea, normal ca n-au raspuns nimic, de-o saptamana.

post-17306-0-51800500-1299849572_thumb.jpg

post-17306-0-91611600-1299849579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza in special lemnul. Suspectez ca este facuta din artar - corp si probabil si grif (lemn de culoare deschisa), ma indoiesc ca anin sa tei. E relativ usoara, la 3.3 kg.

Oricum, nu stiu sigur. Stie cineva, in general, cam ce lemne folosea Hora (la modul general) pentru electrice pe vremea aceea? Sau chiar si acum, poate sunt aceleasi, sa-mi fac o idee.

Paltin sau artar. Ciocaneste in ea. Daca sunetul e gros, e clar ca e paltin.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Paltin sau artar. Ciocaneste in ea. Daca sunetul e gros, e clar ca e paltin.

 

Merci pentru sfat!

Ce sa zic, la percutia cu degetul sunetul e destul de acut, am inteles ca paltinul suna cam ca un "carton gros ud" daca-l percuti. Inclin spre artar, atunci, deductiv, cred ca e mai comun la noi. Inafara de paltin sau artar ar mai fi variante, pentru Reghin, au folosit vreodata tei, anin?

 

Daca mai are cineva date, pareri sau sfaturi, le primesc cu recunostinta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru chitare electrice au folosit (din cate stiu eu) doar artar si paltin.

 

Privind aceasta imagine (lemn de paltin = sicomor), fibra e identica la griful ghitarii mele, asadar as putea sustine ca gatul e paltin cu 99% confidenta. Corpul e probabil tot paltin sau artar (?!). Sa zicem artar (maple), ca-i mai zice si paltin de camp, deci tonul ar trebui sa fie cam de artar. Ma ajuta mult faptul ca stii ce lemne folosesc pentru electrice, in general.

 

Tastiera ta nu e cam ciudata?

 

In ce fel? (din multele posibile la ghitara asta)

 

Merci din nou.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Privind aceasta imagine (lemn de paltin = sicomor), fibra e identica la griful ghitarii mele, asadar as putea sustine ca gatul e paltin cu 99% confidenta. Corpul e probabil tot paltin sau artar (?!). Sa zicem artar (maple), ca-i mai zice si paltin de camp, deci tonul ar trebui sa fie cam de artar. Ma ajuta mult faptul ca stii ce lemne folosesc pentru electrice, in general.

 

Toate chitarele electrice Hora au neckul din paltin! Lemnul corpului difera.

Hora folosesc in general tastiere din palisandru (rosewood), iar a ta e altfel. Poti pune poze mai clare?

Link to comment
Share on other sites

Toate chitarele electrice Hora au neckul din paltin! Lemnul corpului difera.

 

Deci gatul e 100% paltin, corpul e fie paltin, fie artar. Nu?

 

Hora folosesc in general tastiere din palisandru (rosewood), iar a ta e altfel. Poti pune poze mai clare?

 

Hm! Nu cred ca are tastiera!! Am impresia ca au batut tastele direct in grif?! Ar fi asa o aberatie, ca nici nu m-am uitat mai atent, initial.

Am atasat poze mult mai clare, vezi si tu!

post-17306-0-56759100-1299860396_thumb.jpg

post-17306-0-71383200-1299860406_thumb.jpg

post-17306-0-57584600-1299860418_thumb.jpg

post-17306-0-88849800-1299860442_thumb.jpg

post-17306-0-38239200-1299860459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, e lacuita. Si privind fibra, arata a paltin, mai mult decat artar (gatul).

Dar tocmai asta ziceam, am impresia ca n-au pus tastiera (fretboard), ci, pur si simplu au batut tastele si inlay-urile in gat direct, de unde si culoarea! Practic, n-au pus tastiera! Uita-te la poze, nu se vede nicio demarcatie pe marginea gatului, nimic. Suspectez ca au nivelat si lacuit direct gatul.

Link to comment
Share on other sites

faza cu tastiera nu e deloc ciudata...sunt si alte modele de chitara care au gatul dintr-o singura bucata. cel mai celebru exemplu e, bineinteles, Fender Telecaster, care, de cele mai multe ori, are one piece maple neck :)

 

E ciudata pentru (o imitatie de) Strat si as zice ca-i "incalzeste" tonu, ceea ce nu e neaparat de dorit. In fine, o sa vad cum suna cu niste doze ca lumea, s-ar putea sa am o surpriza foarte placuta, de aceea m-am si apucat de lucru.Sau foarte neplacuta, caz in care o abandonez.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am o chitara identica, mai putin tastiera, fabricatie 99-2000, lemn de paltin corp si griff ! la tine tastiera este monobloc, deci comuna cu gatul, dar tot paltin !

GuitarSilviu, dupa ce indicii ti-ai dat seama ca ar fi artar ? zi-i pe bune... daca poti posta un sfat, o remarca, orice este valabil , adevarat si verificat, poti sa o faci, daca nu, abtine-te !

Din diversele tale posturi, in orice topic, vreun coleg de forum care nu a citit profilul tau si chiar nu se pricepe la vreo problema ar putea crede ceea ce spui, dar ar fi in grava eroare !

Sfatul meu este sa mai stai pe margine, sa analizezi , sa studiezi , si dupa ce prinzi ceva experienta sa te lansezi in afirmatii !

Link to comment
Share on other sites

Suspectez ca au nivelat si lacuit direct gatul.

 

Cei de la Hora fac nivelarea si lacuirea dupa lipirea tastierei. Iti poti da seama doar inlaturand vopseaua pe o portiune mica. Eu am 2 chitare Hora: una din anii 80 si una mai recenta, un super-strat similar cu Cort X-6. Ambele au tastiere din palisandru.

Link to comment
Share on other sites

Tastele par a fi destul de uzate dar nu stiu daca merita retastarea... poate doar nivelate, refacuta coroana si slefuite.

 

N-am de gand sa ma bag in "infrastructura", deloc. Tastele sunt relativ ok, a trebuit sa pilesc pe la tasta 14-15 la Mi de sus si Si, ca sa obtin o actiune cat mai joasa, n-a iesit fenomenal, ma gandesc daca chiar merita pilitura, sau ridic coarda - problema e ca trebuie ridicata cam prea sus.

 

Cei de la Hora fac nivelarea si lacuirea dupa lipirea tastierei. Iti poti da seama doar inlaturand vopseaua pe o portiune mica. Eu am 2 chitare Hora: una din anii 80 si una mai recenta, un super-strat similar cu Cort X-6. Ambele au tastiere din palisandru.

 

Poate nu se vede f. bine din poze, dar lacul e dus oricum pe mici portiuni si se vede, mai ales in capat, ca e monobloc - n-are tastiera. Ma gandesc ca daca ar fi pus, puneau alt fel de lemn, sa altereze tonul, doar asta e unul dintre rolurile principale ale fretboard-ului, probabil palisandru, cum zici.

 

Vad ca ai doua Reghinuri, cum ti se par? Le-ai customizat sau le-ai lasat stock? Stii cumva ce doze pune Hora pe ele? Tot Schaller? Mai pe scurt, ai cumva un website personal si/sau niste sample-uri trase cu ele? Cineva care are nu una, ci doua Reghinuri electrice e probabil cel mai indreptatit sa dea detalii tehnice, pentru ca de la Hora... numai tacere.

 

Concluzie: deduc ca probabilitatea maxima este ca intreaga ghitara sa fie PALTIN.

 

Multumesc tututor pentru ajutor. Daca mai aveti informatii, inclusiv despre electronica (specifice, nu schemele Fender Stratocaster), nu va sfiiti sa ma educati.

Link to comment
Share on other sites

Paltinul are in anumite sectiuni ,cum este debitat lemnul, un aspect cu un fel de efect de "sidef" ( nu stiu cum se numeste ) in portiunea unde anumite fibre sint taiate oblic ..si la furnir se vede cel mai bine .Deci pe gat in spate trebuie sa apara u portiune in lungime unde are efectul acela sidefiu...

 

Asemanator ca si la mahon tot la furnir are un efect "sidefiu" ...

 

Toate chitarele Reghin ce am vazut gatul au din paltin.

 

Corpul nu stiu , nu ma interesat dar mai toate au rezonanta si sustain bun.

 

Daca merita retastat , nu stiu daca trebuie nu se vede o uzura majora ,dupa ce retastezi in trei luni ajunge la fel ..nu sa cantat prea mult la aceasta chitara .

Tatsele cum se uzeaza sunt acive si suna corect aproape pana sunt tocite complet.Evenyual la unele benduri se poate sa atinga de alta tasta cate un ton.dar daca a cantat acelasi chitarist aceleasi piese , gen stil etc ..tastele se uzeaza in respectivul stil.

 

Chitarele Reghin aveau doze ceva japoneze ?? nu au avut Schaller ci Hoffner la unele chitare .Dar cine stie in 1995?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat mai atent la poze si am senzatia ca neck-ul a fost proiectat sa aiba si fingerboard (eventual din palisandru) dar in final nu s-a mai adaugat si s-au fixat tastele direct in neck. Asta ar explica si lipsa radiusului si "muchia" din vopsea de deasupra nut-ului.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca merita retastat , nu stiu daca trebuie nu se vede o uzura majora ,dupa ce retastezi in trei luni ajunge la fel ..nu sa cantat prea mult la aceasta chitara .

Tatsele cum se uzeaza sunt acive si suna corect aproape pana sunt tocite complet.Evenyual la unele benduri se poate sa atinga de alta tasta cate un ton.dar daca a cantat acelasi chitarist aceleasi piese , gen stil etc ..tastele se uzeaza in respectivul stil.

 

Chitarele Reghin aveau doze ceva japoneze ?? nu au avut Schaller ci Hoffner la unele chitare .Dar cine stie in 1995?

 

Ai ochi! Intr-adevar, ghitara a fost putin "forjata". Dozele sunt Schaller, cel putin asa sustineau hartiile care au venit cu ghitara (care erau sumare si pe care nu le mai gasesc, dar tin minte cu siguranta ca sunt Schaller). Probabil S6. Si mai probabil un OEM mai penal. Nu gasesc nimic scris/stantat pe ele, deci ma bazez strict pe minima documentatie a instrumentului. Ca sunet, sunt sub-optime, oricum, strict minimul necesar ca sa sune ghitara cumva, oricum, nu se prea poate vorbi de "ton" la modul detaliat. Foarte "primare". De aceea vreau sa-i pun humbucker-ul (SD SH-5 Custom Duncan) la bridge, si, daca sunt multumit, un SD '59 stacked la neck. Vad dupa aceea daca ghitara merita tinuta pentru lemn, avantajul e ca SD-urile sunt doze superbe oricum si le pot remonta la orice alt Epiphone/Squire/whatever cu care o s-o inlocuiesc.

 

M-am uitat mai atent la poze si am senzatia ca neck-ul a fost proiectat sa aiba si fingerboard (eventual din palisandru) dar in final nu s-a mai adaugat si s-au fixat tastele direct in neck. Asta ar explica si lipsa radiusului si "muchia" din vopsea de deasupra nut-ului.

 

De asemenea, un ochi format! Concluzia e finala: n-are tastiera.

 

Merci, e o reala (!) placere sa discuti cu oameni care stiu ce vorbesc.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Revin cu raspunsul oficial al Hora, legat de aceasta ghitara, raspuns care schimba concluzia noastra:

 

 

Buna ziua. Corpul chitarei este din lemn de tei furniruit cu paltin. Gatul este confectionat din paltin. Avand in vedere ca aceasta chitara are 3 doze simple, corpul este frezat pentru aceste tipuri de doze. Aplicarea unui hambucker presupune demontarea placii de sunet actuale si efectuarea unei frezari in corp pentru adaptarea acestei tipuri de doze. In privinta compatibilitatii unei doze hambucker si restul placii de sunet actuale a Dumneavoastra nu ma pot pronunta; HORA se aprovizioneaza cu placi de sunet complete in diverse variante ( 3 single coil, 2 single coil + 1 hambucker etc), placi care sunt montate pe corpurile respective. Pentru a fi sigur ca va fi functionala combinatia dorita de catre Dumneavoastra incercati sa cautati o persoana care a mai facut astfel de modificari.

 

Deci tei, zic ei, furniruit cu paltin... dar n-au vazut ghitara. E posibil.

 

A propos de customizare, dupa cum spuneam, vreau sa bag un humbucker la bridge, unde exista deja o cavitate pentru o doza dubla, pe care sta single coil-ul original, pe diagonala. Nu vad niciun motiv pentru care n-ar merge. Daca stie cineva unul (imi scapa mie ceva), va rog sa-mi spuneti.

 

PS: apreciez pe aceasta cale suportul Hora Reghin. Au dat un raspuns, totusi.

Edited by Pretenu' Omului
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ma pune pe ganduri raspunsul celor de la Reghin, am facut comparatia chitarei pe care o am, Reghin-ul , cu un Ibanez, construit din tei !

Sunt diferente la greutatea instrumentului, Reghin-ul este considerabil mai greu decat Ibanez-ul, este diferenta si la sunetul la rece ( amplificat normal ca sunt diferente mari ) sunetul Reghin-ului este mai plin, mai infundat !

Sa fie amandoua din tei si sa existe aceste diferente ? posibil, cine stie ...

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul celor de la Reghin nu se potriveste cu cavitatea dozei de bridge. E posibil sa fie si alte aspecte cu care nu se potriveste.

 

Pe de alta parte, lemnul difera si daca este de la doi copaci diferiti. Si mai important, teiul american (Tilia americana) nu este acelasi lucru cu teiul nostru (Tilia cordata).

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ma pune pe ganduri raspunsul celor de la Reghin, am facut comparatia chitarei pe care o am, Reghin-ul , cu un Ibanez, construit din tei !

Sunt diferente la greutatea instrumentului, Reghin-ul este considerabil mai greu decat Ibanez-ul, este diferenta si la sunetul la rece ( amplificat normal ca sunt diferente mari ) sunetul Reghin-ului este mai plin, mai infundat !

Sa fie amandoua din tei si sa existe aceste diferente ? posibil, cine stie ...

 

Mai privind corpul chitarei, pe unde e ciobit lacul, mai "cantarind-o", mai ciocanind-o, am totusi impresia ca nu e furniruita, ci lacuit direct lemnul masiv. Inclin sa cred ca e corp de artar/paltin. Aspectul general e de "masiv", de "rough". Plus ca e ca o copie hibrid: lemn corp "frezat" ca pentru Fat Strat (HSS), electronica de Strat normal, gat de Telecaster (fara tastiera). Luata direct de la fabrica. Probabil vreun model pt export? Vreo copie "haotica" scapata prin procesul de prodictie? Cine stie.

 

Raspunsul celor de la Reghin nu se potriveste cu cavitatea dozei de bridge. E posibil sa fie si alte aspecte cu care nu se potriveste.

 

Pe de alta parte, lemnul difera si daca este de la doi copaci diferiti. Si mai important, teiul american (Tilia americana) nu este acelasi lucru cu teiul nostru (Tilia cordata).

 

Corect. Pana la urma specia de copac e numai un criteriu orientativ, desi important, fiecare ghitara are personalitatea ei tonala. Conteaza sa fii multumit cu tonul pe care-l poti "scoate" din ea.

Link to comment
Share on other sites

Se poate sa fie o chitara facuta / montata din componente aduse din fabrica .

In acest fel nu au de unde sa stie cei de la Reghin ce minunatie o fi .

 

Am prieteni care au fost in fabrica la Reghin si si-au facut chitare la comanda .

 

Nu am auzit corp din artar la Reghin . Nici de tei personal nu am vazut ..nu stiu daca nu-i vorba de alt lemn tot din familia "tei" ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut.

Tocmai ce am achizitionat o chitara electrica reghin. Se poate sa fie un model vechi, de prin 70. Nu am cum sa pun poze acum, si pentru ca nu se pot vizualiza pe rgc.

Ce ai mai facut cu reghinul tau? Ai reusit sa ii montezi dozele despre care spuneai? Tare sunt curios ce a iesit...

Ca sa nu mai zic ca nu stiu mai multe detalii despre reghinul meu si incerc sa aflu tot ce incercai si tu...lemn...doze...an...etc...

O sa revin si cu poze dupa ce se rezolva problema pe rgc.

Ce are diferit de alte reghin...cheile sunt nemtesti iar dispunerea lor este 2 cu 4....2 chei pe partea dreapta si restul pe partea stanga, privind griful dinspre corzi...nu are tremolo....neck-ul pare tot dintro bucata...

merci....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.